Vzduchotesnosť budovy a správne vetranie vedie k maximálnym úsporám

Lukas P.

Kvalita ovzdušia vo vnútri budovy je dnes pre jej užívateľov dôležitým meradlom komfortu. Dosiahnutie optimálnej kvality ovzdušia vyžaduje regulovaný systém vetrania vzduchu v interiéri, často v kombinácii s rekuperáciou tepla. Typické krátke, nepravidelné vetranie pomocou okien a dverí je zriedka adekvátne.

vetranie

V budove môže vzduch prúdiť cez trhliny a špáry, je to nekontrolované prúdenie, do značnej miery závisí od poveternostných vplyvov, od smeru a rýchlosti vetra. Efektívne regulovaná vnútorná výmena vzduchu môže byť dosiahnutá iba v prípade, že plášť budovy je vzduchotesný. Preto je veľmi dôležité dbať na to, aby pri renovácii existujúcej budovy alebo pri výstavbe novej bol plášť budovy vzduchotesný.

Prečo je vzduchotesnosť dôležitá

Ak je konštrukcia vzduchotesná, teplý vzduch ostáva v miestnosti a studený vonkajší vzduch neprenikne dnu. Eliminácia nepríjemného prúdenia vzduchu umožňuje väčší komfort bývania a zvyšuje energetickú účinnosť, čo vedie k nižším nákladom na vykurovanie. Vzduchotesnosť tiež chráni konštrukciu pred poškodením, pomáha udržať jej vzhľad a predlžuje životnosť budovy.

vetranie

Energetická účinnosť a regulované vetranie

Smerovanie k vyššej energetickej účinnosti vedie k tepelne a ekonomicky optimalizovaným stavbám, podobným tým, ktoré sú definované v štandarde pasívneho domu. Zvýšenie tepelnej integrity stavby môže znížiť tepelné straty obvodového plášťa budovy s presnosťou na desatinu konvenčného domu. Zásadný krok smerom k vyššej energetickej účinnosti je optimalizácia privádzaného čerstvého vzduchu do objektu prostredníctvom regulovaného vetrania vzduchu, najčastejšie v kombinácii s rekuperáciou tepla. To si zvyčajne vyžaduje vzduchotesný obvodový plášť budovy bez nekontrolovanej a nežiaducej výmeny vzduchu cez škáry a trhliny. Medzi rokmi 1998 – 2002 sa náklady na energiu aj napriek krátkodobým výkyvom takmer zdvojnásobili. Dlhodobou prognózou je ďalšie zvyšovanie cien energií, výpadky a nepravidelnosť dodávok. Zvýšená tepelná kvalita a vzduchotesnosť stavieb budú zohrávať významnú úlohu v budúcnosti. Nekontrolované a nežiaduce prúdenie vzduchu môže mať výrazný vplyv na vykurovanie, ktoré sa môže zvýšiť až o 20 kWh/m2a (kilowatt hodín na meter štvorcový za rok). Na porovnanie, multi-komfortný dom (štandard pasívneho domu) nevyžaduje na vykurovanie viac ako 15 kWh/m2a.

Porovnanie mernej potreby tepla na vykurovanie:

vetranie
Ochrana konštrukčných prvkov
Netesnosti sú potenciálnou príčinou poškodenia objektov. Keď vlhký, teplý vzduch prúdi z interiéru cez medzery a praskliny do chladnejších častí, vodné pary, ktoré obsahuje, môžu kondenzovať. Táto kondenzácia vytvára ideálne prostredie na vznik plesní a iných húb. Poškodenie materiálu môže vzniknúť na miestach s veľkými únikmi. Keď vlhkosť prenikne do izolačného materiálu, jeho izolačné vlastnosti môžu byť až šesťnásobne znížené v porovnaní s izoláciou v suchom stave. Toto zníženie tepelnej účinnosti v konštrukcii vedie k ďalšiemu hromadeniu vlhkosti, ktoré dáva do pohybu reťazovú reakciu vedúcu k vážnemu poškodeniu. Vzduchotesný plášť budovy bez netesností zabraňuje tomuto procesu a napomáha k predlžovaniu jej životnosti.

Rozšírený mýtus: „dýchanie budovy“

Mýtus o „dýchaní budovy“ je bohužiaľ stále medzi laikmi veľmi rozšírený. Stavebná fyzika a praktické skúsenosti už dlho ukazujú závažné následky tohto omylu. Normálna výmena vzduchu medzi interiérom a exteriérom cez nepriehľadné (netransparentné) stavebné prvky – steny, podlahy a stropy – nemôže poskytnúť dostatočný prísun čerstvého vzduchu, preto miestnosti musia byť riadne vetrané. K vyrovnávaniu vlhkosti zvyčajne dochádza v prvých 8 – 13 mm z interiérovej strany. Tento proces je citeľný najmä v omietke, sadrokartóne a drevných obkladoch, čo vysvetľuje, prečo sa tieto materiály už dlhodobo používajú v interiéroch.

Správne vetranie

Najlepším riešením je riadené vetranie. Ak toto nie je k dispozícii, priestory sa musia vetrať pomocou okien a dverí. Počas dňa je všeobecne najlepším spôsobom „plné vetranie“, kedy okná a dvere sú úplne otvorené v intervaloch po dobu niekoľkých minút. Zaisťuje to potrebnú výmenu a prísun čerstvého vzduchu do miestnosti.
Mohlo by vás zaujímať: Správne vetranie v zime vám pomôže vyhnúť sa problémom

Zdroj: isover.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...