Rodinný dom, ktorý vytvorila 3D tlač už za 24 hodín

rodinný dom

Tento rodinný dom naznačuje, že v budúcnosti by mohla byť stavba domu rovnako jednoduchá ako napríklad vytlačenie palubného lístka.

Rodinný dom, hotový za 24 hodín

Americká charitatívna spoločnosť Y Combinator v spolupráci s konštrukčnou spoločnosťou Icon nedávno odhalili malý rodinný dom, ktorý je podľa všetkého prvým domom, vytlačeným pomocou 3D tlače, ktorý spĺňa všetky podmienky na to, aby mohol byť ihneď obývaný. Organizácie sa spojili, aby vytvorili modelový dom, ktorého stavba je pomerne jednoduchá a jeho replika sa dá vytvoriť za menej než 24 hodín. Na základe vybudovaného konceptu plánujú začať s výrobou takýchto menších domov pre obyvateľov rozvojových krajín, napríklad na Haiti či na Salvádore.

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

Lacný rodinný dom pre rozvojové krajiny

Rodinný dom má rozlohu 74 m² a jeho výroba by mala stáť asi 10-tisíc dolárov (asi 8-tisíc eur). Icon tento dom „vyrobila“ pomocou vlastnej 3D tlačiarne Vulcan a uvádza, že sa bude v budúcnosti snažiť znížiť cenu až na 4-tisíc dolárov (asi 3-tisíc eur).  Zástupca spoločnosti dokonca uviedol, že 3D tlač by mala byť teoreticky schopná vytlačiť jeden takýto dom už za šesť hodín. Zatiaľ bol však vybudovaný iba jeden modelový dom v americkom meste Austin. Pri odhalení domu bola takisto vystavená tlačiareň Vulcan, umiestnená na pozemku vedľa vytlačeného domu. Vulcan je síce masívne, ale prenosné zariadenie, používajúce špeciálnu zmes betónu, ktorá tvrdne počas toho, ako je vytláčaná. Betón je pokladaný vo forme asi 2,5 cm hrubých vlákien, ktoré počas tvrdnutia udržiavajú svoj tvar.

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

rodinný dom

Plány do budúcnosti

Spoluzakladateľ spoločnosti Icon, Evan Loomis uviedol, že  vytlačené steny sú pevnejšie než cementové bloky, ktoré tvrdnú až niekoľko dní. Tento rodinný dom je, naopak, ihneď po vytlačení v podstate obývateľný a spĺňa všetky potrebné štandardy miestnej vlády.

Akonáhle je dom vytlačený, je už potrebná iba inštalácia okien, drevenej strechy a základnej elektroinštalácie. Toto celé vrátane dokončovacích prác podľa výrobcu nezaberie viac než jeden deň. Icon má okrem toho ambiciózne plány do budúcnosti. Chceli by vyvinúť roboty, ktoré by dokázali automaticky inštalovať okná a drony, ktoré by mali maľovať vonkajšie steny pomocou sprejových farieb. Budú skúmať aj možnosti tlače striech, ale momentálne nie je k dispozícii technológia, ktorá by dokázala na potrebný čas pozastaviť tlač betónu.

Zdroj:

https://www.iconbuild.com

https://qz.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail