Ekológia a energia v praxi: elektromobil alebo elektráreň na vlny

Využitie princípov ekológie v každodennom živote je téma mnohých súčasných inovácií. Nás zaujali dve z nich. Každá z iného súdka ale čo majú spoločné je snaha dosiahnuť čo najekologickejšie riešenie vo svojom obore. Ide o elektromobil a elektráreň, ktorá funguje na morské vlny. Nakoniec, ak by sa elektromobil nabíjal elektrinou získanou ekologickým spôsobom, bolo by to to najekologickejšie riešenie, no nie?

elektromobil

Ekologický elektromobil SOUL EV

Automobilka KIA prichádza na trh s elektromobilom SOUL EV s výkonom 81,4 kW a krútiacim momentom 285 Nm a maximálnou rýchlosťou 154 km/h.
Lítium iónová polymérová batéria sa nachádza v podlahe kabíny. Na jedno nabitie je možné prejsť až 200 km, pričom výkon SOUL EV nie je nijako obmedzený. Štandardný čas nabíjania batérie je menej ako 5 hodín, avšak rýchle 80 % nabitie batérie dosiahnete za 30 minút.
ekologický-automobil
Rekuperačné brzdenie zachytáva energiu kedykoľvek, keď spomalíte. Takže opätovné zrýchlenie si môžeme s radosťou vychutnať.
Automobilka použila virtuálny zvuk motora, takže viete zvukovo rozpoznať zrýchlenie auta ako i chodci podľa zvuku vedia zadefinovať, že sa blíži auto.

Ekologický automobil to nie je len batéria

Za pozornosť stoja aj ekologicky použité materiály ako napríklad čalúnené látky a koberčeky, ktoré sú vyrobené s ekologických materiálov, dokonca plastové diely sú nahradené antibakteriálnymi látkami a farbami. Všetky interiérové časti, ktoré sú štandardne vyrábané na báze ropy sú v SOUL-e EV nahradené plastovými časťami vyrobenými na báze cukrovej trstiny a celulózy. Rovnako aj farby na báze rozpúšťadiel sú v interiéri nahradené farbami bez rozpúšťadiel alebo farbami na báze vody.
Je vysoko pozitívne, že výbava Eco je už v štandardnej verzii. Jediné čo je na tomto modely odrádzajúce je jeho cena 29 000 EUR.
 

Výroba energie a pitnej vody pomocou morských vĺn

Na austrálskej námornej základni využívajú vlny oceánu na zaistenie elektrického prúdu a pitnej vody a to všetko pri generovaní nulových emisií. Výroba energie nielen vďaka vode ako takej, ale vďaka vlnám je, zdá sa, realitou.
Je to možné vďaka inovatívnej výroby zelenej energie – prvej na svete, ktorá vyrába elektrickú energiu aj pitnú vodu vďaka prepojeným generátorom osadením pod hladinou mora.
V rámci niekoľkoročného výskumu spoločnosť Carnegie na takýto druh výroby energie použila tri komerčné meradlá samostatných 240 kW generátorov CETO 5 na ostrove Garden Island v západnej Austrálii.
Tento typ generátora sa od iných konvenčných generátorov vĺn odlišuje hlavne tým, že jej plavák je osadený pod hladinou vody a je schopný vygenerovať elektrickú energiu aj vysokotlakovú vodu priamo zo samotného prístroja.


 
Takáto výroba energie a pitnej vody môže byť novým trendom využívania vodnej energie prostredníctvom vĺn. Zdá sa, že pomocou morských vĺn vieme produkovať elektrickú energiu a pitnú vodu bez toho, aby dochádzalo k úniku skleníkových plynov a súčasne by sa mohla znížiť naša závislosť na fosílnych palivách. Podstatnou úlohou okrem výroby energie je schopnosť produkovať neobmedzenú potrebu pitnej vody.
I keď v tejto chvíli ide len o prototyp prístroja, výrobca hovorí ak jeho testovanie potvrdí jeho kvality, v roku 2016 chce začať s výrobou väčšej verzie 3 generátorov s výkonom 1 MW a so 6 čerpadlami.
 
Zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Všetci by sme mali byť zdravými aktivistami

Moderátor, autor úspešného podcastu, aktivista a greenfluencer, ktorý má vo svojej genetickej výbave výraznú zvedavosť a odvahu. Vo svojom podcaste Sabo sebou sa venuje všetkým...

Nemusíme byť dokonalí, stačí keď robíme malé kroky. Na každom z nás záleží

Modelka, stylistka a greenfluencerka Natália Pažická sa rozhodla, že svoju energiu vloží do osvety o negatívnom dopade módneho priemyslu na životné prostredie. Na svojich sociálnych...

Ľudia si zbytočne vytvárajú problémy, ktoré neexistujú

Po desiatich rokoch skončila s profesionálnym snowboardingom. S príchodom syna založila značku detských doplnkov DIOBO. Je mamou dvoch detí, Tobiáša a Idy. Ľudí inšpiruje svojím...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...