3 inovatívne dopravné prostriedky, ktoré nás čakajú v roku 2016

Lukas P.

Pokračujúca miniaturizácia elektroniky, pokroky v technológii materiálov, rastúci dôraz na čisté a udržateľné spôsoby dopravy i inovatívne myslenie vývojárov – to sú impulzy, ktoré určujú, aké dopravné prostriedky budeme v budúcnosti používať.

dopravné prostriedky

Vyberáme pre vás niekoľko modelov, ktoré vznikli za posledných 12 mesiacov. Niektoré z nich sú praktickejšie, iné menej, ale všetky ponúkajú vzrušujúci pohľad na to, ako sa v budúcnosti dostať z bodu A do bodu B.

Smartscooter Gogoro na vymeniteľné batérie

Elektrický skúter oplývajúci až 30 senzormi s rôznymi nastaveniami, ktoré si upravujete aplikáciou vo vašom smartfóne, to je časť inovatívnosti tohto novodobého mestského dopravného prostriedku. Používatelia si môžu prispôsobiť veci, ako je ovládanie škrtiacej klapky, regeneratívne brzdenie a pod., ale  Gogoro Smartscooter je zaujímavý aj tým, že za ním stojí určitá predstava o jeho používaní. Skúter totiž  nenabijete prostredníctvom elektrickej zásuvky.  Dobíjanie funguje na základe siete staníc pre výmenu batérií, strategicky rozmiestnených v mestských centrách a okolí. Od svojho debutu na výstave CES v januári 2015 bol Gogoro úspešne odskúšaný na Taiwane a potom sa rozšíril do Európy. Uvidíme, či sa udomácni.

dopravné prostriedky

Gogoro Smartscooter je zaujímavý aj tým, že za ním stojí určitá predstava o jeho používaní…


Automaticky skladateľný elektrický skúter INU

Iným prístupom k elektrickému dvojkolesovému dopravnému prostriedku zvolili vývojári stojaci za INU scooter. Stavili na smartfónom kontrolovaný skladací systém, ktorý zloží skúter do tvaru podobného golfovému vozíku iba za 4,5 sekundy. Jeho dojazd je 40 km a jeho maximálna rýchlosť 25 km/h a k tomu veľmi príjemný užívateľský dizajn.  V kombinácii s klasickým motorovým vozidlom, do ktorého kufra sa zmestí, je INU výbornou možnosťou pre ľudí, ktorí dochádzajú do veľkých miest za prácou. Pre nich sa otvára možnosť nechať svoje auto na odstavnom parkovisku na okraji mesta a zvyšok trasy prekonať na skútri, vyhnúť sa tak zápcham a užiť si zábavnú jazdu mimo preplnených dopravných tepien.

dopravné prostriedky

Zmestí sa do väčšieho kufru auta.


Arcimoto SRK patrí medzi dopravné prostriedky pre náročných

Niečo medzi elektrickým autom a motorkou – ale výkonný – tak by sa dal charakterizovať tento netradičný dopravný prostriedok, prekonávajúci bežné očakávania, ktoré zvykneme spájať s elektrickými vozidlami.
464 kg vážiaci model 8. generácie bol po prvýkrát predstavený verejnosti v novembri 2015. S motorom o výkone 230 MPGe môže zrýchliť z 0 na 97 km/h len za 7,5 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 137 km/h. Výkon sa prenáša na predné kolesá prostredníctvom dvoch v predu umiestnených motorov.
Pre základný model je k dispozícii lítium-iónová 12 kWh batéria ktorá prepraví „dvoch ľudí a ich výstroj“ až na vzdialenosť 113 km na jedno nabitie, zatiaľ čo voliteľná 20 kWh batéria posúva toto číslo na 209 km.
Cestujúci sú chránení pevnou klietkou, bezpečnostnými pásmi a prednými a zadnými deformačnými zónami. Kupujúci, ktorí chcú byť chránený pred dažďom sa môžu rozhodnúť aj pre bočné panely s vertikálne sa otvárajúcimi krídlovými dverami.

dopravné prostriedky

Z 0 na 97 km/h len za 7,5 sekundy a dosahuje maximálnu rýchlosť 137 km/h.
Každým rokom záujem o rôzne inovatívne dopravné prostriedky stúpa a úmerne k tomu pribúda aj počet „vynálezcov“, ktorí sa snažia presadiť sa na trhu. Čas ukáže, ktorému z nich sa to podarí, ale nás pri tom čaká veľa zábavy pri sledovaní ich snaženia.
 
Zdroj: www.gizmag.com

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...