Prvý komerčný let na biopalivo z použitého kuchynského oleja

biopalivo

Čínske aerolínie uskutočnili prvý komerčný let, pri ktorom použili biopalivo vyrobené z odpadového kuchynského oleja. Projekt využitia použitého kuchynského oleja je plne podporovaný čínskou vládou, ktorá sa snaží v rámci ochrany životného prostredia o využívanie netradičných zdrojov energie.

Podľa vyjadrenia amerického výrobcu lietadiel Boeing, lietadlo spoločnosti Hainan Airlines na trase zo Šanghaja do Pekingu, použilo biopalivo vyrobené firmami China National Aviation Fuel company a energetickým gigantom Sinopec,

V Boeingu 737 sa použila zmes 50/50 konvenčného paliva do tryskových lietadiel a biopaliva vyrobeného z „odpadového kuchynského oleja“, zozbieraného z reštaurácií po celej Číne. Let prebehol úspešne a túto skutočnosť potvrdila agentúre AFP aj hovorkyňa spoločnosti Boeing.

Použitý kuchynský olej neušiel pozornosti médií, pretože sa v minulosti často opätovne používal na prípravu jedál.

Spoločnosť Sinopec, ktorá bola pred tým často kritizovaná, presadzuje koncepciu lepšieho využitia použitého kuchynského oleja.

„Toto stanovisko Sinopecu plne potvrdzuje vážny záväzok spoločnosti o nepretržitú vedeckú a technologickú inováciu a snahu o presadzovanie riešení, ktorých dôsledkom je zníženie emisií a redukovanie environmentálnych záťaží“ povedala spoločnosť Sinopec vo svojom vyhlásení.

Biopalivo sa zrejme stane alternatívnym palivom pre komerčné lety

Prvý let, pri ktorom sa použilo plnohodnotné biopalivo, sa zrealizoval v roku 2012 v kanadskom hlavnom meste Ottawa, ale už aj pred tým sa pri iných komerčných letoch použila zmes biopaliva a tradičného paliva na báze ropy.

Austrálsky Qantas a Air Canada ako i japonské aerolínie JAL tiež testovali biopalivo na komerčných letoch.

biopalivo

Minulý rok oznámil Boeing, že bude spolupracovať so spoločnosťou Commercial Aircraft Corp. of China na vývoji leteckého biopaliva. Podobný projekt sa realizuje aj s výskumným inštitútom patriacim pod Čínsku akadémiu vied. Boeing dokonca pred časom predpokladal, že pri používani biopaliva namiesto štandardných leteckých palív by výrazne klesli emisie CO2 a to až o 80%.

Pre spoločnosť Boeing je Čína kľúčovým trhom, ktorý do roku 2033 predstavuje odbyt pre 6 020 lietadiel v cene 870 miliárd $.

Veríme, že podobné projekty používajúce biopalivo z odpadových surovín budú pribúdať.

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail