Úložná batéria od Mercedesu je novou konkurenciou batérie Powerwall od Tesly

Spoločnosť Mercedes Benz predstavila osobnú energetickú bunku, presnejšie je to úložná batéria, ktorá podobne ako Tesla využíva veľkokapacitné batérie na uskladnenie prebytočnej energie získanej napríklad zo solárnych systémov a uschováva ju tak pre ďalšie využitie v inom čase, a to nezávisle od dodávateľa elektrickej energie. Lepšie povedané, rovnako ako Tesla prichádza aj Mercedes na trh s lítium-iónovou batériou určenou pre domácnosti alebo firmy s kapacitou od 2,5 kWh (1 modul) až do 20 kWh pri 8 moduloch.

Rozsah prevádzkového napätia batérie pre domácnosti bude od 39 V do 54,6 V. Váha jednej batériovej jednotky by mala byť približne 28 kg.

Nemecký výrobca, na rozdiel od americkej Tesly, využíva pri svojom produkte modulárny prístup. Každá energetická bunka, resp. úložná batéria má kapacitu len 2,5 kWh elektrickej energie. Nakoľko je možné skombinovať viacero buniek, presnejšie 8 batérií, dokáže uschovať až 20 kWh elektrickej energie. A to už je dvojnásobok amerického Powerwall-u. Pokiaľ by sme spojili viacero jednotiek Powerwall-u naraz, dokázala by uschovať zase niekoľkonásobne viac elektrickej energie ako Mercedes. Napríklad pri prepojení 9 batérií Tesly sa vie dosiahnuť kapacita úschovy energie až na úrovni 90 kWh, pri 10 kWh batérii.

úložná batéria

Úložné batérie od Mercedesu prídu na trh až na jeseň a ich cena zatiaľ nie je známa. Naproti tomu Tesla má svoj Powerwall vypredaný už rok dopredu. Štandardná záruka, ktorú poskytuje Mercedes na svoju batériu je štandardne 24 mesiacov, ale záruku je možné predĺžiť na 5 – 10 rokov. Americká Tesla na svoj Powerwall chce poskytovať záruku 10 rokov.

Aká má budúcnosť úložná batéria?

Úložné batérie tohto typu, ako predstavili Mercedes aj Tesla, majú svoje veľké opodstatnenie a výhody. Napríklad môžete elektrickú energiu uskladňovať v čase lacnejšej tarify a naopak míňať ju pri cenovo vyššej tarife. Alebo jednoducho si ju uskladníte pre prípad jej výpadku. Pravdu povediac, pre nás je to možno ešte ďaleká budúcnosť, nakoľko naše využívanie alternatívnych zdrojov energie je stále na nízkej úrovni a ekologické povedomie sa na Slovensku stále ešte formuje. Takže aj v tomto prípade potrvá pár rokov, kým takéto inovácie budú u nás bežnou záležitosťou.

zdroj: engadget.com, schlauerspeichern.de

Viac na túto tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/powerwall-bateria-od-tesly-ako-zalozny-zdroj-energie/

https://www.setri.sk/nova-bateria-od-spolocnosti-tesla-moze-byt-prelomom-vo-vyuzivani-solarnej-energie/

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail