Mobilná klimatizácia alebo ochladzovač vzduchu?

mobilná klimatizácia

Mobilná klimatizácia má jednu veľkú výhodu. Ľahko sa prenáša a viete ju umiestniť kamkoľvek chcete. Môžete ňou ochladzovať priestor vo viacerých izbách. Jednoducho si ju prenesiete do tej miestnosti, ktorú v tej chvíli potrebujete ochladiť. Pri jej prevádzkovaní sú minimálne požiadavky na pravidelnú údržbu. Väčšinou sa nevyžaduje ani odborný servis.

Mobilná klimatizácia je ideálna aj do priestorov, ktoré neumožňujú stavebné úpravy, alebo sú veľmi komplikované. Takými sú napríklad historické budovy, alebo prenajaté priestory, či byty v panelových domoch, kedy sú stavebné úpravy finančne i stavebne náročné. Mobilná klimatizácia zväčša nevyžaduje odbornú montáž. Pred inštaláciou je vo väčšine prípadov nevyhnutné nechať ju istý čas vo zvislej polohe, až potom klimatizáciu zapnúť. Na to sme koniec koncov zvyknutý aj u iných spotrebičov.

Nespornou výhodou mobilnej klimatizácie je jednoduchá manipulácia a žiadne stavebné úpravy nutné na jej používanie.

mobilná klimatizácia

Pri výbere mobilnej klimatizácie berte do úvahy veľkosť ochladzovacieho priestoru, rozsah teploty ako i jej funkcie. Štandardná mobilná klimatizácia v cene od 250,- do 400,- EUR má minimálne tri základné funkcie. Ventilátor, chladenie a odvlhčovač. Bežným štandardom je diaľkové ovládanie a časovač. Keďže u mobilných klimatizácii treba rátať s vyššou hlučnosťou, pri jej kúpe si všímajte aj chladiaci/vykurovací výkon, vzduchový výkon, hlučnosť ako i energetickú triedu. K dispozícii je aj mobilná klimatizácia s tzv. automatickým výparníkom vzduchu. Znamená to, že spolu s teplým vzduchom sa cez hadicu von odvádza ak kondenzovaná voda.

Nevýhodou mobilnej klimatizácie je nutná hadica, ktorá sa pri používaní klimatizácie musí vyviesť von a to buď cez okno, alebo dvere. Hadica je ohybná a je súčasťou každej mobilnej klimatizácie.

Mobilná klimatizácia, či ochladzovač? V čom je rozdiel?

Ochladzovače vzduchu sa odporúčajú tam, kde nie je možná nielen inštalácia pevnej, ale ani mobilnej klimatizácie. Nevyžadujú si totiž žiaden vývod mimo klimatizovanú miestnosť.

Je potrebné si však uvedomiť základný rozdiel medzi klimatizáciou a ochladzovačom vzduchu. Mobilná klimatizácia bez odvodu teplého vzduchu von cez hadicu neexistuje. Klimatizácia totiž odvádza teplo z vnútra von. Ochladzovač vzduchu na rozdiel od klimatizácie neodvádza aktívne teplo z miestnosti, ale len pomocou ventilátora a zvlhčovania vzduchu poskytuje subjektívne lepšie tepelné podmienky v miestnosti.

Podstatný rozdiel medzi oboma zariadeniami je aj v cene. Kým ochladzovač vzduchu sa dá kúpiť už za 75,- EUR, cenou aj kvalitou dostupná mobilná klimatizácia  začína pri 250,- až 300,- EUR.

Viac na tému klimatizácie si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/klimatizacia-ako-vybrat/

https://www.setri.sk/zabrani-klimatizacia-prehrievaniu-interieru/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail