Gigantická batéria pre solárne a veterné elektrárne je v Británii

Maros S.

V Británii bola aktuálne uvedená do skúšobnej prevádzky gigantická batéria s kapacitou 10 MWh. Ide o najväčší akumulátor, ktorý je dnes v Európe k dispozícii. Poslúži na uloženie energie zo slnečných a veterných elektrární.

ilustračný obrázok

Ukladanie energie bolo v „časoch starej energetiky“ niečím neslýchaným. Vyrobená elektrina sa skôr jednoducho spotrebovala. Keď jej nebolo potrebnej toľko, koľko sa vyrobilo, stačilo niektoré zdroje jednoducho vypnúť. Uloženie energie sa využívalo iba v prípade jadrových elektrární – do prečerpávacích vodných elektrární.
S nástupom zložito regulovateľných obnoviteľných zdrojov energie, ako je slnko a vietor, sa ale energetický biznis musí učiť pracovať s ukladaním oveľa flexibilnejšie. Prírode sa nedá rozkázať. Nemôžeme si určiť, kedy má svietiť slnko alebo fúkať vietor, a tak musí byť rozvodná sieť pripravená na tieto výkyvy reagovať .
Napríklad Španielsko aktuálne spustilo svoju prvú pobrežnú veternú turbínu. Španielsko už dnes celosvetovo patrí medzi najväčších výrobcov elektriny z vetra. Doteraz sa ale sústredilo predovšetkým na ich pevninské využitie. S príchodom pobrežných veterných turbín svoju pozíciu vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie ešte posilní. Zároveň ale vytvorí ďalší tlak na svoju elektrickú rozvodnú sieť a skladovacie kapacity. Inšpiráciu teraz môže čerpať na severe, v Británii. Do tamojšej siete bola aktuálne zapracovaná gigantická batéria s kapacitou 10 MWh. Také množstvo energie vyrobia za hodinu štyri priemerné veterné turbíny.
Náklady na vybudovanie tohto zariadenia pri rozvodni v malom stredoanglickom mestečku Leighton Buzzard v grófstve Bedfordshire sa pohybujú okolo 20 mil libier. Na druhej strane sa tým ušetrí zhruba šesť miliónov libier na ďalších servisných zásahoch, ktoré by inak boli potrebné na posilnenie rozvodnej siete .
Výskum na londýnskej Imperial College navyše nedávno odhadol, že ak sa do roku 2020 podarí uviesť v Británii do prevádzky 2 GWh úložnej kapacity, bude to pre celú krajinu znamenať ročnú úsporu troch miliárd libier. Batéria v Leighton Buzzard je teda zjavne vykročením správnym smerom.
Zdroj: EkoBonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.