Rýchlonabíjacie stanice budú v strednej Európe rýchlo pribúdať

rýchlonabíjacie stanice budú pribúdať vďaka projektu CEGC

Rozvoj elektromobility v našich končinách zaznamenal dôležitý míľnik. Do konca roka 2015 budú rýchlonabíjacie stanice rôznych štandardov nabíjania pokrývať územie Rakúska, Slovenska a Slovinska s dosahom nemeckého Mníchova a chorvátskeho Záhrebu.

V rámci projektu „Central European Green Corridors (CEGC)“ dokázali sily spojiť jedenásti silní partneri. Výrobcovia automobilov (BMW, Nissan, Renault a Volkswagen), partner umiestnenia staníc OMV, dodávateľ energie ZSE a slovinská vláda sa dohodli na spoločnom postupe pri vybudovaní siete rýchlonabíjacích staníc v strednej Európe. Cieľom zoskupenia, ktoré koordinuje rakúska spoločnosť Verbund, je vylepšiť podmienky pre každodenné používanie elektromobilov. Rýchlonabíjacie stanice, ktorých by malo byť po dokončení projektu 115, budú vybavené obomi štandardmi nabíjania striedavým prúdom CHAdeMO a Combo 2.

Rýchlonabíjacie stanice a ich rozmiestnenie v rámci projektu CEGC. zdroj: Verbund
Rýchlonabíjacie stanice a ich rozmiestnenie v rámci projektu CEGC. zdroj: Verbund

Rýchlonabíjacie stanice ako impulz rozvoja aj na Slovensku

Rýchlonabíjacie stanice na Slovensku bude vo väčšine prípadov prevádzkovať spoločnosť GreenWay, ktorá stojí za projektom prepojenia východu a západu Slovenska. Vďaka vybudovanej sieti 15 staníc môžu už dnes Slováci cestovať naprieč Slovenskom. K súčasným staniciam prispeje Západoslovenská energetika ďalšími 3 vlastnými stanicami a v roku 2015 by ich malo byť v rámci projektu CEGC 21.

„V spolupráci s partnermi v projekte CEGC posilníme našu sieť, prepojíme sa so susednými krajinami, aby sme časom dosiahli pohodlné transeurópske cestovanie pre elektromobily. Čoskoro teda budeme mať bezemisné cestovanie od Atlantiku až po východnú hranicu Európskej únie“, nadšene hovorí o projekte Peter Badík, spoluzakladateľ slovenského operátora GreenWay.

Kde nájdete rýchlonabíjacie stanice?

Rýchlonabíjacie stanice operátora GrenWay sa nachádzajú v lokalitách: Bratislava, Trnava, Piešťany, Trenčín, Žilina, Nitra, Pohronie, Banská Bystrica, Ružomberok, Poprad, Prešov a Košice. Okrem nich sú na Slovensku momentálne 3 rýchlonabíjacie stanice pre nabíjanie áut na elektrický pohon. Historicky prvá z nich je súčasťou čerpacej stanice Slovnaft v bratislavskej Petržalke. Rýchlonabíjacia stanica z portfólia ABB funguje od roku 2012 a vznikla v rámci cezhraničného projektu VIBRATe. Prevádzkovateľom je spoločnosť ZSE.

V Bratislave si môžete batérie elektromobilu na počkanie dobiť DC prúdom aj v areáli výhradného distribútora značky Nissan pre Slovensko. Táto stanica však nie je verejná. Dodávateľom nabíjacej infraštruktúry je rovnako ako v prípade stanice v Šali spoločnosť Elmark Plus.

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail