V Londýne sa bude elektrická energia získavať z prievanu, vytvoreného vlakmi
Elektrická energia z vetra sa získava najmä v odľahlejších oblastiach či na pobreží, ale mladá dizajnérka prišla s technológiou na jej získavanie v urbánnom prostredí.
Elektrická energia v mestách
Organizácia Spojených Národov odhaduje, že do roku 2050 budú dve tretiny celkovej populácie na našej planéte žiť v mestách. Dá sa preto predpokladať, že dopyt po elektrickej energii sa rapídne zvýši. Aj preto prišla mladá, 27-ročná Charlotte Slingsby s nápadom ako získať ešte viac elektrickej energie. Prostredníctvom start-upovej spoločnosti Moya Power skúma piezoelektrické textílie, ktoré dokážu získavať energiu z pohybu. Slingsby študovala dizajn a inžinierstvo na Imperial College a The Royal College of Art. K poslednému projektu povedala, že „chcela vytvoriť niečo, čo funguje v rôznych situáciách a dokáže sa flexibilne adaptovať v akomkoľvek prostredí. Rodáčka z Kapského mesta, momentálne žijúca v Londýne totiž vidí vietor ako zdroj energie, ktorý sa nesmie ignorovať. Vďaka svojmu pôvodu má aj bohaté skúsenosti s výpadkami elektriny. Elektrická energia, ktorá sa z vetra produkuje najmä na pobrežných farmách, sa ale dá získavať aj mestskom prostredí a v existujúcej infraštruktúre.
Elektrická energia z prievanu
V rámci pilotného projektu Moya Power nainštalovala mriežky s lamelovitými plastovými listami v tuneloch na trase vlakov London Crossrail. Tie sa vďaka prievanu z pohybu vlakov chvejú a tento pohyb produkuje elektrickú energiu. Podľa Moya Power je tento materiál navrhnutý na získavanie nízko-úrovňovej veternej energie, ktorá sa nachádza v existujúcej infraštruktúre vo veľkom množstve. To zahŕňa vibrácie a nízke rýchlosti a turbulentné vetry, produkujúce elektrickú energiu 24 hodín denne. Elektrická energia môže byť takto získavaná prostredníctvom materiálu, nainštalovanom na obvykle nevyužitých povrchoch, ktoré sú skryté očiam verejnosti.
Jedno z riešení pre veľkomestá
Objem získanej energie je v porovnaní s tradičnými veternými elektrárňami samozrejme nízky. Vyprodukovaná elektrická energia nebude stačiť na poháňanie celých miest, ale Slingsby chápe technológiu Moya Power ako jeden z elementov v mixe urbánnych energetických zdrojov. Systém je schopný produkovať 10% energie toho, čo vyprodukuje jeden solárny panel na metri štvorcovom. V budúcnosti by mohol tento materiál visieť na mrakodrapoch, v tuneloch či na mostoch a získavať energiu v najveternejších oblastí mesta. Ako uviedla Slingsby pre magazín Wired „ak žijeme všetci v mestách a potrebujeme energiu, musíme hľadať nové, kreatívne spôsoby ako ju vyprodukovať.“
Zdroj:
https://www.moyapower.com
http://www.wired.co.uk
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...