Ktoré automobily sú najúspornejšie, najšetrnejšie a cenovo najdostupnejšie? (1.časť)

Maros S.

Ktorá zo všetkých ponúkaných technológii je najšetrnejšia k našej planéte? A ktorá je zase cenovo najdostupnejšia pre bežných ľudí? Prinášame vám sériu článkov, v ktorých priblížime konkrétne automobily, ktoré sú dnes na trhu dostupné. V prvom článku sa zameriame na elektromobily a vodíkové automobily.

automobily

Výskum, ktorého výsledky prinášame sa rozhodli uskutočniť v redakcií LA Times, keď kontaktovali špecialistov z Union of Concerned Scientists, aby s ich pomocou preskúmali sedem technológii, ktoré sú dnes na trhu dostupné. Dôraz pritom kládli na ich úspornosť, šetrnosť k životnému prostrediu a cenu. V prvej časti zo série článkov, v ktorých vás budeme o tomto výskume informovať, sa zameriavame konkrétne na elektromobily a vodíkové automobily.

Elektromobily

Je jasné, že elektromobily sú najšetrnejšie k životnému prostrediu a pri samotnom používaní vyžadujú najnižšie náklady. Väčšina z nich má ale problém v podobne vzdialenosti, ktorú dokáže prejsť na jedno nabitie. Tá sa pohybuje okolo 130 kilometrov, teda samozrejme s výnimkou Tesly, ktorej Model S na jedno nabitie prejde viac ako 400 kilometrov. V prípade Modelu S je ale problémom cena, ktorá sa môže vyšplhať až na čiastku okolo 100 000 euro.
Napriek všetkému ale neexistuje pre ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí lepšia možnosť ako elektromobil. Tak napríklad, majitelia domov, ktorí majú na streche umiestnené solárne panely môžu svoje elektromobily nechať jazdiť vyslovene na slnečné svetlo, vďaka solárnej energii, ktorú majú k dispozícií. Všeobecne ale akékoľvek elektromobily produkujú menej emisií uhlíka, než iné vozidlá. Nevýhodou týchto áut je práve malá vzdialenosť, ktorú (s výnimkou Tesly) dokážu na jedno nabitie prejsť, no a potom tiež cena a samozrejme aj nabíjanie, ktoré môže trvať hodiny.
automobily

Vodíkové automobily

Vodíkové automobily sa konečne, po rokoch čakania dostavajú na trh do USA. Hyundai už prenajíma svoj Tuscon zákazníkom, ktorí žijú neďaleko vodíkových staníc v Kalifornii. Toyota plánuje pridať do svojej ponuky vodíkové automobily Mirai už tento rok a Honda rovnaký typ auta ponúkne v roku 2016.
Rovnako ako aj elektromobily, sú však aj vodíkové automobily drahé. To ale nie je najväčším problém pre ľudí, ktorí by si takéto auto chceli kúpiť. Za ten by sa dal skôr považovať nízky počet, už spomínaných vodíkových staníc, bez ktorých sa takýto automobil nezaobíde. Navyše vodíkové autá nie sú tak šetrné k našej planéte ako elektromobily, hoci ich výhodou je, že sú rýchlejšie dobíjateľné a navyše prejdú na jedno nabitie aj naozaj dlhé vzdialenosti (cca 480 kilometrov). Vodíkové automobily avšak majú pred sebou stále dlhú cestu, ktorá ukáže, či sa dokážu vyrovnať iným technológiám.
automobily
zdroj: latimes.com
Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/tesla-s-p85d-vs-ferrari-550-elektrina-vie-byt-velmi-rychla-video/
https://www.setri.sk/rychlonabijacie-stanice-budu-v-strednej-europe-rychlo-pribudat/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.