Štúdia potvrdzuje výrazné klimatické zmeny a ďalšie otepľovanie. Čo nás čaká?

klimatické zmeny

Svetová meteorologická organizácia (WMO) potvrdila, že rok 2015 bol rekordne najteplejším rokom a ako ukazuje štúdia, horúce letá od roku 2000 pravdepodobne neboli náhodné. Aké klimatické zmeny to prinesie?

Človekom spôsobené zmeny klímy sa spájajú s problémami ako vlny horúčav, sucho a požiare.

Prebiehajúce klimatické zmeny nespôsobuje príroda ale človek

Rekordný reťazec horúcich rokov od roku 2000 je takmer určite znakom človekom spôsobeného globálneho otepľovania a ďalších klimatických zmien. Šanca, že oteplenie bolo spôsobené náhodnými prírodnými výkyvmi je mizivá, ukazuje nedávna štúdia.

Vlaňajší rok bol najteplejší odkedy sa údaje začai zaznamenávať ešte v  19. storočí. Takmer všetci vedci to kladú za vinu skleníkovým plynom zo spaľovaniu fosílnych palív.

“ Je veľmi nepravdepodobné, že sa nedávno zaznamenané rekordné teploty objavili bez ľuďmi zapríčineného globálneho otepľovania,“ uviedol americký tím odborníkov v časopise Scientific Reports.

Než boli publikované teplotné údaje za rok 2015 odhadovala sa pravdepodobnosť, že teplotné rekordy boli náhodné a bez ľudského vplyvu na 1 : 770 a 1 : 10 000.

Hlavný autor štúdie Michael Mann, profesor meteorológie na Pennsylvania State University uviedol, že počítačové simulácie tejto skupiny dát vrátane údajov z roku 2015 zvýšili túto pravdepodobnosť  na rozpätie 1: 1 250 až 1 : 13 000. Ďalej uviedol, že „Zmena klímy je reálna, spôsobil ju necitlivou činnosťou človek  – vidíme sa to diať vonku pred našimi očami.“

Dr. Michael E. Mann

 

„Prirodzené klimatické zmeny jednoducho nedokážu vysvetliť globálne teplotné rekordy, ale človekom spôsobené globálne otepľovanie to dokáže,“ píše vo vyhlásení  Stefan Rahmstorf z  Potsdam Institute of Climate Impact, ktorý je spoluautorom štúdie.

Vedci sa snažili zhodnotiť aj faktory prelievania teplôt z jedeného teplého roku do ďalšieho a to, že teploty v jednotlivých rokoch sú takmer totožné, čo robí radenie dát do vývojových postupností komplikovaným.

Konferencia o klimatických zmenách v Paríži

Minulý mesiac (december 2015) na summite v Paríži bola schválená za účasti takmer 190 národov sveta  dohoda dôraznejšie presadzujúca posun od fosílnych palív k čistejšej energii. Jedná sa predovšetkým o slnečné a veterné zdroje energie. Žiaľ neboli schvalené žiadne sankcie pre krajiny odmitajúce zníženie emisií.

Medzí prírodné príčiny variability klímy patria zmeny pri slnečných erupciách alebo sopečné erupcie, ako napr. táto erupcia Etny v decembri 2015, ktorá zatienila slnečné žiarenie. Ale je veľmi nepravdepodobné, že by to stačilo na vysvetlenie nedávnych globálnych záznamov tepôt, hovoria vedci.

klimatické zmeny
Etna 2015

 

Celá štúdia tu: http://www.nature.com/articles/srep19831

Svetová meteorologická organizácia OSN (WMO) potvrdila americké a britské údaje o tom, že rok 2015 bol zďaleka najteplejším a poznamenali, že silný uragán El Nino zohrial povrch Tichého oceánu, takže opäť prišlo k otepleniu klímy.

„Sila El Nino bude síce slabnúť v nasledujúcich mesiacoch, ale dopady ľuďmi vyvolaných klimatických zmien nás budú sprevádzať po mnoho desaťročí,“ povedal generálny tajomník WMO Petteri Taal.

Nastavte sa na prebiehajúce klimatické zemy

Možno sa pýtate, prečo setri.sk uverejňuje tieto informácie. Je to jednak preto, že zo štúdie vyplýva, že charakter počasia nasledujúcich rokov bude aj v našich zemepisných šírkach vhodný pre využitie fotovoltiky pre domácnosti i firmy. Zároveň využívanie čistej slnečnej energie prospieva aj životnému prostrediu a pomáha spomaľovať negatívne klimatické trendy.

setri.sk

 

Zdroj: internet

Zdieľajte:   Facebooktwittermail