Teplo domova: interiérová farba ako termoprádlo miestností
Rozhodujúcim faktorom pre naše pohodlie v miestnosti je tepelný komfort. Ten závisí v značnej miere od teploty vzduchu ako aj povrchovej teploty plôch, ktoré miestnosť ohraničujú, čiže stien, stropov, podláh a okien. Teplota, ako ju človek vníma, je určená teplotou vzduchu a povrchov, ktoré ho obklopujú. Takže čím teplejšie sú povrchy stien a stropu, tým väčší je tepelný komfort, a tým aj potenciál ušetriť energiu.
Teplo domova tvorí aj teplotné pohodlie
Človek strávi viac ako 80% svojho života v interiéroch, či už doma alebo v práci. Náš subjektívny komfort v miestnosti závisí od našich pocitov v súvislosti s danou klímou. Teplota, vlhkosť, ako aj prúdenie vzduchu sú najdôležitejšími vonkajšími faktormi. Rozhodujú o našom pohodlí či nepohodlí. Pocitovo príjemná klíma v miestnosti nastáva, ak sú teploty vzduchu a povrchov vyrovnané a dosahujú približne 20-22 °C.
Nové technológie dokážu znateľne zmeniť klímu v miestnostiach
Zdá sa vám to neuveriteľné? S bežnou farbou určite nie, ale s farbami využívajúcimi nanotechnológie dochádza k procesom, ktoré dokážu ovplyvniť viacero dôležitých energetických procesov v interiéri. Vďaka nanočasticiam prvkov, ktoré farba obsahuje, vytvára s povrchom, na ktorý sa aplikuje, kovalentnú väzbu. Teda previaže sa s povrchom a stáva sa neporovnateľne odolnejšou voči vonkajším vplyvom.
Ak hovoríme o nanočasticiach, hovoríme o veľkosti na úrovni atómov a molekúl. Podľa toho, aký prvok tieto nátery alebo farby obsahujú, zdokonaľujú aj svoje vlastnosti. Najčastejšie používanými prvkami, ktorých nanočastice sa využívajú sú striebro a kremík. Striebro vďaka svojim dezinfekčným a antibakteriálnym vlastnostiam dokáže byť vďaka nanočasticiam neporovnateľne odolnejšie a aktívnejšie. Čo sa nanočastíc kremíka týka, nátery s jeho obsahom majú neporovnateľne lepšie hydrofóbne a olejofóbne vlastnosti. Jeden takýto náter o hrúbke cca 30 – 100 μm dokáže v sebe skĺbiť niekoľko vlastností (hydrofóbnosť, olejofóbnosť, odolnosť voči chemikáliám, odolnosť voči oderu, voči korózii atď.) a nahradiť tak viacero niekoľkomilimetrových náterov.
Dajú sa použiť v zásade na akýkoľvek známy povrch, či je to betón, fasáda, drevo, plast alebo minerálne kamené povrchy. Je otázkou krátkeho času, kedy sa začnú tieto nátery používať aj na podlahy namiesto bežne používaných liatych podláh. Jednoducho povedané, nanočastice prvkov robia nátery oveľa odolnejšími a kvalitnejšími.
Interiérová farba dokáže spôsobiť citeľný rozdiel
Ako príklad môžeme uviesť nemeckého výrobcu farieb a náterov s nanočasťicami- firmu BIONI. Špeciálne vyvinutá kombinácia spojovacích a výplňových zložiek v interiérovej farbe Bioni Comfort s miliónmi mikroskopických malých dutých sklenených guľôčok zaručuje rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti a na povrchoch jednotlivých stavebných komponentov. Zároveň zabezpečuje, aby vlhkosť vo forme vodnej pary dokázala unikať smerom zvnútra von. Náter Bioni Comfort tak zabezpečuje rovnomerné rozloženie tepla v miestnosti a na povrchoch stien. Klíma v miestnosti a tepelné pohodlie sa tým zreteľne zlepšujú. Tento efekt možno skutočne cítiť, keďže pôsobí bezprostredne na vnímanie teploty.
Infračervená termografia: miestnosť vľavo s bežným náterom, miestnosť napravo s Bioni Comfort:
Pripravené v spolupráci s prostiplesniam.sk.
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...