Vo Veľkej Británii budú testovať revolučné nabíjanie pre elektrické vozidlá priamo z cesty

elektrické vozidlá

Technológia umiestnená pod povrchom cesty, ktorá dokáže bezdrôtovo poháňať elektrické vozidlá, bude spustená do prevádzky na prvé testy. Táto technológia je určená predovšetkým na zvýšenie dojazdu elektrických vozidiel a na cestách v Anglicku ju uvedie spoločnosť Higways England.

Koncept technológie uloženej priamo pod povrchom vozovky  vyvíjali na Stanford University a dnes sa úspešne využíva na pohon autobusov v Južnej Kórei. Tento typ ciest, ktorý sa chystá na spustenie v UK však bude prvým svojho druhu.

Minister dopravy Veľkej Británie Andrew Jones verí, že využitie technológie do praxe môže výrazne napomôcť ďalšiemu vývoju. “Potenciál dobíjania vozidiel s nízkou emisiou nás posúva bližšie k úžasným možnostiam. Preto pokračujeme v hľadaní možností, ako veci vylepšiť a ako spraviť tento typ vozidiel dostupnejší pre rodiny a firmy,” tvrdí britský minister.

Spoločnosť Highways England teda nasleduje štúdiu a snaží sa uviesť bezdrôtové nabíjanie pre elektrické vozidlá do praxe. Highways England je vládna organizácia zodpovedná za údržbu diaľníc a ciest prvej triedy. Experiment má zaručiť, že technológia bude môcť efektívne a bezpečne fungovať práve na týchto typoch ciest.

Pre testovanie bude na elektrické vozidlá nainštalovaná bezdrôtová technológia, ktorá sa spojí s technológiou nainštalovanou pod povrchom vozovky. Podrobné technické detaily budú známe, akonáhle bude oznámený dodávateľ celého systému.

Pokiaľ bude testovanie úspešné, môže znamenať, že elektrické vozidlá budú môcť prekonávať oveľa dlhšie vzdialenosti bez potreby zastaviť a dobíjať batérie. Napriek tomu Highways England avizuje, že umiestni na sieť ciest aj sieť dobíjacích staníc, pričom majitelia vozidiel budú môcť dobiť svoje elektrické vozidlo každých 32 kilometrov.

elektrické vozidlá

Budú elektrické vozidlá potrebovať takéto napájanie?

Odborníci funkcionalite dôverujú, no sú skeptickí. Doktor Paul Nieuwenhuis z Cardiff Business School tvrdí, že systém má zmysel, vidí v tom však háčik. “Je skvelé, že to ideme skúsiť a určite to bude fungovať,” hovorí, no pokračuje skôr skepticky.

“Znie to na mňa príliš ambiciózne. Cena je obrovským problémom, vôbec nie som presvedčený, či to za to stojí. Technológia ide hore – pozrite sa, čo dokázala Tesla za posledné roky. Elektrické vozidlá majú dnes podstatne väčší dojazd ako pred pár rokmi. Nie som si teda istý, či takéto cesty budeme potrebovať,” dodáva doktor.

Začiatok testov je naplánovaný je záver tohoto roka a celý proces by mal trvať približne 18 mesiacov.

zdroj: www.gizmag.com

Viac na podobné témy si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/tesla-s-p85d-vs-ferrari-550-elektrina-vie-byt-velmi-rychla-video/

https://www.setri.sk/ktore-automobily-su-najuspornejsie-najsetrnejsie-cenovo-najdostupnejsie-1/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail