Švédsky energetický koncept premení akúkoľvek budovu na nulový dom

nulový dom

Koncept od švédskej spoločnosti Innenco premení budovu na nulový dom a dokáže znížiť náklady na energiu až o 70 – 80%.

Čo je nulový dom?

Spoločnosť Innenco, ktorá pôsobí vo švédskom meste Malmö, ponúka inovatívny koncept, ktorý premení akúkoľvek budovu na nulový dom. Nulový dom, resp. budova s takmer nulovou spotrebou energie (z anglického z anglického Near Zero Energy Building) je budova, ktorej ročná spotreba energie zodpovedá energii, vyprodukovanej pomocou systému získavania energie z obnoviteľných zdrojov priamo na budove. Koncept od Innenco na zníženie energie využíva najmä aktívne prvky, tepelné čerpadlá, chladiče a solárne panely.

nulový dom

nulový dom

nulový domnulový dom

nulový dom nulový dom

 

Dostupný nulový dom

Názov spoločnosti, Innenco, je vlastne anglickou skratkou pre energeticky inovatívny koncept (innovative energy concept). Ten dokáže výrazne znížiť energetické náklady akejkoľvek budovy a premeniť ju tak na nulový dom. Podľa riaditeľa spoločnosti, Jonathana Karlssona, ich vízia spočíva vo vytváraní možností pre vytvorenie energeticky nulových konštrukcií efektívnou cestou pre každého. Technológia zároveň mení spôsob fungovania budovy tak, aby sa zreteľne zvýšila jej energetická efektívnosť. To začína inštaláciou systému aktívnych prvkov. Na zvýšenie tepelnej odolnosti sa do rámu konštrukcie integrujú potrubia. Do systému sa potom pridajú tepelné čerpadlá a chladiče, čo podľa Innenco zvýši výhrevnú a chladiacu efektivitu až o 4 až 6 krát oproti tradičným systémom. V tomto bode je systém schopný znížiť využitie energie na 85%. Posledných 15% potom pokryjú nainštalované solárne panely. Podľa Karlssona je takáto investícia do solárnych panelov omnoho nižšia než pri tradičných systémoch. Inštalovaný systém pritom v budove udržiava konštantnú teplotu okolo 22 °C.

nulový dom

nulový dom

nulový dom

nulový dom

nulový dom

Aj stará budova sa môže zmeniť na nulový dom

Innenco už svoj koncept aplikoval na viacerých typoch budov, napríklad na domoch, školách, či priemyselných budovách vo Švédsku, Estónsku, Španielsku, Holandsku, ale nulový dom vznikol aj v Českej republike. V budúcnosti majú pritom naplánované projekty v Turecku a Spojených arabských emirátoch. Spoločnosť zároveň poskytuje údržbu a ich energetický koncept sa dá aplikovať na novostavby, ale aj integrovať do existujúcich budov. Podľa Karlssona je jedným z najdôležitejších aspektov udržateľnosť. Udržateľné projekty totiž poskytujú sociálne, environmentálne a ekonomické výhody. Všetky tri zároveň Innenco ponúka v rámci svojho konceptu a v budúcnosti plánuje predstaviť svoj koncept aj na ďalších trhoch, vrátane USA.

Zdroj:

http://www.innenco.com

https://inhabitat.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail