Recyklácia: europalety a ich využitie pri stavbe

redakcia setri.sk

Europalety sa ako prvok recyklácie používajú relatívne hojne v „coolovom“ interiérovom dizajne. Známe sú kreácie sedacieho nábytku, stolíkov alebo ostrova kuchynskej linky. V statickej konštrukcii rodinných domov sa používajú relatívne ojedinelo o to však kreatívnejšie.

SLUMtube dom z europaliet

Recyklácia alebo znovu použitie, znovu nájdenie funkcie sa môže uplatniť všade tam, kde pôvodné využitie stratilo svoje opodstatnenie, prípadne použitie v novom kontexte je ekonomicky, esteticky alebo inak funkčne výhodnejšie.
Recyklovaný prvok takto nachádza novú funkciu a stáva sa „nesmrteľným“. Môžu to byť staré pneumatiky, PET flaše alebo aj europalety.

SLUMtube – recyklované bývanie

V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na jednu z vydarených realizácii, ktorá ako stavebný prvok využila práve europalety. Nachádza sa v blízkosti afrického Johannesburgu a autormi sú rakúski architekti Andreas Claus Schnetzer a Gregor Pils z neďalekej Viedne. Dom nazvali  príznačne „SLUMtube“.
Dispozícia domu je longitudálna, pričom nočná časť je lineárne osadená za dennou. Celý tubus je na časti rozdelený vnútorným átriom. Cez hlavný vstup sa prichádza do obývacej izby s kuchyňou. Spomínaným átriom, ktoré tvorí v horúcich dňoch tieň a skryté súkromie, sa ďalej prechádza do nočnej časti. Tu sa dve spálne delia o spoločnú hygienu. Átrium je využívané aj ako chránená záhradka na dopestovanie vlastnej zeleniny.

Interiér je obohatený o ďalší recyklovaný prvok a to debničky od fliaš. Je z nich postavený kuchynský pult a ďalšie prvky zariadenia.

Jednoduchá konštrukcia sa opiera o europalety

Konštrukčne je tento objekt zaujímavý svojou jednoduchosťou. Jedná sa o klenutý priestor do poloblúka. Klenba je zo statického hľadiska najekonomickejšia, čo je historicky overený fakt (na daný rozpon minieme najmenej m3 materiálu, v tomto prípade dokonca recyklovaného – europalety).
Základy domu sú utilitárne riešené ako betónová platňa, na ktorej je plávajúca podlaha z betónového poteru. Priestor izolácie podlahy bol riešený zaujímavo opäť použitím paliet, ktoré sa naukladali na plochu základovej dosky. Dutiny sa vyplnili slamou, ako izoláciou a na to sa aplikovala zálievka poteru. Izolácia podlahy je v tomto prípade 22 cm vysoká.
Konštrukcia strechy je riešená dvojvrstvovo, kde dve klenuté konštrukcie sú v každom smere spriahnuté. To znamená, že dostávame konštrukciu odolávajúcu vetru, prípadnému zemetraseniu a samozrejme všetkým tradičným nástrahám počasia.
Povrchová úprava strechy je v spodnej časti riešená drevenou preglejkou. Odsadená strecha s prirodzenou ventiláciou proti prehriatiu je zo zakrúženého vlnitého plechu.

Vysoko priaznivé parametre „paletového“ domu

Priestor medzi konštrukciami klenieb je vyplnený slamenou izoláciou o hrúbke 420 mm. Pri výpočtovej hodnote súčiniteľu tepelnej vodivosti ג  0,1 W/(m.K) má konštrukcia úctyhodný tepelný odpor R 4,38 m2.K/W a súčiniteľ prechodu tepla U je 0,22 W/(m2.K). Za tieto hodnoty by sa nemusel hanbiť nejeden nízkoenergetický ekodom.
Ekonomické posúdenie rentability takejto schémy domu je vysoko priaznivé. Náklady na stavbu pri svojpomocnom dodávaní sa obmedzujú na cenu „kupovaných“ materiálov, ako sú všadeprítomné europalety, betón, izolácia proti vode, parozábrany, kotviace a spojovacie prvky, plechy striech a zasklenie.
Nadobúdacia cena tohto typu objektu sa pohybuje rádovo v stovkách eur. Samozrejme platí priama úmera stúpania ceny s potrebou pohodlia bývania pre vhodného adepta na bývanie v tomto „dome snov“.
Ďalšie zaujímavé realizácie domov oboch architektov z europaliet nájdete tu.

Autor článku: Ing. arch Peter Rakšány, www.deraxa.sk

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...

Poznáte prírodnú rezerváciu Vydrica v Bratislave?

Sústava chránených území na Slovensku sa vo februári 2022 rozrástla o lokalitu Vydrica, ktorá sa nachádza v katastrálnom území mesta Svätý Jur, bratislavských mestských častí...

Odhaľte dych vyrážajúce zákutia Dunajských ostrovov

Nahliadnite do prekrásnej lokality jednej rieky a dvoch krajín. V okolí Dunajských ostrovov môžete zažiť jedinečnú flóru a faunu tisícich ostrovov, dobrodružné splavy, unikátne technické...

Ako schladiť byt či dom bez klimatizácie?

Teploty nám čoraz častejšie prekračujú hranicu 30 ˚C. Keďže sa väčšine z nás nepodarí tráviť celé leto pri vode, pravdepodobne sa s teplom budeme musieť...

Ako schladiť izbu klimatizáciou a neplytvať energiou

Keď sa začnú letné teploty šplhať cez 30 ˚C, mnohí z nás využijú možnosť ochladiť kanceláriu alebo byt klimatizáciou. Využite naše tipy, ako schladiť izbu...

Spoznajte náučný chodník „Poďte s nami za sysľami“ v okolí Tisovca

Sysliu lúku pod Muránskym hradom už určite poznáte. Vedeli ste však, že aj v okolí Tisovca vytvorili v roku 2018 šikovní študenti gymnázia náučný chodník...

Mýty a pravdy o odpadoch a recyklácii v domácnosti

Tento článok vznikol v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky. Obsahuje odpovede na najčastejšie otázky v súvislosti s triedením odpadu v našich domácnostiach, a zároveň sa...

Je veterná energia na Slovensku na vzostupe?

Ak chceme ako krajina maximalizovať podiel obnoviteľných zdrojov energie (OZE) na výrobe elektrickej energie, vhodným spôsobom je kombinovať fotovoltiku a veternú energetiku, pretože sa navzájom...

Draho Piok: Používať elektromobil je asi tak komplikované ako používať mobilný telefón.

Vloger a influencer Draho Piok sa už niekoľko rokov venuje testovaniu automobilov. Spolupracuje s veľkými automobilkami, navštevuje svetové autosalóny a právom patrí medzi najdôveryhodnejších auto-moto influencerov na Slovensku.