Rodinný dom v Škótsku ocenili titulom dom roka 2016

rodinný dom

Ekologický rodinný dom v Škótsku  kombinuje udržateľné technológie a moderný dizajn.

Unikátny rodinný dom

Britský inštitút Royal Institute of British Architects’ zvolil aj tento rok najlepší dom za rok 2016. Ten sa nachádza v škótskom Edinburghu a navrhol ho Richard Murphy z architektonického štúdia Richard Murphy Architects. Tento rohový rodinný dom má eklektickú fasádu, jedinečný profil a je takisto modulárny a adaptívny v závislosti od aktuálneho ročného obdobia. Je postavený na relatívne malom pozemku s rozlohou 165 m² avšak päť poschodí poskytuje dostatok priestoru pre tri spálne, obývačku, kuchyňu, jedáleň, pracovňu, pivnicu, garáž, sklad a strešnú terasu. Vďaka svojej komplexnosti a rôznym mechanickým funkciám dostal prezývku Rubikova kocka.

rodinný dom rodinný dom

rodinný dom rodinný dom

rodinný dom rodinný dom

Rodinný dom s množstvom prekvapivých riešení

Vonkajšia fasáda pozostáva z kombinácie sklenených blokov, ocele, dreva a olova. Na šikmej streche, obrátenej na juh, sú nainštalované fotovoltaické bunky. Pomocou systému okeníc sa dá strecha otvoriť, aby poskytla potrebné teplo. Ak sa však okenice zatvoria, dom je chránený pred nežiadúcim sálavým teplom. Jeden z členov poroty nazval tento rodinný dom „krabičkou trikov“. Ponúka totiž veľa prekvapení v podobe kladiek, roliet, či posuvných dverí. Môžme v ňom ale nájsť aj police, ktoré zároveň slúžia ako tienidlá, tajné poštové schránky či skrytú vaňu. Na väčšine okien sa nachádzajú posuvné rolety. V dome je nainštalovaný automatický vnútorný cirkulačný systém, ktorý odvádza teplý vzduch z vrchnej časti domu do pivnice, aby vyrovnal tzv. komínový efekt. V pivnici sú zásobníky na dažďovú vodu, ktorá sa použije na splachovanie toaliet a na zavlažovanie.

rodinný dom rodinný dom

rodinný dom rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

Rodinný dom roku 2016

Richard Murphy si tento rodinný dom navrhol sám pre seba a podľa jeho slov bolo veľmi zaujímavé byť svojím vlastným klientom. Poskytlo mu to množstvo nových myšlienok a nápadov, ktoré by nebolo možné skúšať na klientských zákazkách. Takisto použil zaujímavé technické riešenia, ktoré však podľa neho boli výstredné. Jediným negatívom bolo to, že bolo ťažké rozhodovať sám o všetkom. Výsledkom je však unikátny a hravý dizajn a cenný titul dom roku 2016.

Zdroj:

http://archinect.com/

http://inhabitat.com/

http://www.richardmurphyarchitects.com/

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail