Sieťky proti hmyzu ako účinná ochrana pred prehriatím interiéru?

sieťky proti hmyzu

Bytové domy prijímajú cez okná až 90 % tepelných ziskov zo slnečných lúčov. Kým v zime je to výhodné, v lete to spôsobuje nepríjemné, niekedy priam až zdraviu škodlivé prehriatie bytu. Svoje vedia kardiaci, ľudia s vysokým krvným tlakom, starší ľudia a malé deti. Vedeli ste, že sieťky proti hmyzu dokážu zabrániť aj prehrievaniu interiéru?

Zdanlivo  neriešiteľný problém – prehrievanie bytov v bytových domoch (činžiakoch), je predsa len možné vyriešiť aj bez klimatizácie. Jednou z možností sú vonkajšie žalúzie a druhou screenové textílie. Screen má tú vlastnosť, že odráža slnečné žiarenie. Používa sa aj pri výrobe tzv. fasádnych markíz. Ak teda nemáte klimatizáciu, alebo nepoužívate inú formu chladenia miestností, okenné sieťoviny sú jedným z možností ako zabrániť prehriatiu interiéru. Napríklad sieťovina TERMOSCREEN, slovenského výrobcu K-system, poskytuje nielen ochranu proti hmyzu, ale aj výrazne zlepšuje tepelnoizolačné vlastnosti okna tým, že odráža až 64 % slnečných lúčov ešte pred okennou tabuľou. Dôležité je, aby screenová sieťovina mala vysokú odolnosť voči poveternostným podmienkam a UV žiareniu. Takéto screenové sieťky proti hmyzu nielen zabraňujú prehrievaniu interiéru odrážaním slnečných lúčov, ale pochopiteľne zabraňujú hmyzu preniknúť do interiéru. Viditeľnosť a priehľadnosť zostáva veľmi dobrá ako aj rovnaký účinok pri otvorenom aj zatvorenom okne.

Zaujímavý je aj prístup výrobcu, ktorý odporúča vyskúšať si účinnosť tienenia najprv na jednom okne a potom vybaviť sieťami podľa potreby aj ďalšie. Teda, ak sieťky proti hmyzu nechcete použiť na všetky okná prioritne ako ochranu pred prenikaním hmyzu. Upozorňuje aj na to, že výmena vzduchu je vďaka hustote siete nižšia ako je bežné. Riešením je, že sieťovina sa ľahko dáva dole, vďaka zvrtlíkom. Pri jej zložení sa tak umožňuje kedykoľvek vyvetrať intenzívnejšie.

Vonkajšie žalúzie a sieťky proti hmyzu efektívnejšie ako klimatizácia?

Iste, tienenie nedokáže ochladiť priestor tak ako klimatizácia, ale dokáže efektívne zabrániť nadbytočnému prenikaniu tepla a prehrievaniu interiéru. Ak je bytový dom už zateplený, tak pri splitovej klimatizácii je nutný súhlas nadpolovičnej väčšiny susedov, nehovoriac o narušení fasády, keďže je nutné vyviesť otvor pre klimatizáciu cez murivo a zateplenie von, čo nie je až také jednoduché.

 

vonkajšie žalúzie

Problém s prehrievaním interiérov počas letných horúčav dokáže spoľahlivo vyriešiť aj exteriérové žalúziové tienenie, namontované na oknách budov. Najvhodnejšie sú vonkajšie žalúzie. V porovnaní s montážou často používanej, ale energeticky náročnej klimatizácie, predstavujú až 30-percentnú ročnú úsporu nákladov. Okrem toho exteriérové žalúzie zvyšujú tepelnoizolačné vlastnosti okien aj v zimnom období a v nočných hodinách. Pokiaľ teda máte okná orientované na juh, alebo juhozápad, vonkajšie žalúzie sú tým najefektívnejším riešením, ako zabrániť prenikaniu slnečného tepla do interiéru. Umožňujú totiž plynulú reguláciu prirodzeného osvetlenia a odrážanie priamych slnečných lúčov a reálne prinášajú úsporu nákladov spojených s klimatizáciou počas letného obdobia. Stiahnuté exteriérové žalúzie je výhodné využívať aj v zimnom období na zvýšenie tepelnej izolácie okien. Ak zostane žalúzia stiahnutá aj cez noc, zabráni sa prechodu tepla a neželanému úniku tepla do exteriéru. V lete dokáže dobré tienenie zabezpečiť rozdiel medzi exteriérovou a interiérovou teplotou až o 7 – 10 stupňov Celzia.

Prečítajte si aj ďalšie články na podobnú tému:

https://www.setri.sk/zabrani-klimatizacia-prehrievaniu-interieru/

https://www.setri.sk/inteligentne-okna-znizia-energeticku-narocnost/

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail