Projekt dizajnového domu zadarmo na webe!

Maros S.

Každý, kto si chce postaviť nový rodinný dom, musí hneď na začiatku riešiť zásadnú otázku. Nechať si navrhnúť vlastnú stavbu alebo kúpiť už hotovú realizáciu? Ide to ale aj inak. Na webe si totiž môžete projekt dizajnového domu stiahnuť úplne zadarmo.

Paperhouse - projekt dizajnového domu si môžete stiahnuť z webu

Najlacnejšie projekty na stavbu nového rodinného domu sa dnes dajú zohnať niekde pod tisíckou eur. Pôjde ale o typizovaný návrh, ktorý vám neumožní veľké zásahy a zároveň budete mať istotu, že podobných domov už na našom území stojí niekoľko (desiatok).
Nechať si navrhnúť projekt vlastný je nákladné, ale zase máte takmer úplnú slobodu. Vďaka internetovým technológiám sa aktuálne objavila možnosť ako skĺbiť oboje – slobodu aj nízku cenu. Volá sa Paperhouses.
Za týmto novým projektom stojí architektka Joana Pacheco. Na webe paperhouses.co vybudovala platformu, kam chce dať k dispozícii zadarmo plány na moderné, dizajnovo riešené rodinné domy.
Svojím zámerom chce skoncovať doterajšiu situáciu, kedy si kvalitný a zaujímavý dizajn v architektúre môžu dovoliť len tí najbohatších. Pretože dobrý dizajn by mal automaticky znamenať aj ľahkú dostupnosť celého riešenia.
Web Paperhouses je dnes prístupný všetkým, ktorí majú záujem o modernú architektúru a zároveň šetrné bývanie. Stačí sa zadarmo zaregistrovať a už počas roka 2014 by vám do emailu mal prísť projekt dizajnového domu, ktorý vás na webe zaujal.
Je jasné, že ide o veľký experiment. Architekti navrhujú každý dom pre unikátny pozemok aj počasie, čo v tomto prípade nejde tak ľahko dodržať. Keď sa ale 12 svetoznámych architektov rozhodne spolupracovať na návrhoch, ktoré potom dajú zadarmo k dispozícii komukoľvek, na také detaily sa nehľadí.
Realizácia každého zo zadarmo dostupných plánov by sa mala vojsť v prepočte do 220 tisíc eur. Výhodou je, že všetky projekty sú k dispozícii ako „open – source“. To znamená, že si ich môže ktokoľvek ľubovoľne upraviť.
Joana Pacheco dúfa, že sa okolo jej projektu vytvorí online komunita nadšencov, ktorí budú diskutovať o kvalite architektúry a vymieňať si nápady – skôr než si ich strážiť, ako to býva obvyklé.
Zdroj: EkoBonus.cz

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

Súhlasím so spracúvaním osobných údajov

Už ste čítali?

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť IV: Ako žiť ohľaduplnejšie k planéte

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí sa radi aktívne podieľajú na ochrane životného prostredia? Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré môžete jednoducho zaradiť do vášho každodenného života.

Fotovoltické panely premenia váš domov na ekologickú domácnosť

Najefektívnejší zdroj čistej energie je naše Slnko. Ekologické fotovoltické panely menia slnečnú energiu na elektrickú energiu. Z dlhodobého hľadiska sú fotovoltické panely nielen ekologickejšie, ale...

Trom štvrtinám Slovákov záleží na ochrane životného prostredia. Patríte k nim aj vy?

Až 70 % Slovákov sa obáva o životné prostredie. Vyplýva to z výskumu „Hodnoty a spoločnosť počas pandémie Covid-19 – Ochrana životného prostredia vo verejnej mienke na Slovensku“,...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť III: Aby vám voda nepretekala pomedzi prsty

Voda má všestranné využitie. Je potrebná nielen pre ľudský život, ale rovnako dôležitá je aj pre rastliny a živočíchy. Zároveň je aj nevyčerpateľným zdrojom energie na...

Svetelný smog alebo koľko svetla naozaj potrebujeme

Životné prostredie okolo nás je od priemyselnej revolúcie neustále zaťažované sekundárnymi dôsledkami technického progresu. Na jednej strane neodmysliteľné výdobytky ako teplo, svetlo, doprava dostupné pre...

Nóri sa rozhodli odoberať CO2 z ovzdušia. Pomôže im vikingská loď Longship

Mnohí vedci sa zhodujú na tom, že ak chceme zlepšiť kvalitu atmosféry, bude potrebné čo najrýchlejšie znižovať podiel CO2 (prípadne metánu). Do odčerpávania oxidu uhličitého...

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť II: Ako ušetriť na vykurovaní a na plyne

Ak domácnosť vykurujete plynom a používate ho aj na varenie a pečenie, podstatná časť vášho rodinného rozpočtu ide zrejme na túto energiu. V tomto článku sme si pre...

Tipy na darčeky, ktoré nestoja veľa a sú šetrné k prírode

Občas býva celkom náročné vybrať vhodný darček. Obzvlášť vtedy, ak chceme každý rok potešiť našich blízkych niečím zaujímavým a užitočným.

Užitočné rady pre úspornú a zelenú domácnosť – časť I: Kde všade môžete doma ušetriť elektrinu

Najlacnejšia elektrina je tá, ktorú nespotrebujeme, a tak vám prinášame prehľad jednoduchých rád, ktoré vám pomôžu ušetriť elektrinu v domácnosti.