Prvá elektrická motorka vytlačená na 3D tlačiarni je ľahká a rýchla, ale jej cena Vás prekvapí

elektrická motorka

Elektrická motorka Light Rider je podľa je podľa jej konštruktérov zrejme najľahšia na svete, ale jej výroba je v súčasnosti pomerne drahá.

Prvá elektrická motorka vytlačená na 3D tlačiarni

Nemecká spoločnosť APWorks nedávno predstavila unikátnu Light Rider. Light Rider je elektrická motorka, ktorá váži iba 35 kg. Rám motorky je vyrobený z materiálu nazvaného Scalmalloy a bol vytlačený na 3D tlačiarni. Tento materiál bol vytvorený známou leteckou spoločnosťou Airbus (materskou firmou APWorks) a je to vlastne zliatina hliníka, horčíka a skandia v tomto prípade použitá vo forme prášku. Je to vysoko odolný materiál odolný voči korózii a únave materiálu, ktorý je takmer rovnako silný ako titán. Vďaka 3D technológii bolo možné vyrábať tento rám v jednotlivých vrstvách a umožnilo to zachovať pôvodný bionický dizajn bez akýchkoľvek zmien. Rám motorky  je dutý, takže hmotnosť motorky je oproti podobným modelom o 30% nižšia a do dutých priestorov bolo možné umiestniť rôzne káble takže sú jednak lepšie chránené a vonkajší výzor motorky je čistý a elegantný.

elektrická motorka  elektrická motorka

elektrická motorka  elektrická motorka

Limitovaná výroba a vysoká cena

Elektrická motorka Light Rider je poháňaná 6 kW elektrickým motorom a z 0 na 45 km/h dokáže zrýchliť za 3 sekundy. Jej maximálna rýchlosť dosahuje 80 km/h a dojazd na jedno nabitie je asi 60 km. APWorks nechce túto motorku vyrábať masovo, ale rozhodla sa vyrobiť iba 50 kusov. Podľa Stefanusa Stahla, jedného z konštruktérov chcú v APWorks najmä demonštrovať svoju víziu budúcnosti v oblasti urbánnej mobility a tým tak môžu inšpirovať dalších, ktorí majú záujem prekročiť medze v oblasti konvenčného dopravného priemyslu. Elektrická motorka Light Rider je teda ultra ľahká a rýchla, avšak jej cena je vzhľadom na spôsob jej výroby pomerne vysoká: 50 tisíc eur. V prípade záujmu je možné si motorku zarezervovať za 2 tisíc eur.

Elektrická motorka budúcnosti

Vďaka unikátnemu dizajnu a použitiu špeciálneho materiálu je Light Rider veľmi ľahká a vo svojej kategórii pomerne rýchla elektrická motorka, ktorej cena je však najmä pre naše pomery relatívne vysoká. Je ale zaujímavou ukážkou toho, že využitie 3D tlače je možné aj v oblasti dopravy a ponúka viac možností pri dizajne a konštrukcii ako iné tradičné typy výroby. Spojenie najnovších technológií pri výrobe a elektrický pohon robia z Light Rider elektrickú motorku budúcnosti, vhodnú najmä na prepravu po meste.

Zdroj:

http://www.lightrider.apworks.de/#!en/dkqv3

Podobné články:

3 inovatívne dopravné prostriedky, ktoré nás čakajú v roku 2016

Taliani už vyrábajú elektrobicykle s integrovaným solárnym pohonom

Zdieľajte:   Facebooktwittermail