V Austrálii vznikne recyklačné centrum, ktoré spracuje až 90% odpadu

recyklačné centrum

Najmodernejšie recyklačné centrum svojho druhu vznikne v prímorskom meste Shoalhaven a pomocou revolučnej technológie dokáže spracovať 90% odpadu z domácností v tomto regióne.

Tretie recyklačné centrum svojho druhu na svete

V austrálskom meste čoskoro vznikne recyklačné centrum Shoalhaven. Bude tretím takýmto zariadením na svete, ktoré bude sterilizovať, sušiť a separovať rôzne druhy materiálov a ohrievať vzniknutý odpad na 150 °C. Plasty, kovy či sklo sa potom budú môcť opäť využiť a vzniknú z nich tehly, betón, či piesok, ktoré sa budú ďalej predávať rôznym spoločnostiam ako sú Cement Australia a Dulux. Amanda Findley, starostka mestského zastupiteľstva Shoalhaven v Novom Južnom Walese uviedla, že „toto zariadenie bude prvým moderným centrom, ktoré bude schopné premieňať 90% zmiešaného odpadu zo skládok. Všetko, čo sa dá znova využiť alebo recyklovať sa pritom spracuje spolu v jednom procese.“

recyklačné centrum

Recyklačné centrum ušetrí náklady

Podľa Findley by malo nové recyklačné centrum začať prevádzku v roku 2021 a bude automaticky triediť odpad z potravín. Vďaka tomu už obyvatelia tohto regiónu nebudú musieť na takýto druh odpadu využívať špeciálne smetné koše. Jedným z problémov týkajúcich sa takéhoto zeleného odpadu bol poplatok, ktorý za to odviedla štátna vláda v rámci poplatkov za odpad, ktorý sa najprv triedil a potom dovážal na skládky. Findley dodala, že vďaka novému zariadeniu tento krok úplne zmizne a odpad môže byť do zariadenia poslaný rovno zo skládky. Multimiliónový projekt finančne zabezpečí poľská spoločnosť Bioelektra Group, ktorá bude zároveň zodpovedná za jeho prevádzku.

Obmedzenie plytvania

Freddie Itaoui, riaditeľ austrálskej pobočky Bioelektra pre ABC povedal, že dúfa v to, že nové recyklačné centrum pomôže ľuďom zamyslieť sa nad zbytočnou a nadmernou spotrebou plastov a celkovou odpadovou stopou. „Chceme, aby si ľudia skutočne uvedomili, čo vlastne hádžu do odpadkových košov“, dodal. Zároveň prezradil, že zariadenie by malo mať potenciál na spracovávanie odpadu aj z ďalších miest. Mesto Shoalhaven totiž v súčasnosti produkuje asi 55-tisíc ton odpadu ročne. Recyklačné centrum by však malo byť schopné spracovať až 150-tisíc ton odpadu.

Zdroj:

https://www.shoalhaven.nsw.gov.au

https://www.globalcitizen.org

Zdieľajte:   Facebooktwittermail