Gigantická batéria pre solárne a veterné elektrárne je v Británii

ilustračný obrázok

V Británii bola aktuálne uvedená do skúšobnej prevádzky gigantická batéria s kapacitou 10 MWh. Ide o najväčší akumulátor, ktorý je dnes v Európe k dispozícii. Poslúži na uloženie energie zo slnečných a veterných elektrární.

Ukladanie energie bolo v „časoch starej energetiky“ niečím neslýchaným. Vyrobená elektrina sa skôr jednoducho spotrebovala. Keď jej nebolo potrebnej toľko, koľko sa vyrobilo, stačilo niektoré zdroje jednoducho vypnúť. Uloženie energie sa využívalo iba v prípade jadrových elektrární – do prečerpávacích vodných elektrární.

S nástupom zložito regulovateľných obnoviteľných zdrojov energie, ako je slnko a vietor, sa ale energetický biznis musí učiť pracovať s ukladaním oveľa flexibilnejšie. Prírode sa nedá rozkázať. Nemôžeme si určiť, kedy má svietiť slnko alebo fúkať vietor, a tak musí byť rozvodná sieť pripravená na tieto výkyvy reagovať .

Napríklad Španielsko aktuálne spustilo svoju prvú pobrežnú veternú turbínu. Španielsko už dnes celosvetovo patrí medzi najväčších výrobcov elektriny z vetra. Doteraz sa ale sústredilo predovšetkým na ich pevninské využitie. S príchodom pobrežných veterných turbín svoju pozíciu vo využívaní obnoviteľných zdrojov energie ešte posilní. Zároveň ale vytvorí ďalší tlak na svoju elektrickú rozvodnú sieť a skladovacie kapacity. Inšpiráciu teraz môže čerpať na severe, v Británii. Do tamojšej siete bola aktuálne zapracovaná gigantická batéria s kapacitou 10 MWh. Také množstvo energie vyrobia za hodinu štyri priemerné veterné turbíny.

Náklady na vybudovanie tohto zariadenia pri rozvodni v malom stredoanglickom mestečku Leighton Buzzard v grófstve Bedfordshire sa pohybujú okolo 20 mil libier. Na druhej strane sa tým ušetrí zhruba šesť miliónov libier na ďalších servisných zásahoch, ktoré by inak boli potrebné na posilnenie rozvodnej siete .

Výskum na londýnskej Imperial College navyše nedávno odhadol, že ak sa do roku 2020 podarí uviesť v Británii do prevádzky 2 GWh úložnej kapacity, bude to pre celú krajinu znamenať ročnú úsporu troch miliárd libier. Batéria v Leighton Buzzard je teda zjavne vykročením správnym smerom.

Zdroj: EkoBonus.cz

Zdieľajte:   Facebooktwittermail