Plastové okno do drevostavby? Lepšie ako drevené.

Lukas P.

Čo všetko treba splniť, aby drevostavba dlho a dobre slúžila? Ako ju správne užívať? Aké okná sú pre drevostavby vhodné? Ako nimi správne vetrať?

drevostavby

Obľuba drevostavieb v Slovenskej republike v posledných rokoch čoraz viac narastá. Príkladom v tomto smere idú štáty, ako Nemecko či Rakúsko. V Nemecku je podiel drevostavieb pri nových domoch okolo 15 %, v Rakúsku až 30 %. Zdá sa, že ľudia majú k drevostavbám čoraz väčšiu dôveru.

Drevostavby môžu byť krásne, moderné a dokonca ultranízkoenergetické

Veľkou prednosťou je tiež rýchlosť a čistota výstavby. Cenovo sa pohybujú na podobnej úrovni ako murované domy.

„Životnosť dobre zhotovenej drevostavby, o ktorú sa jej majiteľ správne stará, je rovnaká ako v prípade murovaného domu,“ dopĺňa výhody Lukáš Černík, majiteľ firmy Lucern, ktorá sa zaoberá výstavbou drevostavieb.

Životnosť drevostavby je závislá od vzduchotesnosti obálky budovy. Je dôležité, aby sa do konštrukcie nedostávala žiadna vlhkosť z domu ani z vonkajšieho prostredia. Skúsení dodávatelia drevostavieb si ju overujú tzv. blower-door testom, kedy po dokončení stavby interiér domu „nafúknu“ ventilátorom a špeciálnym prístrojom merajú, koľko vzduchu prúdi netesnosťami. V prípade ultranízkoenergetických drevostavieb je táto kontrola dokonca povinná.
drevostavby

Čo presne ale znamená „správne sa starať o drevostavbu“?

Zásadné je udržať v nej správnu relatívnu vlhkosť vzduchu, ideálne 40 až 50 %. Ultranízkoenergetické drevostavby musia byť vybavené rekuperačným systémom, ktorý zaisťuje výmenu vzduchu. Vykurovanie sa zabezpečuje tepelným čerpadlom. Pokiaľ však drevostavbu v ultranízkoenergetickom štandarde nechcete (rekuperačný systém v dome kúpite od 4500 do 7500 eur), musíte sa spoľahnúť na správne vetranie domu a vhodné užívanie vnútorného priestoru.

„V drevostavbe, ale aj v iných domoch, odporúčame vetrať prievanom, teda využívať možnosti prirodzeného vetrania. Najúčinnejší spôsob vetrania je, ak niekoľkokrát za deň na okamih (maximálne 4 minúty) otvoríte všetky okná a dvere v dome. Vzduch vo vnútri sa vymení, hladina vlhkosti vzduchu sa zníži a tým sa zníži aj pravdepodobnosť vzniku kondenzátu, teda rosenie okien,“ upozorňuje Petra Schneeweiss, marketingová manažérka spoločnosti Inoutic, ktorá vyrába okenné profily.
„Hladinu vlhkosti v dome zásadným spôsobom ovplyvňuje aj spôsob jeho užívania. V dome by sme nemali sušiť bielizeň, pri varení používať digestor, počas kúpania treba mať zatvorené dvere od kúpeľne a tak ďalej,“ dopĺňa Petra Schneeweiss s tým, že rovnaké pravidlá platia aj pre murované domy. Aj u nich môže dlhodobá nadmerná vlhkosť vzduchu vyvolať okrem rosenia okien aj vznik plesní.

Plastové okná v drevostavbe

Pre drevostavbu veľmi dôležité okná a ich bezchybná montáž. Odborníci odporúčajú realizovať montáž stavebných výplní s použitím parotesných a paropriepustných pások. Aby pásky plnili svoju funkciu, je nevyhnutné zvoliť vhodný typ a všetko vykonať maximálne precízne. Okná by mali inštalovať odborne vyškolení montážnici.

„Som síce zástancom prírodných materiálov, ale viditeľná povrchová úprava drevených okien nevydrží dlho a ich renovácia je potom dosť náročná. Drevostavby, najmä tie postavené v ultranízkoenergetickom štandarde, navyše musia mať okná s vynikajúcimi tepelnoizolačnými vlastnosťami. Hliníkové okná sú zas príliš nákladné. Nám sa na drevostavbách osvedčili okná s plastovými profilmi Inoutic. Majú prefarbené aj jadro profilu. Verne tak napodobňujú moderné sivé odtiene hliníka, ktoré dnes zákazníci často preferujú,“ vysvetľuje Lukáš Černík výber okien do drevostavby v Levíne.

Ani veľké presklené plochy nie sú pre drevostavbu problém. Nosnosť drevenej konštrukcie je dostatočná. Dokonca aj ultranízkoenergetická drevostavba môže mať veľké okná či presklené terasové dvere. V takom prípade sa však odporúča ich orientácia smerom na juh, aby v zime mohli tepelnými ziskami prispievať k vykurovaniu domu. V lete je, samozrejme, nevyhnutné zabezpečiť predokenné tienenie napr. v podobe predokenných žalúzií.

drevostavby

Na drevostavbu v Levíne sa použili profily Inoutic Eforte s trojitým zasklením a v drevodekore írsky dub.

Pri výbere týchto okien či dverí je dôležité mať na pamäti, že norma STN 73 0540-2 stanovuje pre ultranízkoenergetické domy požadovanú hodnotu súčiniteľa prestupu tepla otvorovej výplne Uw ≤ 1,0 W/m² . K.

Nezmeškajte už žiadnu z našich zelených noviniek

*povinné

Už ste čítali?

Barborská cesta skrýva banské poklady

Barborská cesta, najdlhšia náučno-poznávacia trasa na Slovensku, je dlhá takmer 190 km a spája banské pamiatky a zaujímavostí na strednom Slovensku. Spája mestá a lokality, ktoré...

Ako šetriť energiu s mobilom v ruke?

Spoznajte užitočné tipy, ako šetriť batériu na telefóne a tým pádom ušetriť aj na energiách.

Bývalá banícka dedina Špania dolina láka turistov

Len 7 km od Banskej Bystrice sa nachádza krásna dedina s horskou scenériou. Medzi najznámejšie historické banské lokality na Slovensku nepochybne patrí Banská Štiavnica, či...

Nový Renault Kangoo Van E-Tech 100% elektrický

Renault je priekopníkom elektromobility a je jednotkou na trhu úžitkových elektromobilov v Európe už od roku 2011. Elektrické Kangoo od svojho uvedenia na trh na...

Na výlet s elektromobilom. Koľko to stojí a koľko strávite nabíjaním?

Podľa štúdie portálu Uswitch máme na Slovensku siedme najnižšie ceny na verejných nabíjacích staniciach. Zároveň sme na popredných miestach v počte nabíjacích staníc v pomere k počtu elektromobilov.

Policajti dostanú okrem plug-in hybridov aj elektromobily

Ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvy s automobilovými dodávateľmi Kia, Todos, Eurent a Škoda Auto. Vozový park polície sa doplní o 752 nízkoemisných áut. Prvé vozidlá by mali byť dodané...

Najkrajšie výhľady v Poloninách si vychutnáte z chodníka Gazdoráň

Pri návšteve Polonín nevynechajte návštevu novootvoreného turistického chodníka Gazdoráň. Očarí Vás krásnymi výhľadmi nielen na okolité kopce, ale aj vodnú nádrž Starina.

Poloniny lákajú sprístupneným areálom Grófskych chyžiek

Chystáte sa na výlet do Polonín? Navštívte sprístupnený areál Grófskych chyžiek pri Novej Sedlici. Vďaka reforme národných parkov už bude slúžiť ľuďom na oddych, rekreáciu...

Ako ľudia si volíme smer našej budúcnosti. Je na čase, aby sme do nej začali správnymi rozhodnutiami investovať

Vďaka svojmu projektu Vedátor a Vedátorskému podcastu si ako popularizátor teoretickej fyziky získal mnoho fanúšikov. Okrem Fakulty Matematiky fyziky a informatiky na Univerzite Komenského pôsobí aj na...