Ako ušetriť na vykurovaní počas zimy

ako ušetriť na vykurovaní

Vykurovacia sezóna sa nám v porovnaní s minulým rokom začala omnoho skôr a predpovede počasia nám naznačujú, že by tohto ročná zima mala byť tuhšia. Z tohto dôvodu by sme teda rozhodne mali venovať pozornosť radám ako ušetriť na vykurovaní počas zimy a to bez ohľadu na to, či bývame v dome alebo byte, či vykurujeme plynom alebo elektrinou.

To koľko skutočne za teplo zaplatíme záleží nielen od vývoja počasia a stavebnej konštrukcie domu, ale aj od toho, koľko pozornosti tomu venujeme. Je všeobecne známe, že cez nezateplené obvodové steny unikne 20 – 40 % tepla a cez strechu dokáže uniknúť okolo 20 -30 %.

Ak viete, kde plytváte, viete aj ako ušetriť na vykurovaní

Príbytky neprehrievajte 

Pre správne a hlavne úsporné vykurovanie je v prvom rade potrebné zabrániť prekurovaniu našich priestorov. Každý jeden stupeň tepla naviac nás v konečnom dôsledku stojí približne o 5 – 6 % viac.

Regulujte teplotu v miestnostiach

Vedieť správne regulovať teplotu v jednotlivých miestnostiach je rovnako dôležité. Teplota v spálni by rozhodne nemala byť rovnaká ako v obývačke.

Netreba zabúdať ani na reguláciu teploty podľa toho, v ktorých miestnostiach sa počas dňa pohybujeme. V prípade, že sa počas dňa doma nenachádzame, teplotu pomocou termostatu znížime, ak prídeme domov, teplotu opäť zvýšime.

Dôležitá je taktiež regulácia teploty v rôznych častiach dňa. Večer teplotu v miestnostiach zvýšime, počas dňa a noci naopak znížime. Samozrejme, že aj tú platí zásada, že nastavenie správnej teploty závisí od typu človeka a vykurovacích možností.

NÁŠ TIP: Dobré rady a tipy pre úsporné vykurovanie

Vetrajte s rozumom

Nakoľko je počas zimy teplotný rozdiel medzi interiérom a exteriérom veľmi veľký, je potrebné vetrať veľmi krátko, avšak o to intenzívnejšie a samozrejme viackrát za deň. Týmto spôsobom sa v našich bytoch síce vymení vzduch, avšak steny sa príliš neochladia. Vykurované miestnosti by sme takýmto spôsobom mali vetrať približne každé dve hodiny.

Ako ušetriť na vykurovaní

ZAUJÍMAVOSŤ: Správne vetranie v zime vám pomôže vyhnúť sa problémom

Venujte pozornosť radiátorom

Dnes už existuje mnoho spôsobov vykurovania, avšak prevažná väčšina z nás používa klasické radiátory. V prípade, že sa počas dňa nenachádzame doma, radiátory úplne nevypíname, ale ich nastavíme na nižšie hodnoty, v dôsledku čoho si v priestoroch znížime teplotu o 4 – 5 °C. Tento spôsob šetrenia má dve výhody. Prvou je, že ak prídeme z práce domov, nastavíme termostat do bežnej polohy, vďaka čomu sa požadovaná teplota dostaví pomerne rýchlo. Táto úspora v podobe tzv. tlmeného vykurovania sa pohybuje niekde na úrovni 30 %.

Ak by sme radiátory vypli úplne, tak dosiahnutie nami požadovanej teploty v priestoroch trvá podstatne dlhšie, čo sa samozrejme premietne do vyššej spotreby tepla na vykurovanie chladných stien.

Dvere

Aj napriek tomu, že sú už dnes k dispozícii rôzne druhy kvalitných bezpečnostných dverí, mnohí z nás sa aj napriek tomu stretávajú s problémom nadmerného prúdenia vzduchu, často až prievanu cez prahy. Tento problém možno jednoducho vyriešiť dodatočným inštalovaním tesnenia.

Na záver treba povedať, že správnym spôsobom vykurovania dokážeme nielen ušetriť náklady za vykurovanie, ale pomôžeme aj svojmu zdraviu a v neposlednom rade aj znížime tlak na ekológiu.

Spôsobov, ako ušetriť na vykurovaní je viacero, niektoré sú závislé na technológii, iné na správaní nás samotných. Najlepší efekt dosiahnete, ak dokážete zapojiť do šetrenia obidva prístupy.

 

Autor: Lukáš Kovačovič

zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail