Tesla S P85D vs. Ferrari 550: elektrina vie byť veľmi rýchla (video)

Tesla S

Zrýchlenie väčšinou k problémom elektromobilov nepatrí, ako sa ukazuje aj v „pretekoch“ staršieho Ferrari a novej najsilnejšej Tesla S. Postaví ju niekto proti Ferrari F12berlinetta?

Elektromobily majú veľa problémov ale u dosť veľkej časti z nich k nim nepatrí zrýchlenie. Cez ohromnú hmotnosť totiž majú k dispozícii vysoký výkon, ktorý je dostupný od najnižších otáčok. Bledne dokonca aj „záťah odspodu“, ktorým sa chvália niektorí majitelia dieselových automobilov. To vieme aj zo staršieho porovnania BMW i3 a M3.

Automobilka Tesla môže byť kontroverzná ako chce, ale stále platí, že jej Model Tesla S P85D, teda verzia s najväčšou batériou, najväčším výkonom a s pohonom všetkých kolies, je v zrýchlenie etalónom. Na stovke je za 3,4 sekundy a ako to vyzerá v skutočnosti, sa ukázalo pri údajnej testovacej jazde, kedy stretla Ferrari 550 Maranello.

Tesla S P85D

Pripomeňme, že Tesla Model S P85D má v útrobách dva elektromotory s kombinovaným výkonom 700 koní a 930 Nm. Táto sila čerpá energiu z 85kWh batérií a musí poháňať 2 191 kilogramov hmotnosti. Je to jeden z mála elektromobilov, ktorý nemá problém ani s maximálkou – tá je obmedzená na 250 km/h. Teoretický dojazd rýchlosťou 105 km / h, teda po väčšine amerických diaľnic, je takmer 460 km.

Pre menej zarytých fanúšikov grand tourer od Ferrari tiež uveďme, že 550 Maranello má pod prednou kapotou 5,5litrový dvanásťvalec o 492 koňoch a 568 Nm. Motor poháňa samozrejme zadné kolesá a má prácu s 1 690 kilogramami. Na stovke je za 4,4 sekundy a zvládne až 320 km/h. Moranello sa vyrábalo sa v rokoch 1996 – 2001.

Ferrari 550

Tesla je síce o pol tony ťažšia, ale tiež má navrch cez dve stovky koní. Výkon prameniaci z krútiaceho momentu dostupného prakticky stále, od jednej otáčky motora za minútu, má podstatne vyššiu priemernú hodnotu, takže výsledok tohto porovnania je vopred vcelku jasný – elektroauto staršiemu Ferrari okamžite utieklo. Ferrari by malo šancu, len ak by sa „pretekári“ dostali do oblasti nad 250 km/h – alebo by chceli ísť niekam ďalej, než by Tesle stačili batérie.

 

Priložené video hovorí za seba. Je síce pravda, že obidva stroje delia najmenej dve generácie, no aj tak je toto porovnanie viac než zaujímavé. Teraz už môžeme len dúfať, že sa niekto zoberie a porovná takýto Model S s moderným talianskym grand tourer, 730-koňovou F12berlinetta, a to poriadne na štvormíľovej závodnej dráhe. No a ešte keby sa ukázal aj Dodge Charger SRT Hellcat :-)

Autor:  Marek Bednář, zdroj: AutoForum.cz

Ak sa chcete pokochať krásou a parametrami modelov Tesla a dozvedieť sa viac o Tesla S P85D, odporúčame vám navštíviť stránku výrobcu: http://www.teslamotors.com/models/design

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail