Ekológia a energia v praxi: elektromobil alebo elektráreň na vlny

redakcia setri.sk

Využitie princípov ekológie v každodennom živote je téma mnohých súčasných inovácií. Nás zaujali dve z nich. Každá z iného súdka ale čo majú spoločné je snaha dosiahnuť čo najekologickejšie riešenie vo svojom obore. Ide o elektromobil a elektráreň, ktorá funguje na morské vlny. Nakoniec, ak by sa elektromobil nabíjal elektrinou získanou ekologickým spôsobom, bolo by to to najekologickejšie riešenie, no nie?

elektromobil

Ekologický elektromobil SOUL EV

Automobilka KIA prichádza na trh s elektromobilom SOUL EV s výkonom 81,4 kW a krútiacim momentom 285 Nm a maximálnou rýchlosťou 154 km/h.
Lítium iónová polymérová batéria sa nachádza v podlahe kabíny. Na jedno nabitie je možné prejsť až 200 km, pričom výkon SOUL EV nie je nijako obmedzený. Štandardný čas nabíjania batérie je menej ako 5 hodín, avšak rýchle 80 % nabitie batérie dosiahnete za 30 minút.
ekologický-automobil
Rekuperačné brzdenie zachytáva energiu kedykoľvek, keď spomalíte. Takže opätovné zrýchlenie si môžeme s radosťou vychutnať.
Automobilka použila virtuálny zvuk motora, takže viete zvukovo rozpoznať zrýchlenie auta ako i chodci podľa zvuku vedia zadefinovať, že sa blíži auto.

Ekologický automobil to nie je len batéria

Za pozornosť stoja aj ekologicky použité materiály ako napríklad čalúnené látky a koberčeky, ktoré sú vyrobené s ekologických materiálov, dokonca plastové diely sú nahradené antibakteriálnymi látkami a farbami. Všetky interiérové časti, ktoré sú štandardne vyrábané na báze ropy sú v SOUL-e EV nahradené plastovými časťami vyrobenými na báze cukrovej trstiny a celulózy. Rovnako aj farby na báze rozpúšťadiel sú v interiéri nahradené farbami bez rozpúšťadiel alebo farbami na báze vody.
Je vysoko pozitívne, že výbava Eco je už v štandardnej verzii. Jediné čo je na tomto modely odrádzajúce je jeho cena 29 000 EUR.
 

Výroba energie a pitnej vody pomocou morských vĺn

Na austrálskej námornej základni využívajú vlny oceánu na zaistenie elektrického prúdu a pitnej vody a to všetko pri generovaní nulových emisií. Výroba energie nielen vďaka vode ako takej, ale vďaka vlnám je, zdá sa, realitou.
Je to možné vďaka inovatívnej výroby zelenej energie – prvej na svete, ktorá vyrába elektrickú energiu aj pitnú vodu vďaka prepojeným generátorom osadením pod hladinou mora.
V rámci niekoľkoročného výskumu spoločnosť Carnegie na takýto druh výroby energie použila tri komerčné meradlá samostatných 240 kW generátorov CETO 5 na ostrove Garden Island v západnej Austrálii.
Tento typ generátora sa od iných konvenčných generátorov vĺn odlišuje hlavne tým, že jej plavák je osadený pod hladinou vody a je schopný vygenerovať elektrickú energiu aj vysokotlakovú vodu priamo zo samotného prístroja.


 
Takáto výroba energie a pitnej vody môže byť novým trendom využívania vodnej energie prostredníctvom vĺn. Zdá sa, že pomocou morských vĺn vieme produkovať elektrickú energiu a pitnú vodu bez toho, aby dochádzalo k úniku skleníkových plynov a súčasne by sa mohla znížiť naša závislosť na fosílnych palivách. Podstatnou úlohou okrem výroby energie je schopnosť produkovať neobmedzenú potrebu pitnej vody.
I keď v tejto chvíli ide len o prototyp prístroja, výrobca hovorí ak jeho testovanie potvrdí jeho kvality, v roku 2016 chce začať s výrobou väčšej verzie 3 generátorov s výkonom 1 MW a so 6 čerpadlami.
 
Zdroj: internet

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...