Verejná knižnica v Severnej Karolíne ukazuje, ako môže vyzerať budúcnosť knižníc

knižnica

Knižnica Štátnej univerzity v Severnej Karolíne je architektonickým aj technologickým unikátom a naznačuje, akým smerom by sa mohli v budúcnosti zmeniť možnosti a funkcie knižníc.

Knižnica budúcnosti

V americkom štáte Severná Karolína, v meste Raleigh sídli Štátna univerzita (NCSU). Jej súčasťou je aj kolosálna budova, ktorá slúži ako miestna verejná knižnica. I keď si väčšina ľudí knižnicu spája s povinnosťami a štúdiom, táto je úplne iná ako ostatné knižnice. Navrhlo ju nórske architektonické štúdio Snøhetta, ktoré pracovalo aj na jednej z najznámejších knižníc na svete v egyptskej Alexandrii. Päť-poschodová budova sa nachádza na celkovej rozlohe viac než 21-tisíc m² a zmestí sa do nej až 1 700 návštevníkov. Hlavným cieľom výstavby bolo totiž zvýšiť kapacitu priestoru pre študentov. Finančná kríza v roku 2018 však prinútila znížiť rozpočet o 11 miliónov amerických dolárov a architekti preto našli spôsob, ako využiť menej materiálu s väčšou efektivitou.

knižnica

knižnica

knižnica

Centrum inovácií

Budova knižnice, ktorú dokončili v roku 2013, v sebe zahŕňa mnoho udržateľných prvkov, ako sú prirodzený ochladzovací systém, vyhrievacie panely, dažďové záhrady či zelená strecha. Vďaka tomu knižnica získala strieborný certifikát LEED. Mnoho ocenení si však vyslúžila aj vďaka inovatívnym technologickým riešeniam v interiéri. Na vyhľadávanie kníh slúži robot s príznačným názvom bookBot, ktorý do piatich minút na recepciu doručí akúkoľvek knihu, uloženú v špeciálnom, päť-poschodovom systéme regálov. Systém bol navrhnutý spoločnosťou Dematic, ktorá sa venuje technológii supply chain. Pre knižnicu upravila softvér, ktorý sa bežne používa v automobilovom, či textilnom priemysle. Vďaka nemu sa ušetrilo  takmer 18 500 m² a vznikla o niečo menšia budova s dostatočným počtom miest na sedenie. Aj samotné sedenie v knižnici je unikátne. Nachádza sa tu totiž viac než 80 rôznych druhov dizajnu stoličiek, takže budova zároveň slúži ako galéria nábytku dvadsiateho a dvadsiateho-prvého storočia.

knižnica

knižnica

knižnica

Knižnica a jej funkcie sa menia

Priestor na sedenie je vďaka pohyblivej stene, ktorá sa posúva podľa pohybu slnka, vždy zaplavený prirodzeným svetlom. Vďaka štátnym financiám a súkromným darom je knižnica verejná, takže sú všetky priestory, vrátane viacerých multimediálnych a nahrávacích štúdií, dostupné pre kohokoľvek. Je tu aj štúdio pre počítačové hry či 3D tlač. Tradičných knihovníkov nahradili knižničný personál a technici, ktorí majú vďaka technologickým inováciám viac času na to, aby pomáhali študentom s výskumom a rôznymi projektami. Jason Evans Groth, knihovník digitálnych médií k svojej práci uviedol, že „svoju úlohu vidí ako tradičnú knihovnícku prácu, teda pomáhať užívateľom vyhľadávať potrebné informácie. Na druhej strane sa ale považuje za netradičného knihovníka, ktorý spája ľudí v tom najtradičnejšom zmysle.“ I keď sa počas posledných dekád knižnice výrazne zmenili, stále zohrávajú dôležitú úlohu a je dôležité, aby sa prispôsobovali rýchlemu technologickému vývoju.

Zdroj:

https://www.ncsu.edu

https://qz.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail