Elektromobil BMW i3 je zeleným autom roka

Elektromobil BMW i3 je prvým pokusom známej bavorskej automobilky o plne elektrické auto a druhým modelom z jej dielne, ktorý sa presadil v súťaži World Green Car of the Year. Malý elektromobil posunul hranice elektromobility vo viacerých smeroch. Vo svete sa dobre predáva, zbiera svetové ocenenia a jeho výroba dokázala razantne znížiť vplyv na životné prostredie

Elektromobil BMW i3 je doslova nabitý najnovšími technológiami. Poháňa ho elektromotor s výkonom 130 kW doplnený o 22 kWh lítium-iónovú batériu. Táto kombinácia vás dokáže odviezť na vzdialenosť 130 km až 160 km na jedno nabitie. Znovu dobiť plne vybité auto potom trvá zhruba šesť hodín z domácej zásuvky, prípadne pol hodiny z rýchlonabíjacej stanice. Výnimočná je hmotnosť vozidla, ktorá je iba 1195 kg.

Víťaz súťaže World Car of the Year, elektromobil BMW i3
Víťaz súťaže World Car of the Year 2014, elektromobil BMW i3, zdroj: green.autoblog.com

Medzi trojicu finalistov súťaže World Green Car of the Year (Svetové zelené auto roka) 2014 sa elektromobil BMW i3 prebojoval zo 14 pôvodne nominovaných vozidiel. Porota nakoniec rozhodovala medzi ním, Volkswagen XL1 a Audi A3 Sportback g-tron.

Ďalší finalisti súťaže World Green Car of the Year 2014:

VW XL1
Volkswagen XL 1, zdroj: mototrend.com
Audi A3 g tron
Audi A3 Sportback g-tron, zdroj: autozeitung.de

Porota newyorského medzinárodného autosalónu, kde tentoraz vyhlásenie prebiehalo, ocenila originálny vzhľad, spôsob výroby i pohonu BMW i3. To všetko ale zrejme prekonal fakt, že elektromobil BMW i3 sa môže pochváliť najnižšou spotrebou aj medzi samotnými elektromobilmi (12,9 kWh/100 km). Nie je bez zaujímavosti, že BMW už raz rovnakú cenu získalo, a to v roku 2008 s vozidlom BMW 118d EfficientDynamics.

Elektromobil BMW i3 sa vyrába ekologickejšie

Výroba elektromobilu BMW i3 nastavila aj nové štandardy v ochrane životného prostredia. Spotrebuje o približne 50 %  menej energie a približne 70 % menej vody v porovnaní so súčasným priemerom pre výrobu v BMW Group. Všetka elektrina použitá na výrobu modelov zo série BMW i je vytvorená vetrom, a preto je 100% obnoviteľná.

Je to po prvýkrát, čo továreň na výrobu automobilov v Nemecku umiestnila veterné turbíny priamo na mieste, aby napájali výrobu. Taktiež, všetka energia použitá na výrobu karbónových vlákien v Moses Lake je plne čerpaná z obnoviteľnej, na mieste generovanej vodnej energie vďaka čomu je úplne bez emisií uhlíka. BMW sa takto podarilo dosiahnuť cieľ, ktorý bol predstavený na začiatku vývoja. V porovnaní s World Green Car roku 2008 – BMW 118d – je uhlíková stopa BMW i3 približne o tretinu nižšia.

BMW i3 vzniklo pre pohyb v megamestách súčasnosti a predovšetkým blízkej budúcnosti. Ostatne, kódové označenie projektu ešte pred pomenovaním „i3“ znelo „Megacity“. Podľa všetkého má vozidlo úspech, pretože automobilka BMW už oznámila, že kvôli vysokému dopytu navýši jeho výrobu.

Dátum začiatku predaja tohto modelu na Slovensku zatiaľ nie je určený.

 

Zdroje: press.bmwgroup.com, ekobonus.cz

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail