Správne vetranie v zime vám pomôže vyhnúť sa problémom

vetranie

V minulosti nás obdobie lacných energií na vykurovanie nenútilo sa zamýšľať nad tým, ako v zime správne vetrať. V lete je vetranie pomerne jednoduché, pretože svoje okná môžeme nechať otvorené. Problém však nastáva v zime, kedy sú byty vykurované a v prípade otvorených okien, by naše tepelné straty boli až príliš vysoké. V dnešnej dobe preto správne vetrať, znamená vyhnúť sa problémom, šetriť náklady a tiež prírodu okolo nás. 

 Ako tomu bolo v minulosti

Pre mnohých z nás bolo vetranie v zime dôležité aj z dôvodu zníženia vnútornej teploty bytu v dôsledku jeho prekúrenia. Kúrenie a vetranie zároveň bolo teda v minulosti pomerne rozšírené. V čase lacných energií bol tento spôsob pohodlnejší, než dnešné používanie termostatických ventilov na radiátoroch. Toto nám dlhé roky zabezpečovalo relatívne nízku vlhkosť vnútorného vzduchu a nespôsobovalo žiadne problémy, s ktorými sa dnes stretávame.

Nedostatočné vetranie môže znamenať problém

Za posledné roky sa však situácia výrazne zmenila. Náklady na bývanie tvoria nezanedbateľnú časť nášho rozpočtu a my sa teda musíme správať omnoho ekonomickejšie. Niektorí z nás sa však správajú až tak ekonomicky, že zabúdajú v zime vetrať. Nedostatok vetrania, prípadne zlé vetranie však podporuje vznik plesní a ďalších problémov, ktoré nám výrazne znižujú kvalitu života. Mnohí z nás si však myslia, že na príčine je zlá kvalita tesniacich systémov, okien a dverí, ale len málokto sa zamyslí nad tým, že by to mohlo byť práve vetranie. Treba si uvedomiť, že energetické úspory v našich domácnostiach nemôžeme dosiahnuť iba zateplením domov, výmenou okien a dverí, či reguláciou alebo optimalizáciou vykurovacieho systému. Najväčšie tepelné straty sú dosahované najmä zlým spôsobom vetrania. Správne vetranie je tiež dôležitý spôsob, ako si poradiť so vznikom plesní. Vzduch totižto obsahuje plesňové spóry, ktoré sa rovnako ako prach usádzajú na povrchoch stien a nábytku. Na suchých povrchoch tieto spóry nenachádzajú vhodné podmienky pre svoj rast, preto ak správne vetráme, nič sa nedeje. Pozri aj: Ako môžu plesne ohroziť vaše zdravie

Plesne a nedostatočné vetranie
Plesne a nedostatočné vetranie

Ak sa však suchý povrch zmení na vlhký (napr. sa nám na oknách kondenzuje voda, alebo nám do bytu presakuje voda zo strechy), tak tieto spóry začnú veľmi bujne rásť, čím vznikne viditeľná pleseň. Ak táto vlhkosť zmizne, stratí sa aj pleseň. Znova sa ale objaví vtedy, keď je napadnuté miesto opäť vlhké. Netreba zabúdať, že vlhkosť v našich bytov vzniká aj našim dýchaním, varením, kúpaním, praním, pestovaním kvetov atď. Len dýchaním dokáže jedna osoba v domácnosti vyprodukovať cca 1-2 litre vody. Varením dokáže napr. 4 členná rodina denne vyprodukovať okolo 1-2 litre vody a v prípade kúpania sú to cca 3 litre vody. Práve z týchto dôvodov, je teda naučiť sa správne vetrať veľmi dôležité.

Ako by sme mali správne vetrať

Zapamätajte si zopár naozaj jednoduchých pravidiel, ktoré vám pomôžu:  

  • pravidelne vetrať jednoducho musíme (a to aj v prípade, že svoje byty už neprekurujeme)
  • spravidla by malo stačiť vetrať 3 x denne – najlepšie pri úplne otvorených oknách, aby sa dosiahol prievan. Ak pracujete mimo domu, stačí 2 x denne

Vetrajte vždy ráno, keď vstanete a večer predtým, než idete spať. Nezabúdajte častejšie vetrať počas víkendov a pri zvýšenej vlhkosti – varenie, kúpanie, a pod.

  • vo WC a v kúpeľni pustite z času na čas ventilátor. Po ich použití nechajte ventilátor v prevádzke minimálne niekoľko minút.

Ak máte aj napriek dobrému vetraniu vo svojom byte v zime vlhko, skúste:

  • zvýšiť intenzitu vetrania a vykurovania (napr. na obdobie 1 týždňa)
  • použite mechanické prístroje na zbavenie nadmernej vlhkosti
  • nábytok odtiahnite od stien na vzdialenosť cca 20 cm
  • všetky rohy svojho bytu ponechajte voľné

V prípade, že vám tieto opatrenia nepomáhajú, obráťte sa na odborníkov, ktorí vám pomôžu zistiť príčinu vzniku vlhkosti a navrhnúť účinné riešenie na jej odstránenie. Vetranie je teda nie je iba vecou energetickej efektívnosti ale aj hygienickou záležitosťou ovplyvňujúcou vaše zdravie a zdravie vašej rodiny.

Autor: Lukáš Kovačovič, zdroj: internet

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail