Ako ušetriť na vykurovaní počas zimy

Lukas P.

Vykurovacia sezóna sa nám v porovnaní s minulým rokom začala omnoho skôr a predpovede počasia nám naznačujú, že by tohto ročná zima mala byť tuhšia. Z tohto dôvodu by sme teda rozhodne mali venovať pozornosť radám ako ušetriť na vykurovaní počas zimy a to bez ohľadu na to, či bývame v dome alebo byte, či vykurujeme plynom alebo elektrinou.

ako ušetriť na vykurovaní

To koľko skutočne za teplo zaplatíme záleží nielen od vývoja počasia a stavebnej konštrukcie domu, ale aj od toho, koľko pozornosti tomu venujeme. Je všeobecne známe, že cez nezateplené obvodové steny unikne 20 – 40 % tepla a cez strechu dokáže uniknúť okolo 20 -30 %.

Ak viete, kde plytváte, viete aj ako ušetriť na vykurovaní

Príbytky neprehrievajte 
Pre správne a hlavne úsporné vykurovanie je v prvom rade potrebné zabrániť prekurovaniu našich priestorov. Každý jeden stupeň tepla naviac nás v konečnom dôsledku stojí približne o 5 – 6 % viac.
Regulujte teplotu v miestnostiach
Vedieť správne regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach je rovnako dôležité. Teplota v spálni by rozhodne nemala byť rovnaká ako v obývačke.
Netreba zabúdať ani na reguláciu teploty podľa toho, v ktorých miestnostiach sa počas dňa pohybujeme. V prípade, že sa počas dňa doma nenachádzame, teplotu pomocou termostatu znížime, ak prídeme domov, teplotu opäť zvýšime.
Dôležitá je taktiež regulácia teploty v rôznych častiach dňa. Večer teplotu v miestnostiach zvýšime, počas dňa a noci naopak znížime. Samozrejme, že aj tú platí zásada, že nastavenie správnej teploty závisí od typu človeka a vykurovacích možností.

Vetrajte s rozumom
Nakoľko je počas zimy teplotný rozdiel medzi interiérom a exteriérom veľmi veľký, je potrebné vetrať veľmi krátko, avšak o to intenzívnejšie a samozrejme viackrát za deň. Týmto spôsobom sa v našich bytoch síce vymení vzduch, avšak steny sa príliš neochladia. Vykurované miestnosti by sme takýmto spôsobom mali vetrať približne každé dve hodiny.

Uvažujete nad fotovoltikou?

Len v ZSE garantujeme objem vyrobenej elektriny bez ohľadu na počasie. Zároveň máme pre vás výhodnejšie ceny. Zistiť viac o fotovoltike od ZSE

Venujte pozornosť radiátorom
Dnes už existuje mnoho spôsobov vykurovania, avšak prevažná väčšina z nás používa klasické radiátory. V prípade, že sa počas dňa nenachádzame doma, radiátory úplne nevypíname, ale ich nastavíme na nižšie hodnoty, v dôsledku čoho si v priestoroch znížime teplotu o 4 – 5 °C. Tento spôsob šetrenia má dve výhody. Prvou je, že ak prídeme z práce domov, nastavíme termostat do bežnej polohy, vďaka čomu sa požadovaná teplota dostaví pomerne rýchlo. Táto úspora v podobe tzv. tlmeného vykurovania sa pohybuje niekde na úrovni 30 %.
Ak by sme radiátory vypli úplne, tak dosiahnutie nami požadovanej teploty v priestoroch trvá podstatne dlhšie, čo sa samozrejme premietne do vyššej spotreby tepla na vykurovanie chladných stien.

Dvere

Aj napriek tomu, že sú už dnes k dispozícii rôzne druhy kvalitných bezpečnostných dverí, mnohí z nás sa aj napriek tomu stretávajú s problémom nadmerného prúdenia vzduchu, často až prievanu cez prahy. Tento problém možno jednoducho vyriešiť dodatočným inštalovaním tesnenia.
Na záver treba povedať, že správnym spôsobom vykurovania dokážeme nielen ušetriť náklady za vykurovanie, ale pomôžeme aj svojmu zdraviu a v neposlednom rade aj znížime tlak na ekológiu.
Spôsobov, ako ušetriť na vykurovaní je viacero, niektoré sú závislé na technológii, iné na správaní nás samotných. Najlepší efekt dosiahnete, ak dokážete zapojiť do šetrenia obidva prístupy.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...