Recyklácia po slovensky: izolácia z autopoťahov

redakcia setri.sk

Slovensko sa vypracovalo medzi najväčších výrobcov automobilov v prepočte na jedného obyvateľa. Automobilový boom stál aj pri zrode výrobného programu, ktorého základom je recyklácia textílii z autodielov. Slováci z nich začali vyrábať tepelnú a zvukovú izoláciu.

Automobilový priemysel kladie na výrobu textilného materiálu len tie najvyššie nároky. Je osobitne vyvíjaný pre náročné potreby automobiliek. Spĺňa vysoké nároky ako zvuková izolácia, tepelná izolácia a dokáže odolať aj širokému spektru vibrácií. Jeho výhodou oproti iným tradičným materiálom je aj vyššia odolnosť voči vlhkosti, plesniam, znížená horľavosť, mechanická odolnosť, hygienická nezávadnosť a v neposlednom rade „priateľskosť“ k ľudskému organizmu. Certifikáty na ne vystavujú popredné svetové akreditované pracoviská.

Skládky plné ideálnej izolácie

Proces výroby a predaja nových automobilov, ale najmä doterajší systém spracovania vozidiel po skončení životnosti, generuje obrovské množstvá textílií. Tieto kombinované materiály sú ťažko rozvlákniteľné a pre ďalšie textilné spracovanie takmer nepoužiteľné. Preto končili zakopané na objemných skládkach odpadu alebo boli spaľované v špeciálnych spaľovniach.

Textilie z autodielov, ktoré využíva recyklácia.

Riešením predĺženia životnosti odpadovej textílie z automobilov je jej recyklácia.

Recyklácia ako úspešný podnikateľský zámer

S nápadom zmeniť „odpad“ na plnohodnotný zvukovo- a tepelnoizolačný materiál prišli výskumníci z Ústavu textilnej techniky v Bratislave. Koncom roka 2007 pôvodnú technológiu do svojho vlastníctva kúpila spoločnosť PR Krajné, za ktorou stál aj jeden z autorov projektového riešenia Ing. Juraj Plesník.
„Našim zámerom bolo využiť nové poznatky v oblasti, akou je recyklácia automobilových textílií a začať zhodnocovať aj textilné odpady, ktoré končili nevyužité na skládkach. Často aj na čiernych. Realizáciu projektu podporil Recyklačný fond a na kapacitné rozšírenie technologickej linky získala spoločnosť PR Krajné aj podporu zo štrukturálnych fondov EÚ v rámci Operačného programu životné prostredie,“  povedal J. Plesník.
Unikátna patentovo chránená technológia bola do trvalej prevádzky uvedená 8. novembra 2013 v obci Krajné (okres Myjava). Linka umožňuje spracovať zmiešané textilné odpady až zo 100 000 autovrakov ročne  a zároveň ďalších minimálne 2 500 ton čistých textilných odpadov z výroby nových automobilov.

Recyklácia predĺžila textíliám život

Finálny produkt z recyklovaných textílií ďaleko prevyšuje životnosť pôvodného výrobku a vďaka svojim vlastnostiam si nachádza uplatnenie napr. ako súčasť protihlukových stien a bariér, antivibračných dosiek v železničnej doprave, pri výstavbe nízkonákladových domov  alebo v suchých stavebných procesoch.

Osádzanie dielca protihlukovej clony pri železničnej trati.

Osádzanie dielca protihlukovej bariéry, ktorý využíva zvukovoizolačné vlastnosti produktu STERED.

Keď sa recyklácia chápe aj ako predlžovanie životného cyklu výrobkov a materiálov, tak izolačným materiálom z Krajného sa jeden významný životný cyklus podarilo predĺžiť dokonale. Záujem o zvukovú izoláciu pre nové priestory odpadového hospodárstva prejavil aj Volkswagen Slovakia v Bratislave. Pôvodný materiál, ktorý bol určený na tlmenie hluku v automobiloch, teraz bude tlmiť hluk z automobilky.

Stered izolacne dosky - recyklacia textilii

Izolačná doska STERED s výbornými zvukovo- a tepelno izolačnými vlastnosťami.

Výrobok sa od svojho nasadenia na trh stal držiteľom viacerých prestížnych ocenení.
Zdroj: stered.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...