Tento maďarský rodinný dom v sebe kombinuje tradičný a moderný štýl

rodinný dom

Oceňovaný maďarský rodinný dom Wooden House čerpá z tradičnej ľudovej architektúry, je však zároveň moderný a priestranný.

Tradičný a moderný rodinný dom zároveň

Maďarskí architekti András Varsányi, Péter Pozsár a Norbert Vas vytvorili v malej maďarskej dedinke Algyő unikátnu stavbu s príznačným názvom Wooden House. Tento rodinný dom s rozlohou 480 m² sa okrem iného stal víťazom diváckeho hlasovania prestížnej architektonickej ceny Media Architecture Awards. Jeho dokončenie stálo asi 500-tisíc eur a predstavuje akýsi protiklad k rušnému životu v meste. Jeho dizajn je do veľkej miery inšpirovaný tradičným ľudovým maďarským štýlom a zdieľa rovnaký pôdorys ako pôvodný starý farmársky statok.

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom rodinný dom

Indoor-outdoor living

Rodinný dom Wooden House zároveň využíva čoraz populárnejší princíp indoor-oudoor living. V rámci takéhoto štýlu sa prekrývajú a spájajú vonkajšie a vnútorné obytné priestory, aby sa dosiahla čo najväčšia vzdušnosť, priestrannosť a voľnosť priestoru na život a spojenie s prírodou. Ako základ projektu použili architekti pôdorys a prierezovú sekciu, klasickú pre tradičnú ľudovú architektúru. Takúto štruktúru následne prispôsobili modernému využitiu. Priestory, ktoré pôvodne slúžili ako napríklad stajne pre dobytok sa teraz využijú ako garáže. I keď majú zvyčajne podobné tradičné domy trochu ponurý nádych, Wooden house pôsobí najmä vďaka veľkému množstvu presklenia svetlo a vzdušne. Kľúčom k celému dizajnu je centrálny dvor, ktorý je uzavretý z troch strán a obklopený okolitými lesmi. Architekti si ako hlavný materiál vybrali takisto drevo. Opticky totiž spája budovu a okolie a minimalizuje negatívny vplyv na životné prostredie.

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

Priestranný a vzdušný rodinný dom

Ako uviedli autori projektu, moderný dizajn môže často zničiť tradičné hodnoty minulosti. „V niektorých prípadoch môže ignorovanie potrieb a obáv, ktoré sme kedysi mali, dizajn zlepšiť. Tento architektonický štýl v Maďarsku však dokazuje, že prinajmenšom pre štruktúry rodinných domov ostávajú tradičné hodnoty aj v súčasnosti rovnako dôležité ako v minulosti. Tento moderný statok premenený na rodinný dom totiž vyjadruje súčasnú potrebu inteligentnej integrácie do životného prostredia. Zároveň ale vyzdvihuje tradičné hodnoty, ktoré vychádzajú z ľudovej inšpirácie budovy.

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom rodinný dom

Zdroj:

https://www.archdaily.com

https://inhabitat.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail