Rozhovor: rok 2014 v znamení pozitívnych zmien

Maros S.

Slovenský trh s energiami prešiel veľkými zmenami, ktoré najviac radosti priniesli koncovým zákazníkom. Ceny elektriny kontinuálne klesali a kompetentní rázne zakročili proti nekalým obchodným praktikám. O tom, čo priniesol energetický trh, a o plánoch v najbližšom roku 2014 sme sa rozprávali s Mgr. Jurajom Krajcárom, predsedom predstavenstva ZSE Energia.

Mgr. Juraj Krajcar

Rok 2013 sa pomaly chýli ku koncu. Ako ho hodnotíte  a čo priniesol vašej spoločnosti?

Ku koncu roka každá spoločnosť bilancuje realizované aktivity a hodnotí svoju efektivitu. Ja môžem spokojne konštatovať, že tento rok sme naše obchodné plány splnili a v niektorých oblastiach dokonca prekročili. Pri tejto príležitosti by som rád poďakoval všetkým našim zákazníkom a špeciálne tým, ktorí nám zverili do rúk aj druhú komoditu plyn. Vyše 40 000 plynových zákazníkov po roku a pol pôsobenia na plynovom trhu je pre mňa skutočne dôvodom na radosť, a zároveň je to záväzok do budúcna nesklamať prejavenú dôveru.

Čo charakterizovalo slovenský energetický trh?

Z pohľadu viacerých faktorov bol rok 2013 pomerne dynamický a niesol sa v znamení viacerých zásadných zmien. Po dlhšom stabilnom období sme boli svedkami prerozdelenia majetkových pomerov hneď niekoľkých hráčov na trhu. Spomeniem vstup nového akcionára EPH do Stredoslovenskej energetiky a zmenu majiteľov u alternatívneho hráča Energetické centrum. Po prvýkrát v histórií energetického trhu ÚRSO udelilo pokutu za nekalé praktiky, a to vo výške milión eur jednému z alternatívnych hráčov. Svojou výškou pokuta nemá obdobu ani v susednom Česku. Je to jednoznačný signál zo strany regulátora smerom k nekalým praktikám. O prekvapenie sa postaral aj samotný vývoj cien elektriny na burze. Na začiatku roka asi málokto predpokladal, že cena komodity bude na forwardovom trhu kontinuálne klesať a dosiahne svoje historické minimá. To je na jednej strane pozitívna správa pre zákazníka a na druhej strane to komplikuje život výrobcom elektriny. Ceny zemného plynu si dlhodobo udržiavali stabilnú úroveň, hoci tu by sme si možno želali ich väčšiu dynamiku.

Trendy z okolitých krajín naznačujú odklon od tradičného jednokomoditného biznisu k duo a viackomoditnému. Ako to vnímate z vášho pohľadu?

Vidíme priestor v multikomoditnom biznise, ktorý je založený na komplexných službách v oblasti energetickej efektívnosti, ale aj v nových sektoroch. Príležitosťou je rozvoj online biznisu a rozširovanie služieb na báze komerčného charakteru. Do budúcna vidím tiež ďalšie možnosti rozširovania nášho portfólia služieb. Môžu smerovať aj do oblastí nesúvisiacich s energetikou tak, ako to vidieť na iných vyspelých trhoch. Všetko však bude závisieť  od potrieb trhu, ktoré rešpektujeme.

S akými očakávaniami vstupujete do nadchádzajúceho roka 2014?

Podarilo sa nám úspešne sa etablovať na trhu s plynom, a preto by sme radi pokračovali v upevňovaní našej pozície komplexného dodávateľa oboch komodít aj v roku 2014. Naďalej budeme klásť veľký dôraz na zvýšenie vnútrofiremnej efektivity a zákazníckej skúsenosti pri kontakte s našou spoločnosťou. Preto sme začiatkom tohto roka prešli úspešným redizajnom webovej stránky, ktorá je teraz intuitívnejšia a prehľadnejšia. Rovnako sme rozbehli aktivity v oblasti zmeny fakturácie, ktoré sa čoskoro prejavia v podobe zrozumiteľnejších faktúr. Urobili sme prvé kroky v oblasti reštrukturalizácie kontaktných miest, ale najdôležitejšia časť na nás len čaká. Naším cieľom je pokračovať v rozbehnutých projektoch a priniesť zákazníkom vyšší komfort v oblasti zákazníckej obsluhy spolu s rozširovaním doplnkových služieb. Verím, že v ďalšom roku zmeny na trhu s energiou pomôžu zákazníkom dosiahnuť väčšiu finančnú istotu. Určite k tomu môže prispieť aj zníženie budúcoročných cien elektriny v priemere až o 17 %. Zákazníkom by som chcel zaželať v novom roku veľa zdravia a šťastia v osobnom živote. Veľa úspechov želám našim obchodným partnerom a v neposlednom rade aj zamestnancom. Vďaka ich dennodennej snahe môžeme našim zákazníkom ponúkať servis a služby na vysokej úrovni.
Zdroj: ZSE Energia

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.