Prvý elektrický nákladný automobil od BMW už oficiálne na cestách

elektrický nákladný automobil

BMW už vypustilo svoj 40-tonový elektrický nákladný automobil na cesty. Spoločnosť vyvinula prvý 40-tonový plne elektrický nákladný automobil v Európe. Kamión, ktorý využíva čisto obnoviteľnú energiu, bude spočiatku využívaný na presun automobilových dielov po Mníchove.

Nový elektrický nákladný automobil od BMW, ktorý na jedno nabitie prejde vzdialenosť až 100km a na 100% nabitie potrebuje iba tri hodiny, je výsledkom spolupráce bavorskej spoločnosti s ich partnerom pre logistiku, spoločnosťou Scherm. Ide o prvý kamión tohto typu, ktorý bude používaný na verejných komunikáciách v Európe, s tým, že nové vozidlo od BMW už má za sebou prvé testovacie jazdy.

elektrický nákladný automobil

Spočiatku bude masívny 40-tonový elektrický nákladný automobil požívaný na prepravu súčiastok, akými sú tlmiče či pružiny medzi továrňou BMW a logistickým centrom Schermu. Kamión by mal teda denne odjazdiť viac ako 16 km. Na prvé počutie to vyzerá málo, ale stále ide o skúšobnú prevádzku. V budúcnosti bude medzi továrňou a logistickým centrom prevánať približne osem krát denne. BMW tvrdí, že okrem toho, že nákladný automobil nevytvára žiadne emisie CO2, bude aj podstatne tichší, než bežné automobily. V porovnaní s naftovým motorom, ušetrí elektrický kamión 11.8 ton CO2 emisií za rok, ide o také množstvo emisií, ktoré by vzniklo, keby BMW 320d Efficient Dynamics prešiel trikrát okolo sveta. 

elektrický nákladný automobil

Elektrický nákladný automobil musí na cestách vymeniť kamióny s naftovým motorom

Potreba elektrických nákladných vozidiel stále rastie. Ťažké nákladné automobily, kamióny a autobusy, sú zodpovedné za štvrtinu zo všetkých CO2 emisií z cestnej prepravy v Európe, a až za 6% percent z celkového počtu emisií na celej zemi. Aj napriek všetkým snahám, počet emisií z nákladných vozidiel stále rastie, keďže takýchto automobilov na cestách stále pribúda.

Počet emisií vypustených zo všetkých automobilov v Európe je o 20,5% väčší, než tomu bolo v roku 1990. Aj nový elektrický nákladný automobil od BMW by teda mohol byť súčasťou začiatku novej éry, či už nákladnej, alebo osobnej dopravy.

Od roku 2014 odoberá BMW Group celosvetovo viac ako polovicu spotreby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Popri hľadaní nových riešení mobility sú neoddeliteľnou súčasťou stratégie spoločnosti témy ako podniková ochrana životného prostredia, efektívne využívanie zdrojov a redukcia emisií CO2.

Zdroj: bmw group a wired.co.uk

Viac na podobné témy si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/ekologia-elektromobil/

https://www.setri.sk/elektromobil-bmw-i3-je-zelenym-autom-roka/

Zdieľajte:   Facebooktwittermail