Prvý supermarket bez obalov otvoria v Nemecku

redakcia setri.sk

Potraviny (a nielen tie) dnes balíme hneď do niekoľkých vrstiev obalov. K dokonalému obalu, ktorý plodom vytvorila príroda, pridávame ďalšie vrstvy. Výsledkom je obrovské množstvo odpadu. Iniciatíva zameraná na odstránenie tohto problému a zvýšenie konzumácie potravín z blízkeho okolia vznikla v Nemecku. Supermarket bez obalov bude predávať mieste produkty.

Nemecko už pár rokov masívne investuje do obnoviteľných zdrojov energie. Tamojšie solárne elektrárne majú zďaleka najvyšší výkon na celom svete. Pokiaľ ide o kapacitu slnečnej energie na obyvateľa, Nemecko necháva ostatné krajiny ďaleko za sebou. Na konci roku 2012 vyprodukovalo vďaka solárnym elektrárňam viac ako 400 MW na mil. obyvateľov. Je to podstatne viac, ako slnečné Taliansko s 267 MW. Tretie Belgicko vyrobilo 254 MW a štvrtá priečka patrí Českej republike s 204 MW. Príliš pozadu nie je Nemecko ani s elektrárňami veternými a ďalšími alternatívami zdrojmi.
Nemci sa jednoducho rozhodli, že chcú žiť v krajine s čo ​​najpríjemnejším životným prostredím. Bez atómových elektrární, znečistenia ovzdušia a pokiaľ je to možné, chceli by produkovať aj čo najmenej odpadov. Práve životu bez nadmernej produkcie obalov by mal pomôcť projekt Sáry Wolfovej a Mien Glimbovski s názvom „Original Unverpackt„.

Supermarket bez obalov rozbiehajú dve podnikateľky.

Autorky projektu – supermarket bez obalov „Original Unverpackt“. zdroj: konbini.com

Ide o supermarket, v ktorom sa budú predávať prevažne potraviny bez jednorázovo použiteľných obalov. Podľa autoriek nápadu sú totiž plastové a papierové obaly len zbytočným plytvaním cenných surovín a energií.

Ako sa rozbieha supermarket bez obalov?

Aby „eko-podnikateľky“ získali na rozjazd financie, rozhodli sa využiť stále obľúbenejší „crowdfunding“. Teda financovanie od drobných darcov na internete. Vďaka crowdfundingu sa vyzbieralo vyše 100 000 eur od viac ako 4000 ľudí. Cieľ bol pritom „len“ 45 000 eur. Príprava jedinečného supermarketu bez obalov sa tak mohla začať.
Dnes už je jasné, že supermarket bude stáť v berlínskej štvrti Friedrichshain Kreuzberg. Predávať sa tam budú predovšetkým potraviny od miestnych pestovateľov a výrobcov. Aj preto, aby sa znížili náklady na dopravu a následne ja znečistenie. V súčasnej dobe už prebieha zháňanie dodávateľov.

Supermarket bez obalov aj bez mikroténových sáčkov

Ako bude nakupovanie v takom supermarkete vyzerať? Jednoducho. Zákazníci si prinesú vlastné nádoby či tašky, do ktorých nakupovaný tovar uložia. Sypané potraviny potom budú uskladnené v špeciálnych boxoch, z ktorých si každý odsype do vlastného obalu požadované množstvo.
Od projektu si dvojica autoriek sľubuje, že sa nielen zníži množstvo produkovaného odpadu, ale aj potravín, ktoré skončia v koši len preto, že si zákazník kúpil príliš veľké balenia. Objaví sa niečo podobné aj na Slovensku?

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...