Recyklácia: europalety a ich využitie pri stavbe

SLUMtube dom z europaliet

Europalety sa ako prvok recyklácie používajú relatívne hojne v „coolovom“ interiérovom dizajne. Známe sú kreácie sedacieho nábytku, stolíkov alebo ostrova kuchynskej linky. V statickej konštrukcii rodinných domov sa používajú relatívne ojedinelo o to však kreatívnejšie.

Recyklácia alebo znovu použitie, znovu nájdenie funkcie sa môže uplatniť všade tam, kde pôvodné využitie stratilo svoje opodstatnenie, prípadne použitie v novom kontexte je ekonomicky, esteticky alebo inak funkčne výhodnejšie.

Recyklovaný prvok takto nachádza novú funkciu a stáva sa „nesmrteľným“. Môžu to byť staré pneumatiky, PET flaše alebo aj europalety.

SLUMtube – recyklované bývanie

V dnešnom článku sa bližšie pozrieme na jednu z vydarených realizácii, ktorá ako stavebný prvok využila práve europalety. Nachádza sa v blízkosti afrického Johannesburgu a autormi sú rakúski architekti Andreas Claus Schnetzer a Gregor Pils z neďalekej Viedne. Dom nazvali  príznačne „SLUMtube“.

Dispozícia domu je longitudálna, pričom nočná časť je lineárne osadená za dennou. Celý tubus je na časti rozdelený vnútorným átriom. Cez hlavný vstup sa prichádza do obývacej izby s kuchyňou. Spomínaným átriom, ktoré tvorí v horúcich dňoch tieň a skryté súkromie, sa ďalej prechádza do nočnej časti. Tu sa dve spálne delia o spoločnú hygienu. Átrium je využívané aj ako chránená záhradka na dopestovanie vlastnej zeleniny.

Interiér je obohatený o ďalší recyklovaný prvok a to debničky od fliaš. Je z nich postavený kuchynský pult a ďalšie prvky zariadenia.

Jednoduchá konštrukcia sa opiera o europalety

Konštrukčne je tento objekt zaujímavý svojou jednoduchosťou. Jedná sa o klenutý priestor do poloblúka. Klenba je zo statického hľadiska najekonomickejšia, čo je historicky overený fakt (na daný rozpon minieme najmenej m3 materiálu, v tomto prípade dokonca recyklovaného – europalety).

Základy domu sú utilitárne riešené ako betónová platňa, na ktorej je plávajúca podlaha z betónového poteru. Priestor izolácie podlahy bol riešený zaujímavo opäť použitím paliet, ktoré sa naukladali na plochu základovej dosky. Dutiny sa vyplnili slamou, ako izoláciou a na to sa aplikovala zálievka poteru. Izolácia podlahy je v tomto prípade 22 cm vysoká.

Konštrukcia strechy je riešená dvojvrstvovo, kde dve klenuté konštrukcie sú v každom smere spriahnuté. To znamená, že dostávame konštrukciu odolávajúcu vetru, prípadnému zemetraseniu a samozrejme všetkým tradičným nástrahám počasia.

Povrchová úprava strechy je v spodnej časti riešená drevenou preglejkou. Odsadená strecha s prirodzenou ventiláciou proti prehriatiu je zo zakrúženého vlnitého plechu.

Vysoko priaznivé parametre „paletového“ domu

Priestor medzi konštrukciami klenieb je vyplnený slamenou izoláciou o hrúbke 420 mm. Pri výpočtovej hodnote súčiniteľu tepelnej vodivosti ג  0,1 W/(m.K) má konštrukcia úctyhodný tepelný odpor R 4,38 m2.K/W a súčiniteľ prechodu tepla U je 0,22 W/(m2.K). Za tieto hodnoty by sa nemusel hanbiť nejeden nízkoenergetický ekodom.

Ekonomické posúdenie rentability takejto schémy domu je vysoko priaznivé. Náklady na stavbu pri svojpomocnom dodávaní sa obmedzujú na cenu „kupovaných“ materiálov, ako sú všadeprítomné europalety, betón, izolácia proti vode, parozábrany, kotviace a spojovacie prvky, plechy striech a zasklenie.

Nadobúdacia cena tohto typu objektu sa pohybuje rádovo v stovkách eur. Samozrejme platí priama úmera stúpania ceny s potrebou pohodlia bývania pre vhodného adepta na bývanie v tomto „dome snov“.

Ďalšie zaujímavé realizácie domov oboch architektov z europaliet nájdete tu.

 

Autor článku: Ing. arch Peter Rakšány, www.deraxa.sk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail