Ako postaviť kvalitný dom, ktorý vydrží dlho a nevyžaduje náročnú údržbu?
Kvalitný dom by mal byť postavený z vhodných materiálov, ale na dosiahnutie dlhej životnosti s nenáročnou údržbou sú dôležité aj detaily.
Rozhodujúce faktory pre kvalitný dom
Každý dom, či už ide o staršiu budovu alebo novostavbu, vyžaduje starostlivosť a údržbu. Tá je dôležitá najmä v našich končinách, kde zažívame relatívne horúce a suché letá a dlhé, vlhké zimy. Väčšina materiálov je totiž na zmeny teplôt citlivá. Pri vysokých teplotách sa takéto materiály môžu rozpínať. Dážď s vetrom môže na exponovaných miestach spôsobiť nežiaducu eróziu. Pri plánovaní stavby domu s nenáročnou údržbou by teda mali byť rozhodujúcimi faktormi výber materiálov a komponentov, ich kvalita a spôsob akým na seba vzájomne pôsobia. Pri stavbe je teda dôležité včas rozhodnúť, do akej miery je dôležitá údržba a na základe toho je možné robiť kompromisy medzi investíciou do kvality stavby a ušetrenými financiami na údržbu počas životnosti domu.
Dom s kvalitnou izoláciou a vetraním
Existuje niekoľko základných princípov, ktoré v budúcnosti pomôžu ušetriť náklady na údržbu a spravidla znížia investície do mnohých dodatočných opráv. Jedným z najbežnejších problémov budov je vlhkosť. V minulosti boli ľudia zvyknutí žiť vo vlhkejších a chladnejších domoch. Teplý vzduch sa dostal von z domov cez komíny a medzery v oknách a dverách. V súčasnosti sa ale domy navrhujú a stavajú ako vysoko izolované krabice, aby sa zachovalo pohodlie a príjemná teplota počas celého roka, bez ohľadu na ročné obdobie. Obyvatelia však v ich vnútri produkujú prirodzené ľudské teplo a vlhkosť, ktoré nemajú ako uniknúť von. Výsledkom je teplý a vlhký vzduch, ktorý sa postupne hromadí a usádza v konštrukcii budovy a môže viesť k plesniam a znehodnoteniu materiálov. Ako sa takýmto problémom vyhnúť? Prvým spôsobom je inštalácia relatívne komplexného systému ventilácie. Ten však vyžaduje neustálu údržbu a jeho životnosť zväčša nie je dlhšia ako dekáda. Alternatívnym riešením je návrh domu, ktorý dokáže prirodzene „dýchať“. To sa dosiahne použitím vhodných materiálov, ktoré umožňujú postupné odparovanie vlhkosti.
Výber materiálov pre nenáročnú údržbu
Pri výbere materiálov platí pravidlo, že možnosti s menej náročnou údržbou sú síce drahšie, ale stoja za dlhodobú investíciu z dôvodu ich trvanlivosti a dlhovekosti. Príkladom sú lacné plastové okná. Tie majú oproti dreveným cenovú výhodu, ale už po pár rokoch môže prísť k problémom s kovaním, tesnením či nežiaducimi zmenami zafarbenia. Zároveň je dôležité uvedomiť si, ktorý materiál je vhodný pre konkrétne prostredie. Betónové budovy v južnej Európe, kde je suchšia klíma totiž napríklad vydržia bez nenáročnej údržby omnoho dlhšie ako v upršaných a vlhkých oblastiach. Rovnako dôležité je aj ošetrovanie materiálov. Typickým príkladom je drevené obloženie. Kedysi stačilo drevo namaľovať a nalakovať, keďže manuálna práca a údržba boli lacnejšie. Kvalitná povrchová úprava však môže výrazne zvýšiť životnosť a odolnosť materiálu. Zrejme neexistuje dom, ktorý by nevyžadoval žiadnu údržbu. Jedným z princípov zabezpečenia nízkej údržby je preto pravidelné čistenie a zabezpečenie opráv v správnom čase. Je preto vhodné vytvoriť si vlastný systém na zaznamenávanie opráv a údržby. Ten pomôže znížiť náklady na dlhodobé udržanie budovy v špičkovej kvalite.
Zdroj:
http://www.self-build.co.uk
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...