Ekológia a energia v praxi: elektromobil alebo elektráreň na vlny
Využitie princípov ekológie v každodennom živote je téma mnohých súčasných inovácií. Nás zaujali dve z nich. Každá z iného súdka ale čo majú spoločné je snaha dosiahnuť čo najekologickejšie riešenie vo svojom obore. Ide o elektromobil a elektráreň, ktorá funguje na morské vlny. Nakoniec, ak by sa elektromobil nabíjal elektrinou získanou ekologickým spôsobom, bolo by to to najekologickejšie riešenie, no nie?
Ekologický elektromobil SOUL EV
Automobilka KIA prichádza na trh s elektromobilom SOUL EV s výkonom 81,4 kW a krútiacim momentom 285 Nm a maximálnou rýchlosťou 154 km/h.
Lítium iónová polymérová batéria sa nachádza v podlahe kabíny. Na jedno nabitie je možné prejsť až 200 km, pričom výkon SOUL EV nie je nijako obmedzený. Štandardný čas nabíjania batérie je menej ako 5 hodín, avšak rýchle 80 % nabitie batérie dosiahnete za 30 minút.
Rekuperačné brzdenie zachytáva energiu kedykoľvek, keď spomalíte. Takže opätovné zrýchlenie si môžeme s radosťou vychutnať.
Automobilka použila virtuálny zvuk motora, takže viete zvukovo rozpoznať zrýchlenie auta ako i chodci podľa zvuku vedia zadefinovať, že sa blíži auto.
Ekologický automobil to nie je len batéria
Za pozornosť stoja aj ekologicky použité materiály ako napríklad čalúnené látky a koberčeky, ktoré sú vyrobené s ekologických materiálov, dokonca plastové diely sú nahradené antibakteriálnymi látkami a farbami. Všetky interiérové časti, ktoré sú štandardne vyrábané na báze ropy sú v SOUL-e EV nahradené plastovými časťami vyrobenými na báze cukrovej trstiny a celulózy. Rovnako aj farby na báze rozpúšťadiel sú v interiéri nahradené farbami bez rozpúšťadiel alebo farbami na báze vody.
Je vysoko pozitívne, že výbava Eco je už v štandardnej verzii. Jediné čo je na tomto modely odrádzajúce je jeho cena 29 000 EUR.
Výroba energie a pitnej vody pomocou morských vĺn
Na austrálskej námornej základni využívajú vlny oceánu na zaistenie elektrického prúdu a pitnej vody a to všetko pri generovaní nulových emisií. Výroba energie nielen vďaka vode ako takej, ale vďaka vlnám je, zdá sa, realitou.
Je to možné vďaka inovatívnej výroby zelenej energie – prvej na svete, ktorá vyrába elektrickú energiu aj pitnú vodu vďaka prepojeným generátorom osadením pod hladinou mora.
V rámci niekoľkoročného výskumu spoločnosť Carnegie na takýto druh výroby energie použila tri komerčné meradlá samostatných 240 kW generátorov CETO 5 na ostrove Garden Island v západnej Austrálii.
Tento typ generátora sa od iných konvenčných generátorov vĺn odlišuje hlavne tým, že jej plavák je osadený pod hladinou vody a je schopný vygenerovať elektrickú energiu aj vysokotlakovú vodu priamo zo samotného prístroja.
Takáto výroba energie a pitnej vody môže byť novým trendom využívania vodnej energie prostredníctvom vĺn. Zdá sa, že pomocou morských vĺn vieme produkovať elektrickú energiu a pitnú vodu bez toho, aby dochádzalo k úniku skleníkových plynov a súčasne by sa mohla znížiť naša závislosť na fosílnych palivách. Podstatnou úlohou okrem výroby energie je schopnosť produkovať neobmedzenú potrebu pitnej vody.
I keď v tejto chvíli ide len o prototyp prístroja, výrobca hovorí ak jeho testovanie potvrdí jeho kvality, v roku 2016 chce začať s výrobou väčšej verzie 3 generátorov s výkonom 1 MW a so 6 čerpadlami.
Zdroj: internet
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...