Spoločnosť H55 predstavila dvojmiestne elektrické lietadlo Bristell Energic

elektrické lietadlo

Nové elektrické lietadlo pre dvoch pasažierov je podľa výrobcu ideálne pre letecké školy a výcvik pilotov a otvára novú éru tzv. urbánnej leteckej mobility.

Elektrické lietadlo Bristell Energic

Spoločnosť H55 je dcérou Solar Impulse, ktorá vyrobila Solar Impulse 2, solárne lietadlo, ktoré ako prvé lietadlo na slnečný pohon obletelo svet. Teraz H55 oznámila, že navrhla a úspešne otestovala svoj najnovší model, elektrické lietadlo Bristell Energic, ktoré vyrobila partnerská spoločnosť BRM Aero. Je určené najmä pre letecké školy a výcvik pilotov a jeho prvý úspešný let je podľa výrobcu dôležitým krokom v oblasti rozvoja elektrických pohonných systémov, navrhnutých pre dopravné prostriedky, využívajúce VTOL (vertical take-off and landing), teda vertikálne pristávanie a vzlietanie, či lietajúce taxíky.

elektrické lietadlo

elektrické lietadlo

elektrické lietadlo

Elektrické lietadlo ideálne pre výcvik

elektrické lietadlo už prejavili záujem rôzne letecké školy, rezidenčné letecké asociácie, ale aj letecké úrady. Bristell Energic totiž ponúka dopravný prostriedok, ktorý je energeticky čistý, tichý, bezpečný a finančne dostupný. Na jedno nabitie má výdrž asi 1,5 hodiny, čo znamená asi 45-60 minút reálneho času vo vzduchu s dostatočnou rezervou, teda typickým tréningovým programom leteckých škôl. Riaditeľ spoločnosti BRM Aero, Milan Bristell vidí neustály rast priemyslu tréningových dopravných prostriedkov ako „dôsledok rozvoja a nárastu civilnej leteckej dopravy na veľkých trhoch ako sú Čína a India, ktorý si vyžaduje výcvik pilotov na skutočných cvičných lietadlách s maximálnou vzletovou hmotnosťou 750 kg.“

elektrické lietadlo

elektrické lietadlo

Elektrický letecký priemysel

K dôležitému míľniku leteckej dopravy sa vyjadril aj André Borschberg, pilot a predošlý riaditeľ Solar Impulse, ktorý je zakladajúcim členom H55. Je presvedčený, že „elektrická letecká doprava sa bude výrazne transformovať a zlepšovať úroveň mestskej mobility. Ak dokázal elektrický pohon stvoriť priemysel dronov, dokáže to isté aj pre leteckú dopravu. Elektrické lietadlo Bristell Energic je prelomovým krokom vo vývoji nových leteckých riešení, pre ktoré sú najdôležitejšie bezpečnosť a certifikácia.“ Zozbierané dáta, ktoré H55 získala z monitorovania výkonu lietadla budú podľa neho zároveň kľúčové pre ďalší rozvoj dopravných prostriedkov VTOL a lietajúcich taxi po celom svete.

Zdroj:

https://www.h55.ch

Zdieľajte:   Facebooktwittermail