Rýchlonabíjacie stanice budú v strednej Európe rýchlo pribúdať

Maros S.

Rozvoj elektromobility v našich končinách zaznamenal dôležitý míľnik. Do konca roka 2015 budú rýchlonabíjacie stanice rôznych štandardov nabíjania pokrývať územie Rakúska, Slovenska a Slovinska s dosahom nemeckého Mníchova a chorvátskeho Záhrebu.

rýchlonabíjacie stanice budú pribúdať vďaka projektu CEGC

V rámci projektu „Central European Green Corridors (CEGC)“ dokázali sily spojiť jedenásti silní partneri. Výrobcovia automobilov (BMW, Nissan, Renault a Volkswagen), partner umiestnenia staníc OMV, dodávateľ energie ZSE a slovinská vláda sa dohodli na spoločnom postupe pri vybudovaní siete rýchlonabíjacích staníc v strednej Európe. Cieľom zoskupenia, ktoré koordinuje rakúska spoločnosť Verbund, je vylepšiť podmienky pre každodenné používanie elektromobilov. Rýchlonabíjacie stanice, ktorých by malo byť po dokončení projektu 115, budú vybavené obomi štandardmi nabíjania striedavým prúdom CHAdeMO a Combo 2.

Rýchlonabíjacie stanice a ich rozmiestnenie v rámci projektu CEGC. zdroj: Verbund

Rýchlonabíjacie stanice a ich rozmiestnenie v rámci projektu CEGC. zdroj: Verbund

Rýchlonabíjacie stanice ako impulz rozvoja aj na Slovensku

Rýchlonabíjacie stanice na Slovensku bude vo väčšine prípadov prevádzkovať spoločnosť GreenWay, ktorá stojí za projektom prepojenia východu a západu Slovenska. Vďaka vybudovanej sieti 15 staníc môžu už dnes Slováci cestovať naprieč Slovenskom. K súčasným staniciam prispeje Západoslovenská energetika ďalšími 3 vlastnými stanicami a v roku 2015 by ich malo byť v rámci projektu CEGC 21.
„V spolupráci s partnermi v projekte CEGC posilníme našu sieť, prepojíme sa so susednými krajinami, aby sme časom dosiahli pohodlné transeurópske cestovanie pre elektromobily. Čoskoro teda budeme mať bezemisné cestovanie od Atlantiku až po východnú hranicu Európskej únie“, nadšene hovorí o projekte Peter Badík, spoluzakladateľ slovenského operátora GreenWay.

Kde nájdete rýchlonabíjacie stanice?

Rýchlonabíjacie stanice operátora GrenWay sa nachádzajú v lokalitách: Bratislava, Trnava, Piešťany, Trenčín, Žilina, Nitra, Pohronie, Banská Bystrica, Ružomberok, Poprad, Prešov a Košice. Okrem nich sú na Slovensku momentálne 3 rýchlonabíjacie stanice pre nabíjanie áut na elektrický pohon. Historicky prvá z nich je súčasťou čerpacej stanice Slovnaft v bratislavskej Petržalke. Rýchlonabíjacia stanica z portfólia ABB funguje od roku 2012 a vznikla v rámci cezhraničného projektu VIBRATe. Prevádzkovateľom je spoločnosť ZSE.
V Bratislave si môžete batérie elektromobilu na počkanie dobiť DC prúdom aj v areáli výhradného distribútora značky Nissan pre Slovensko. Táto stanica však nie je verejná. Dodávateľom nabíjacej infraštruktúry je rovnako ako v prípade stanice v Šali spoločnosť Elmark Plus.
 

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.