Solárne lietadlo Solar Impulse 2 úspešne dokončilo svoj let okolo sveta

solárne lietadlo

Solárne lietadlo Solar Impulse 2 dokončilo 15. etapu svojej cesty okolo sveta preletom cez Atlantický oceán, ktorý trval 70 hodín.

Solárne lietadlo prekonalo niekoľko rekordov

Solar Impulse 2 vyrazil na svoju cestu v marci 2015 z Abú Dabí. Dnes lietadlo doletelo do španielskej Sevilly a stalo sa tak prvým solárnym lietadlom na svete, ktoré preletelo Atlantický oceán. Pôvodný cieľ bol Paríž a tento let mal týmto pripomenúť prvý uskutočnený sólo prelet Charlesa Lindbergha cez Atlantický oceán v roku 1927. Kvôli poveternostným podmienkam bol však plán zmenený. Celý prelet  trval 71 hodín a 8 minút po tom, ako vyrazilo solárne lietadlo 20. Júna z New Yorku. V nasledujúcich dňoch poletí späť tam, kde na svoju cestu vyrazilo- do Abú Dabí. Maximálna letová výška bola 8 534 metrov a solárne lietadlo Solar Impulse 2 letelo priemernou rýchlosťou 95 km/h. Celkovo prekonalo 35 tisíc kilometrov letu okolo sveta. Projekt prekonal niekoľko svetových rekordov, o. i. aj najdlhší sólo let na svete bez dopĺňania paliva.

solárne lietadlo  solárne lietadlo

Solárna energia je budúcnosť

Solárne lietadlo Solar Impulse 2 má 17 tisíc fotovoltaických článkov a je poháňané priamo štyrmi elektrickými motormi cez deň alebo sa nabíja prostredníctvom lítiovo-iónových batérií, ktoré lietadlo zásobujú energiou cez noc. Lietadlo váži asi 2300 kg a má rozpätie krídiel 72 m. Skonštruovali ho dvaja švajčiarski inžinieri Bertrand Piccard a André Borschberg, ktorí sa zároveň striedali pri jeho pilotovaní. Podľa ich slov neslúži tento prelet ako ukážka budúcnosti letectva, ale skôr ako propagácia a demonštrácia solárnej energie všeobecne. Piccard po úspešnom prelete takisto povedal, že tento let symbolizoval krok zo starého sveta do nového, a naša budúcnosť, ktorá začína teraz, je čistá a ekologická. Potom, ako mnohí prekonali Atlantický oceán na plachetniciach, parníkoch, vzducholodiach a dokonca aj kitesurfoch, je Solar Impulse 2 úplne prvým lietadlom na svete, ktoré to dokázalo iba pomocou solárnej energie, bez akýchkoľvek iných palív a bez znečisťovania životného prostredia.

Solárne lietadlo a jeho nasledovník

Cesta okolo sveta a takisto prelet ponad Atlantický oceán je dôkazom toho, ako je možné využiť solárnu energiu aj v oblasti dopravy a to bez znečisťovania ovzdušia. Nedávno sme písali o podobnom projekte Solar Voyager, ktorý je taktiež na ceste prekonať oceán, a to dokonca bez posádky. Budeme dúfať, že projekt dopadne rovnako úspešne ako solárne lietadlo Solar Impulse 2.

Zdroj:

http://www.solarimpulse.com/

Podobné články:

Budúcnosť osobnej leteckej prepravy: dvojmiestne elektrické lietadlo Lilium

Budeme lietať ekologickejšie? Solárne lietadlo by nám to mohlo umožniť

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail