Úspora nákladov na kúrenie: nespoliehajte sa na počasie

Lukas P.

Tohtoročná mierna jeseň je dobrou správou pre každého, koho zaujíma úspora nákladov pri vykurovaní. Ak však chcete šetriť koncepčne, vaše faktúry by nemali závisieť len od počasia. Návodov na úsporu vo vykurovaní je mnoho: môžete si kúpiť viac diek či častejšie variť čaj. Alebo môžete investovať do inteligentného riadenia domácnosti, ktoré vám pomôže zefektívniť vykurovanie a zároveň zachovať komfort, na ktorý ste zvyknutí.

úspora nákladov

Šetrenie založené na správnom manažmente

„Vykurovanie je jedna z najdrahších položiek medzi faktúrami za bývanie. Často je to však spôsobené tým, že si obyvatelia domu či bytu nevedia optimalizovať vykurovacie procesy. Nesprávne vetrajú, spia v zbytočne prekúrenom priestore, alebo vykurujú neobývané časti,“ vysvetľuje Jozef Dlugopolský, odborník na inteligentné systémy. Inteligentné riadenie domácnosti naopak umožňuje optimálne riadiť vykurovanie v miestnostiach. „Inteligentný systém umožňuje nastavenie teploty pre každú miestnosť zvlášť. Ak ste v obývačke, nastavíte si 23 stupňov tam, kým v spálni si nastavíte teplotu na postačujúcich 18 stupňov,“ konštatuje odborník.
úspora nákladov

Riadenie na diaľku

Nastavili ste si termostat tak, že sa kúrenie automaticky zapne, keď prichádzate z práce domov? A čo keď sa vám zmenia plány a najbližšie štyri hodiny budete vykurovať prázdny byt či dom? „Inteligentné ovládanie umožňuje nastavenie všetkých kľúčových funkcií aj na diaľku prostredníctvom tabletu či smartfónu,“ vysvetľuje odborník. Ak teda zmeníte plány, stačí si otvoriť praktickú aplikáciu a zmeniť nastavenie vykurovania. To platí samozrejme aj v prípade klimatizácie, osvetlenia či bezpečnostného systému.

Základom šetrenia je meranie spotreby

Na to, aby ste dokázali nájsť priestor na šetrenie, najskôr potrebujete vedieť, kde míňate najviac. Dom s inteligentným ovládaním dokáže optimálne riadiť aj alternatívne zdroje energií a efektívne kombinovať vykurovanie z rôznych tepelných zdrojov. „Systém si môžete nastaviť tak, aby vás pravidelne informoval o aktuálnych spotrebách energií (elektriny, vody, plynu). S týmito informáciami je snaha o zefektívnenie spotreby oveľa jednoduchšia,“ konštatuje Jozef Dlugopolský.

Naučte sa pravidlá šetrného vykurovania

  • Prvým pravidlom je zbytočne neprekurovať. Na spanie postačuje teplota okolo 18 stupňov, intenzívne kúrenie zbytočne zvyšuje spotrebu a nie je ani zdravé.
  • Ak nemáte systém riadeného vetrania, ktorý môže byť súčasťou inteligentnej inštalácie, vetrajte krátko a intenzívne. Dlhé vetranie spôsobuje vychladnutie stien a zohriatie miestnosti na pôvodnú teplotu trvá dlhšie.
  • Priestor pred vykurovacím telesom by mal byť voľný – ak pred radiátor postavíte skrinku či posteľ, teplo sa nemôže efektívne šíriť do miestnosti. Sušenie mokrej bielizne na radiátore tiež zamedzí prúdeniu teplého vzduchu.

Prečítajte si aj:

Správne vetranie v zime vám pomôže vyhnúť sa problémom

Ako ušetriť na vykurovaní počas zimy

Zdroj: http://www.schneider-electric.com/site/home/index.cfm/sk/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...