Plastové okno do drevostavby? Lepšie ako drevené.

drevostavby

Čo všetko treba splniť, aby drevostavba dlho a dobre slúžila? Ako ju správne užívať? Aké okná sú pre drevostavby vhodné? Ako nimi správne vetrať?

Obľuba drevostavieb v Slovenskej republike v posledných rokoch čoraz viac narastá. Príkladom v tomto smere idú štáty, ako Nemecko či Rakúsko. V Nemecku je podiel drevostavieb pri nových domoch okolo 15 %, v Rakúsku až 30 %. Zdá sa, že ľudia majú k drevostavbám čoraz väčšiu dôveru.

Drevostavby môžu byť krásne, moderné a dokonca ultranízkoenergetické

Veľkou prednosťou je tiež rýchlosť a čistota výstavby. Cenovo sa pohybujú na podobnej úrovni ako murované domy.

„Životnosť dobre zhotovenej drevostavby, o ktorú sa jej majiteľ správne stará, je rovnaká ako v prípade murovaného domu,“ dopĺňa výhody Lukáš Černík, majiteľ firmy Lucern, ktorá sa zaoberá výstavbou drevostavieb.

Životnosť drevostavby je závislá od vzduchotesnosti obálky budovy. Je dôležité, aby sa do konštrukcie nedostávala žiadna vlhkosť z domu ani z vonkajšieho prostredia. Skúsení dodávatelia drevostavieb si ju overujú tzv. blower-door testom, kedy po dokončení stavby interiér domu „nafúknu“ ventilátorom a špeciálnym prístrojom merajú, koľko vzduchu prúdi netesnosťami. V prípade ultranízkoenergetických drevostavieb je táto kontrola dokonca povinná.

drevostavby

Čo presne ale znamená „správne sa starať o drevostavbu“?

Zásadné je udržať v nej správnu relatívnu vlhkosť vzduchu, ideálne 40 až 50 %. Ultranízkoenergetické drevostavby musia byť vybavené rekuperačným systémom, ktorý zaisťuje výmenu vzduchu. Vykurovanie sa zabezpečuje tepelným čerpadlom. Pokiaľ však drevostavbu v ultranízkoenergetickom štandarde nechcete (rekuperačný systém v dome kúpite od 4500 do 7500 eur), musíte sa spoľahnúť na správne vetranie domu a vhodné užívanie vnútorného priestoru.

„V drevostavbe, ale aj v iných domoch, odporúčame vetrať prievanom, teda využívať možnosti prirodzeného vetrania. Najúčinnejší spôsob vetrania je, ak niekoľkokrát za deň na okamih (maximálne 4 minúty) otvoríte všetky okná a dvere v dome. Vzduch vo vnútri sa vymení, hladina vlhkosti vzduchu sa zníži a tým sa zníži aj pravdepodobnosť vzniku kondenzátu, teda rosenie okien,“ upozorňuje Petra Schneeweiss, marketingová manažérka spoločnosti Inoutic, ktorá vyrába okenné profily.

„Hladinu vlhkosti v dome zásadným spôsobom ovplyvňuje aj spôsob jeho užívania. V dome by sme nemali sušiť bielizeň, pri varení používať digestor, počas kúpania treba mať zatvorené dvere od kúpeľne a tak ďalej,“ dopĺňa Petra Schneeweiss s tým, že rovnaké pravidlá platia aj pre murované domy. Aj u nich môže dlhodobá nadmerná vlhkosť vzduchu vyvolať okrem rosenia okien aj vznik plesní.

Plastové okná v drevostavbe

Pre drevostavbu veľmi dôležité okná a ich bezchybná montáž. Odborníci odporúčajú realizovať montáž stavebných výplní s použitím parotesných a paropriepustných pások. Aby pásky plnili svoju funkciu, je nevyhnutné zvoliť vhodný typ a všetko vykonať maximálne precízne. Okná by mali inštalovať odborne vyškolení montážnici.

„Som síce zástancom prírodných materiálov, ale viditeľná povrchová úprava drevených okien nevydrží dlho a ich renovácia je potom dosť náročná. Drevostavby, najmä tie postavené v ultranízkoenergetickom štandarde, navyše musia mať okná s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Hliníkové okná sú zas príliš nákladné. Nám sa na drevostavbách osvedčili okná s plastovými profilmi Inoutic. Majú prefarbené aj jadro profilu. Verne tak napodobňujú moderné sivé odtiene hliníka, ktoré dnes zákazníci často preferujú,“ vysvetľuje Lukáš Černík výber okien do drevostavby v Levíne.

Ani veľké presklené plochy nie sú pre drevostavbu problém. Nosnosť drevenej konštrukcie je dostatočná. Dokonca aj ultranízkoenergetická drevostavba môže mať veľké okná či presklené terasové dvere. V takom prípade sa však odporúča ich orientácia smerom na juh, aby v zime mohli tepelnými ziskami prispievať k vykurovaniu domu. V lete je, samozrejme, nevyhnutné zabezpečiť predokenné tienenie napr. v podobe predokenných žalúzií.

drevostavby
Na drevostavbu v Levíne sa použili profily Inoutic Eforte s trojitým zasklením a v drevodekore írsky dub.

Pri výbere týchto okien či dverí je dôležité mať na pamäti, že norma STN 73 0540-2 stanovuje pre ultranízkoenergetické domy požadovanú hodnotu súčiniteľa prestupu tepla otvorovej výplne Uw ≤ 1,0 W/m² . K.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail