Počas horúceho leta má pálená škridla svoje výhody

pálená škrídla

Boli ste niekedy v horúcom lete pod staršou plechovou alebo bitúmenovou strechou bez tepelnej izolácie? Teploty, ktoré dosahuje vzduch na povale, sú vtedy pre človeka neznesiteľné. Naopak, pod strechou z pálenej škridly je vzduch zohriaty len o niečo viac než vonku. Izolačná schopnosť pálenej škridly je známa tisícročia. Prečo je pálená škridla taká obľúbená?

Pri tepelnej záťaži v lete sa pálenej škridle nevyrovná žiadny iný materiál. V kombinácii s dobrou a dostatočne hrubou a kvalitnou izoláciou, napríklad z minerálnej vlny, poskytuje takto zhotovená strecha tú najlepšiu možnú ochranu pred prehriatím podkrovných priestorov a v zime naopak, pred únikom tepla. Kto býva rovno pod strechou, alebo v podkroví vie, že pri nedostatočnej izolácii a nevhodne zvolenom type strešnej krytiny, sú horúce letá neznesiteľné. V lete sa dokážu niektoré časti strechy rozpáliť na vysoké teploty až okolo 100°C, zatiaľ čo v zime bývajú vystavené mrazom až mínus 30°C. Takéto opakované obrovské tepelné prechody a k tomu ďalšie poveternostné vplyvy, pracujú v neprospech životnosti bežnej krytiny a prinášajú aj nie je veľmi príjemné pocity v podkroví. Dobrá a kvalitná pálená škridla vydrží nepriaznivé podmienky viac než sto rokov.

Pálené krytiny sa vyznačujú pevnosťou keramickej väzby, tlmia hluk a sú odolné voči agresívnym vplyvom počasia – vetru, dažďu, mrazu, slnečnému žiareniu, návalom snehu, či zásaditým a kyslým látkam v ovzduší a eliminujú tvorbu machov a rias. Predpokladaná životnosť modernej pálenej škridly je minimálne 80-100 rokov a to aj bez väčšej údržby.

pálená škridla

Na aké typy striech je pálená škridla vhodná?

Pálená škridla je vhodná pre strechy už od sklonu 22° (od 16° s tesným podstreším, od 12° s vodotesným podstreším). Niektoré škridle sú posuvné čo uľahčuje kladenie všetkých typov striech. Vďaka posunu škridle až o 3 cm sa uľahčuje montáž, šetrí sa rezivo aj ostatný materiál.

Pálená škridla, na rozdiel od betónovej krytiny, nemusí byť robustná, aby bola dostatočne pevná a odolná voči stálemu zaťaženiu (napr. voči nadmernému snehu alebo dažďu, či silnému vetru, aj voči kyslím dažďom alebo silným mrazom) či náhodnému zaťaženiu a popri tom poskytovala dokonalú ochranu celého objektu.  Pevnosť je daná pevnosťou keramickej väzby, ktorá sa vytvorí ešte v procese výpalu, po ktorom je odolná proti mechanickým vplyvom. Pri kvalitnej pálenej krytine sú použité kvalitné prírodné suroviny a je spracovaná modernou technológiou, kedy ju dokonale stabilizuje náročná technológia vypaľovania a to až nad 1000 °C.

zdroj: tondach

Viac na podobnú tému si môžete prečítať aj tu:

https://www.setri.sk/moze-stresny-nater-zabranit-prehrievaniu-domu/

https://www.setri.sk/ako-nam-vonkajsie-zaluzie-pomozu/

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail