Revolučné lítium-iónové batérie, ktoré sú silnejšie a stoja o polovicu menej

redakcia setri.sk

Lítium-iónové batérie, ktoré sú dnes dostupné najčastejiše v elektromobiloch majú jednu podstatnú nevýhodu v podobe ich vysokej ceny. Americký startup so sídlom v Cambridge, v štáte Massachusetts ale verí, že dokáže na tomto produkte zmeniť niekoľko podstatných vecí natoľko, že zníži náklady na výrobu týchto batérií až o 50% a nijako sa neoslabí ich účinok. Skôr naopak.

lítium-iónová batéria

V startupe s názvom 24M dokázali vyvinúť tzv. „polotuhé“ lítium-iónové batérie. Spoločnosť, ktorú vedie profesor Dr. Yet-Ming Chiang z MIT (Massachusetts Institute of Technology) sľubuje výrazné, až polovičné zníženie výrobných nákladov, vďaka tomuto novému typu Li-Ion batérie.
V čom konkrétne sa bude teda táto batéria odlišovať od bežnej lítium-iónovej batérie? Startupu 24M sa podarilo až o 80% znížiť množstvo nenabíjateľných materiálov, z ktorých sa batéria skladá. Konkrétne sa teda jedná o redukciu podporných plastov a kovov, ktorá dokáže znížiť výrobné náklady na lítium-iónové batérie o už spomínaných 50%. Ďalšou výhodou je, že bez týchto materiálov bude takáto batéria v porovnaní s bežnou Li-Ion batériou rovnakých rozmerov samozrejme oveľa silnejšia.
lítium iónová batéria
Štandardná konštrukcia bežnej lítium-iónovej batérie nie je ideálna. „Lítium-iónové batérie boli prvý krát vyvinuté na konci 80-tych rokov a na trhu sa objavili v roku 1991. A hoci sa odvtedy základná konštrukcia, ako aj výrobné metódy systematicky zlepšili, vo svojej podstate sa nikdy nezmenili,“ povedal Dr. Chiang. Zmena prichádza až teraz, keďže startup 24M dokázal znížiť výrobné náklady a zvýšiť silu menších batérií, no to však nie je všetko.

Revolúcia nastane aj vo výrobnom procese, lítium-iónové batérie sa budú vyrábať rýchlejšie

Nápad na zmenu konštrukcie lítium-iónových batérií, podľa startupu 24M umožní výrobu týchto batérií aj v oveľa menších továrňach, než tomu bolo doteraz a to dokonca v rýchlejšom tempe. Nový proces výroby by mal zabrať iba pätinu z dĺžky času, ktorú zaberie bežný, zaužívaný spôsob, čo môže skutočne znamenať revolúciu vo výrobe Li-Ion batérií.
Batérie od 24M neobsahujú kvapalné rozpúšťadlá, to znamená, že ich výroba nevyžaduje sušenie, zatiaľ čo pri zaužívanom procese výroby je sušenie nevyhnutné. A práve aj z tohto dôvodu sú pre výrobu bežných Li-Ion batérií potrebné väčšie továrne, zatiaľ čo výrobný proces batérií od 24M nebude vyžadovať podobné rozmery.
lítium-iónová batéria
Spoločnosť plánuje spustiť predaj týchto batérií v priebehu roka 2017, s tým, že testy začínajú už budúci rok. Lítium-iónové batérie, s ktorými startup 24M prichádza ale nepredstavujú samostatný projekt, akým sú napríklad Powerwall batérie od Tesly, ale ide skôr o batérie, ktoré by teoreticky mohli byť použité ako súčasť Powerwall batérií alebo štandardne ako súčasť elektromobilov.
zdroj: mashable.com (http://mashable.com/2015/06/26/24m-lithium-ion-batteries/)
Viac na podobné témy si môžete prečítať aj tu:
https://www.setri.sk/elektrobicykel-s-pouzitim-novych-sodikovo-ionovych-baterii/
https://www.setri.sk/giganticka-bateria-pre-solarne-a-veterne-elektrarne-je-v-britanii/

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...