Rodinný solárny automobil, ktorý vytvorí viac energie, než spotrebuje

solárny automobil

Väčšina výkonných solárnych áut, ktoré sú dnes dostupné na trhu nie je navrhnutých pre bežných ľudí.  Vlastne, viacero z týchto automobilov je prispôsobených tak, aby dokázali odviezť iba jednu osobu, a tou je samotný šofér. Solárny automobil Stella Lux je iný, ako väčšina áut, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, Stella Lux totiž ponúka oveľa viac.

Solárny automobil Stella Lux bol vyvinutý skupinou pozostávajúcou až z 22 holandských študentov. Tí sa rozhodli, že dokážu svetu, že rodinný automobil poháňaný solárnou energiou môže byť realitou. Vyvinuli preto štvormiestne solárne auto, ktoré sa vyznačuje tým, že dokáže vytvoriť viac energie, než spotrebuje. Ich Stella Lux je vylepšenou verziu solárneho automobilu Stella, ktorý bol vyvinutý už v roku 2013. Prvá verzia automobilu Stella dokázala na jedno nabitie prejsť  viac ako 800 kilometrov, zatiaľ čo model Lux počas testov dokázal, že na jediné nabitie môže prejsť až 999 kilometrov. Energie, ktorú Stella Lux vyprodukuje vďaka svojim solárnym panelom je viac, než automobil potrebuje, čo samozrejme umožňuje využiť túto energiu inak.

Tvorcovia automobilu Stella zo Solar Team Eindhoven dokázali vytvoriť úplne unikátne vozidlo, ktoré ponúka oveľa viac, než len šetrní prístup k životnému prostrediu. Solárny automobil Stella Lux nepripomína  žiadne iné rodinné vozidlo, ktoré je momentálne dostupné na trhu. Ide o nízko položené auto, s úzkymi kolesami a zvláštnym tvarom, ktorý pripomína katamarán. Stella Lux je ale zámerne iná a jej zvláštny výzor má svoje dôvody. Už spomínané vlastnosti totiž pomáhajú automobilu byť úspornejším, ľahším a viac aerodynamickým vozidlom, než iné, priemerné rodinné automobily.

solárny automobil

Solárny automobil Stella už má za sebou viacero úspechov

Jeden z najväčších zaznamenal ešte v roku 2013. Vtedy sa totiž Stelle podarilo získať prvé miesto v triede cruiser na World Solar Challenge v Austrálií. Do úvahy sa pritom nebrala ani tak rýchlosť, ktorou automobil išiel, ale skôr počet ľudí, ktorých dokáže automobil odviezť, množstvo spotrebovanej elektriny a to, či je auto ľahko ovládateľné.

Vylepšená verzia automobilu Stella sa na rovnakú výzvu podujme aj tento rok. Študenti z Eindhovenu veria, že oproti predošlým podujatiam dokázali vylepšiť rýchlosť, ktorou ich solárny automobil pôjde. Preteky začínajú už 18.10.2015, čo znamená, že Stella Lux má ešte stále nejaký čas na prípravu na jej veľký deň.

solárny automobil

zdroj: inhabitat.com

Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/ako-sa-vyvijal-elektromobil-aj-elektrobicykel-ktory-nemusite-nabijat-zo-zastrcky-ani-vymienat-baterie/

https://www.setri.sk/automobil-a-bicykel-teda-dva-v-jednom/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail