Vo Veľkej Británii budú testovať revolučné nabíjanie pre elektrické vozidlá priamo z cesty

redakcia setri.sk

Technológia umiestnená pod povrchom cesty, ktorá dokáže bezdrôtovo poháňať elektrické vozidlá, bude spustená do prevádzky na prvé testy. Táto technológia je určená predovšetkým na zvýšenie dojazdu elektrických vozidiel a na cestách v Anglicku ju uvedie spoločnosť Higways England.

elektrické vozidlá

Koncept technológie uloženej priamo pod povrchom vozovky  vyvíjali na Stanford University a dnes sa úspešne využíva na pohon autobusov v Južnej Kórei. Tento typ ciest, ktorý sa chystá na spustenie v UK však bude prvým svojho druhu.
Minister dopravy Veľkej Británie Andrew Jones verí, že využitie technológie do praxe môže výrazne napomôcť ďalšiemu vývoju. “Potenciál dobíjania vozidiel s nízkou emisiou nás posúva bližšie k úžasným možnostiam. Preto pokračujeme v hľadaní možností, ako veci vylepšiť a ako spraviť tento typ vozidiel dostupnejší pre rodiny a firmy,” tvrdí britský minister.
Spoločnosť Highways England teda nasleduje štúdiu a snaží sa uviesť bezdrôtové nabíjanie pre elektrické vozidlá do praxe. Highways England je vládna organizácia zodpovedná za údržbu diaľníc a ciest prvej triedy. Experiment má zaručiť, že technológia bude môcť efektívne a bezpečne fungovať práve na týchto typoch ciest.
Pre testovanie bude na elektrické vozidlá nainštalovaná bezdrôtová technológia, ktorá sa spojí s technológiou nainštalovanou pod povrchom vozovky. Podrobné technické detaily budú známe, akonáhle bude oznámený dodávateľ celého systému.
Pokiaľ bude testovanie úspešné, môže znamenať, že elektrické vozidlá budú môcť prekonávať oveľa dlhšie vzdialenosti bez potreby zastaviť a dobíjať batérie. Napriek tomu Highways England avizuje, že umiestni na sieť ciest aj sieť dobíjacích staníc, pričom majitelia vozidiel budú môcť dobiť svoje elektrické vozidlo každých 32 kilometrov.
elektrické vozidlá

Budú elektrické vozidlá potrebovať takéto napájanie?

Odborníci funkcionalite dôverujú, no sú skeptickí. Doktor Paul Nieuwenhuis z Cardiff Business School tvrdí, že systém má zmysel, vidí v tom však háčik. “Je skvelé, že to ideme skúsiť a určite to bude fungovať,” hovorí, no pokračuje skôr skepticky.
“Znie to na mňa príliš ambiciózne. Cena je obrovským problémom, vôbec nie som presvedčený, či to za to stojí. Technológia ide hore – pozrite sa, čo dokázala Tesla za posledné roky. Elektrické vozidlá majú dnes podstatne väčší dojazd ako pred pár rokmi. Nie som si teda istý, či takéto cesty budeme potrebovať,” dodáva doktor.
Začiatok testov je naplánovaný je záver tohoto roka a celý proces by mal trvať približne 18 mesiacov.
zdroj: www.gizmag.com
Viac na podobné témy si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/tesla-s-p85d-vs-ferrari-550-elektrina-vie-byt-velmi-rychla-video/
https://www.setri.sk/ktore-automobily-su-najuspornejsie-najsetrnejsie-cenovo-najdostupnejsie-1/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...