Klimatizácia a 5 rád pre jej správny výber

klimatizácia

Zvažujete kúpu klimatizácie alebo vaša stará klimatizácia je súca na výmenu? Tu je zopár dobrých rád ako si vybrať dobrú a vhodnú klimatizáciu do bytu, domu alebo kancelárie.

Vo väčšine kancelárii je to už pomaly štandard mať inštalovanú klimatizáciu, v rodinných domoch to začína bývať už aj u nás trendom. V tomto pomere z pochopiteľných dôvodov zaostávajú byty. Inštalácia klimatizácie je na rozhodnutí majiteľa bytu a pokiaľ je bytový dom aj zateplený, jej inštalácia nie je až taká jednoduchá.

Ale povedzme si niekoľko zaujímavých tipov pre čo najsprávnejší výber klimatizácie.

1. Rozhodnite sa pre klimatizáciu s tepelným čerpadlom

Klimatizácia, ktorej súčasťou je aj tepelné čerpadlo sa odporúča vtedy, ak plánujete prostredníctvom klimatizácie priestor aj vykurovať, nielen ochladzovať. Dnes to už býva viac menej štandardom, že klimatizačné jednotky majú aj tepelné čerpadlo a je možné ich prepnúť do reverzného chodu. To znamená, že namiesto chladenia budú priestor vykurovať.

2. Klimatizáciu je potrebné správne umiestniť

Nezabudnite, že klimatizácia nie je kus nábytku, i keď niektoré typy tak môžu vyzerať. Na to, aby klimatizácia bola aj efektívna, je dobré ju umiestniť na vhodné miesta. Takými sú napríklad priestor na strope, na bočnej stene bezprostredne pod stropom, alebo na parapete. Aj pri použití klimatizácie na vykurovanie priestoru sú to veľmi vhodné miesta. Nezabúdajte, že v prípade klimatizácie je potrebné myslieť aj na umiestnenie vonkajšej jednotky, ktorá odvádza kondenzát. V niektorých prípadoch je možný odvod aj do kanalizácie.

klimatizácia

3. Hlučnosť a filtrácia

Pri výbere klimatizácie zvážte aj jej hlučnosť. Je to v zásade jedno či kvôli susedom, alebo kvôli deťom vo vedľajšej izbe. V každom prípade dbajte na hlučnosť nielen vnútornej, ale i vonkajšej jednotky. Rovnako nezabudnite na kvalitný filter. Každá klimatizácia má základný prachový filter, ale niektoré klimatizácie obsahujú aj ionizátor alebo uhlíkový filter. Nakoľko nám klimatizácia nielen pomáha udržiavať správnu teplotu v miestnosti, ale v nej aj prečisťuje vzduch. Preto sú filtre v klimatizácii veľmi dôležitou súčasťou. Odstraňujú, resp. zachytávajú zápach, alebo peľ.

4.  Výkon klimatizácie

Neriaďte sa heslom, čím nižší výkon, tým lepšia spotreba. Pokiaľ uvažujete nad kúpou klimatizácie berte do úvahy veľkosť priestoru a potrebu chladenia, resp. kúrenia priestoru. Pokiaľ sa rozhodnete pre nižší výkon, nemusíte dosiahnuť požadovanú teplotu. Preto pri jej výbere si nechajte poradiť v špecializovaných predajniach alebo servisných centrách spoločností, ktoré sa klimatizáciou a chladením alebo kúrením zaoberajú. Priama úmera spotreby a výkonu je tu na mieste.

5. Aká klimatizácia je vhodná do domu, bytu alebo kancelárie? Je v tom nejaký rozdiel?

Vnútorná klimatizačná jednotka môže byť mobilná, nástenná, kazetová alebo podstropná, resp. podparapetná. Tá sa umiestňuje pod parapetu, kazetová sa zase inštaluje na strop, kde sa potrubie dá zakryť kazetovým stropom, resp. podhľadmi. Tie sú pomerne časté a obľúbené v kancelárskych alebo obchodných priestoroch. Do domov a bytov sa veľmi nehodia. V domácnostiach sa skôr preferujú klimatizácie umiestňované pod parapetnú dosku alebo na bočnú stenu pod strop, približne do výšky 2 – 2,5 metra, v závislosti od výšky steny. Nesprávne umiestnená klimatizácia môže spôsobiť prievan, hluk a hlavne nesprávne ochladzovanie priestoru, čo má za následok zbytočne míňanie elektrickej energie na úkor výkonu a potreby chladenia.

Ak sa rozhodnete pre inštalovanie klimatizačnej jednotky v novozateplenej budove, jej inštaláciu nechajte na odborníkov a pokiaľ je to možné, nainštalujte si ju ešte pred zateplením bytového domu.

Pokiaľ teda uvažujete nad kúpou klimatizácie a neviete aký typ, alebo ktorá klimatizácia je pre vás tá najvhodnejšia, rozhodujte sa aj podľa referencií spoločností a predajcov klimatizačných jednotiek, nech sa Vaša investícia do nej čo najlepšie vyplatí.

Prečítajte si viac na túto tému:

https://www.setri.sk/zabrani-klimatizacia-prehrievaniu-interieru/

https://www.setri.sk/klimatizacia-ako-usetrit-naklady-na-prevadzku/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail