Budúcnosť osobnej leteckej prepravy: dvojmiestne elektrické lietadlo Lilium

lietadlo

Lilium je ultraľahké elektrické lietadlo pre dvoch pasažierov, ktoré dokáže vertikálne pristáť na akomkoľvek priestore, ktorý je väčší než 15 x 15 metrov.

V súčasnej dobe je už samozrejmé, že každý vlastní svoje auto. Dnes už si nevieme predstaviť svoj každodenný život bez  tejto vymoženosti. Viete si ale predstaviť, že by ste mali svoje osobné lietadlo? Doteraz mali prístup k takémuto luxusu iba bohatí ľudia, ale teraz prichádza tím inžinierov a dizajnérov z Technickej univerzity v Mníchove s prevratným prototypom osobného lietadla Lilium.

Vertikálne pristávanie a vzlietanie

Lilium je unikátne elektrické lietadlo, ktoré využíva ako prvé vo svojej kategórii na svete systém VTOL (vertical take-off and landing), teda vertikálne pristávanie a vzlietanie. Toto lietadlo spája výhody malého motorového lietadla a helikoptéry, ale podľa vývojárov je bezpečnejšie a vďaka elektrickému pohonu tichšie a šetrnejšie k životnému prostrediu. Tím štyroch inžinierov, ktorí pracujú pod záštitou ESA (European Space Agency) a Obchodného inkubačného centra Bavaria sa už podarilo úspešne otestovať  prvý, 25kg prototyp.

lietadlo           lietadlo

Lietadlo na každodenné využitie (pri priaznivom počasí)

Lilium je oficiálne zaradené do kategórie ľahkých športových lietadiel a je určené na lietanie počas dňa a pri priaznivom počasí. Na jeho pilotovanie stačí pilotný preukaz a iba 20 nalietaných hodín. Podľa Daniela Wieganda, riaditeľa a zakladateľa spoločnosti, ktorá pracuje na vývoji lietadla, je cieľom zostrojiť lietadlo na každodenné využitie. Preto nie je ani potrebná zložitá infraštruktúra letiska, ale na pristávanie a vzlietanie stačí priestor, ktorá má minimálne 15 x 15 metrov, napríklad  ako väčšia záhrada. Na začiatku sa však bude môcť odlietať iba z určených letísk. Lietadlo Lilium je poháňané 320 kW batériou a na jedno nabitie by malo doletieť 500 kilometrov. Maximálna rýchlosť by mala byť 400 km/h a lietadlo by malo mať inteligentný systém navádzania, ktorý výrazne obmedzí chyby pri pristávaní a vzlietaní, spôsobené ľudským faktorom. Je určené pre dvoch pasažierov a maximálna záťaž by mala byť 200 kg.

Lietadlo pre každého už v roku 2018?

Spoločnosť Lilium bola založená ešte len začiatkom roka 2015, ale po tom ako bol otestovaný prvý prototyp, pracuje intenzívne na konštrukcii lietadla v reálnej veľkosti. Prvý let v tomto druhom prototype je naplánovaný na rok 2017 a ambiciózny plán na predstavenie a produkciu hotového modelu je stanovený na rok 2018. Lietadlo Lilium by mohlo byť revolúciou v osobnom lietaní i keď zatiaľ ešte nie je stanovená jeho cena. Podľa vývojárov by však mala byť výrazne nižšia ako podobné modely v tejto kategórii a náklady na jeho prevádzku by nemali byť takisto nízke.

Zdroj:

http://lilium-aviation.com/

http://www.esa.int/

Podobné články:

Budeme lietať ekologickejšie? Solárne lietadlo by nám to mohlo umožniť

Budúcnosť lietania: budeme lietať na jednom z týchto lietadiel za 5 rokov?

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail