Tepelné čerpadlo pomáha šetriť v Moravskej Třebovej

zdroj: idnes.cz

Stále viac bytoviek a panelákov inštaluje tepelné čerpadlá. Väčšinou ako náhradu za ústredné kúrenie. Je to výhodné. Kvalitné tepelné čerpadlo má vysokú účinnosť, kúri účinne aj v mrazoch a má dlhú životnosť. Čerpadlá sú navyše veľmi tiché a lacné.

Obyvatelia panelového domu s desiatimi bytovými jednotkami v Moravskej Třebovej, tak ako dnes už mnoho iných obyvateľov panelákov a bytových domov, sa pred niekoľkými rokmi rozhodovali, čím budú vykurovať.

Majitelia všetko začali riešiť v dobe, keď odkúpili byty od mesta a založili vlastné spoločenstvo vlastníkov bytov. V tej dobe bol ich dom vykurovaný ústredným kúrením – CZT (centrální zásobování teplem) z uhoľnej kotolne, ktorá dosluhovala. Spoločenstvo vlastníkov sa preto začalo zaujímať o tepelné čerpadlá. Prechod na  zemný plyn by sa v bytovke totiž nikdy nevrátil. V prípade tepelného čerpadla si ale spočítali návratnosť okolo siedmych rokov. Úver naňho získali bez problémov.

Hlavným dôvodom ich rozhodnutia bolo dosiahnutie nezávislosti od ústredného kúrenia. Výber tepelného čerpadla ovplyvnili dobré referencie od menších užívateľov okolia. A skutočnosť, že iný druh kúrenia by v ich podmienkach nebol ekonomicky výhodný.

Tepelné čerpadlo áno, prečo nie zateplenie?

V bytovom dome v Moravskej Třebovej uvažovali aj o zateplení, lenže cena by sa vyšplhala na vyše milióna českých korún. Zateplenie by preto malo omnoho horšiu návratnosť než investícia do tepelného čerpadla. Preto od neho ustúpili.

Obyvatelia paneláku v Moravskej Třebovej zvolili systém tepelného čerpadla vzduch voda, ktoré berie teplo z vonkajšieho vzduchu.

Pôvodne ale uvažovali aj o vnútornom kompakte, teda o tepelnom čerpadle, ktoré by bolo vo vnútri bytového domu a nasávalo by vnútorný vzduch. To by ale znamenalo búracie práce pre vzduchotechniku a otvory vo fasáde spojené so statikou domu.

Vybrali si preto tzv. split systém. Ide o delenú jednotku, ktorá má navyše aj vyššiu účinnosť než vnútorný kompakt. Na fasáde sú umiestnené nízkootáčkové bezhlučné ventilátory, ktoré v zime poháňa studený vzduch a kúri sa ním v tepelných čerpadlách. Veľká nezateplená bytovka teda kúri studeným vzduchom. V kotolni sú tak dve tepelné čerpadlá, akumulačné nádoby a bojleri na teplú vodu.

„Zaobstarali sme si tepelné čerpadlo so zvýšeným výkonom pre zimné obdobie, ktoré navyše vysoko účinne ohrieva teplú vodu do bojlera. Vo vykurovacej sezóne s vykurovacím faktorom 4,65 ohrieva vodu na teplotu 65 °C.

Rovnaké čerpadlo vyhrieva aj napríklad horskú chatu v Krkonošiach, v nadmorskej výške 1300 metrov. Vykurovací faktor je vlastne také pomerové číslo, ktoré udáva, koľko kWh tepla načerpáte tepelným čerpadlom z jednej kWh elektriny nakúpenej zo siete.

Veľkou výhodou tepelného čerpadla je okrem nízkej ceny tepla aj minimum nákladov na revízie a kontroly. Tepelné čerpadlo nie je nebezpečný zemný plyn. Nie sú preto potrené zložité projekty so stavebným povolením, opakované kontroly a revízie plynovodu, kotlov a komína. Teda aj tu sa šetria finančné prostriedky. Navyše bytovka môže pre prevádzku  domácností žiadať o ekotarif – niekoľkonásobne lacnejšiu elektrinu.

Koľko sa dá ušetriť prechodom na tepelné čerpadlo

Bytový dom v Moravskej Třebovej odoberal teplo z dosluhujúcej kotolne na hnedé uhlie v cene 499 CZK za GJ. Každý byt spotreboval 55 GJ tepla na kúrenie a teplú vodu v cene 27400 CZK. Celá bytovka teda platila ročne 274 000 CZK.

Po prechode na tepelné čerpadlo platí nezateplený byt 3 + 1 v paneláku v Moravskej Třebovej okolo 10 až 15 tisíc korún za rok. Ďalej dôjde k zhodnoteniu nehnuteľnosti, skokovému, výraznému a trvalému zníženiu energetickej závislosti na dodávateľovi aj na využití fosílnych zdrojov. Obyvatelia bytovky, vzhľadom k životnosti tepelných čerpadiel, majú zaistené nízke náklady na energie do dôchodku.

Ako sa na úspory pozerá Brusel

Európska únia považuje energetické úspory za dôležitú prioritu. Dávno je totiž preč doba, keď veľké priemyselné podniky v mestách dodávali lacno odpadové teplo pre vykurovanie bytov.

Bruselské direktívy nariaďujú členským štátom energetické úspory. Podľa smernice EÚ z roku 2012 musia členské štáty do roku 2020 dosiahnuť 20% úspory primárnych energií a 20% zníženie emisií. Plán dostal názov Stratégia 20 – 20 – 20. Veľká bytovka v Moravskej Třebovej dosiahne vďaka tepelnému čerpadlu úsporu energií 75 – 80 %.

 

Autor: pre iDNES.cz, Pavel Sýkora, energetický špecialista a poradca v energetike

Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/levne-topeni-v-panelaku-0sc-/uspory-energii.aspx?c=A131021_124152_uspory-energii_web

 

 

Tip ako ušetriť pri kúpe tepelného čerpadla!

Ak uvažujete o kúpe tepelného čerpadla, zvážte si výhodné ponuky a zľavy dodávateľa elektriny a plynu ZSE.

Zdieľajte:   Facebooktwittermail