Prvý supermarket bez obalov otvoria v Nemecku

Maros S.

Potraviny (a nielen tie) dnes balíme hneď do niekoľkých vrstiev obalov. K dokonalému obalu, ktorý plodom vytvorila príroda, pridávame ďalšie vrstvy. Výsledkom je obrovské množstvo odpadu. Iniciatíva zameraná na odstránenie tohto problému a zvýšenie konzumácie potravín z blízkeho okolia vznikla v Nemecku. Supermarket bez obalov bude predávať mieste produkty.

Nemecko už pár rokov masívne investuje do obnoviteľných zdrojov energie. Tamojšie solárne elektrárne majú zďaleka najvyšší výkon na celom svete. Pokiaľ ide o kapacitu slnečnej energie na obyvateľa, Nemecko necháva ostatné krajiny ďaleko za sebou. Na konci roku 2012 vyprodukovalo vďaka solárnym elektrárňam viac ako 400 MW na mil. obyvateľov. Je to podstatne viac, ako slnečné Taliansko s 267 MW. Tretie Belgicko vyrobilo 254 MW a štvrtá priečka patrí Českej republike s 204 MW. Príliš pozadu nie je Nemecko ani s elektrárňami veternými a ďalšími alternatívami zdrojmi.
Nemci sa jednoducho rozhodli, že chcú žiť v krajine s čo ​​najpríjemnejším životným prostredím. Bez atómových elektrární, znečistenia ovzdušia a pokiaľ je to možné, chceli by produkovať aj čo najmenej odpadov. Práve životu bez nadmernej produkcie obalov by mal pomôcť projekt Sáry Wolfovej a Mien Glimbovski s názvom „Original Unverpackt„.

Supermarket bez obalov rozbiehajú dve podnikateľky.

Autorky projektu – supermarket bez obalov „Original Unverpackt“. zdroj: konbini.com

Ide o supermarket, v ktorom sa budú predávať prevažne potraviny bez jednorázovo použiteľných obalov. Podľa autoriek nápadu sú totiž plastové a papierové obaly len zbytočným plytvaním cenných surovín a energií.

Ako sa rozbieha supermarket bez obalov?

Aby „eko-podnikateľky“ získali na rozjazd financie, rozhodli sa využiť stále obľúbenejší „crowdfunding“. Teda financovanie od drobných darcov na internete. Vďaka crowdfundingu sa vyzbieralo vyše 100 000 eur od viac ako 4000 ľudí. Cieľ bol pritom „len“ 45 000 eur. Príprava jedinečného supermarketu bez obalov sa tak mohla začať.
Dnes už je jasné, že supermarket bude stáť v berlínskej štvrti Friedrichshain Kreuzberg. Predávať sa tam budú predovšetkým potraviny od miestnych pestovateľov a výrobcov. Aj preto, aby sa znížili náklady na dopravu a následne ja znečistenie. V súčasnej dobe už prebieha zháňanie dodávateľov.

Supermarket bez obalov aj bez mikroténových sáčkov

Ako bude nakupovanie v takom supermarkete vyzerať? Jednoducho. Zákazníci si prinesú vlastné nádoby či tašky, do ktorých nakupovaný tovar uložia. Sypané potraviny potom budú uskladnené v špeciálnych boxoch, z ktorých si každý odsype do vlastného obalu požadované množstvo.
Od projektu si dvojica autoriek sľubuje, že sa nielen zníži množstvo produkovaného odpadu, ale aj potravín, ktoré skončia v koši len preto, že si zákazník kúpil príliš veľké balenia. Objaví sa niečo podobné aj na Slovensku?

Zelená elektrina

Už viac ako 25 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100% obnoviteľných zdrojov...

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.