Plánujete stavať drevodom? Inšpirujte sa tým v anglických lesoch, ktorý bol postavený už za 10 dní

drevodom

Drevodom, ktorý postavili v južnom Anglicku, je plne izolovaný, vzduchotesný a jeho vodotesný stavebný rám bol postavený už za desať dní.

Drevodom namiesto bungalovu

Chystáte sa stavať drevodom? V tom prípade sa môžte inšpirovať týmto domom, ktorý navrhlo londýnske architektonické štúdio alma-nac. Vyrástol v krásnom prostredí národného parku South Downs v južnom Anglicku na mieste bungalovu, ktorý majitelia vlastnili viac než 60 rokov. Pri návrhu sa preto vychádzalo z tvaru pôvodnej budovy, ktorú si zákazníci želali aspoň sčasti zachovať. Jedným z najdôležitejších kritérií bolo zároveň spojenie domu s vonkajším okolím, ktoré architekti dosiahli najmä veľkými presklenými plochami a poskytnutím priameho prístupu do záhrad ako z obývacej taka j z jedálenskej časti.

drevodom

drevodom drevodom

Prispôsobiteľný drevodom

Drevodomcelkovú plochu 240 m² južne orientovanú spoločenskú časť tvorí obývacia izba, kuchyňa a jedáleň. Obývacia izba sa rozprestiera po celej šírke budovy a v západnej časti pomocou kompletného presklenia zvýrazňuje zvyšujúcu sa fasádu. V nej sa zároveň nachádza krb, ktorý opticky oddeľuje obývaciu časť a kuchyňu s jedálňou. Spálne sa nachádzajú v severnej časti, ktorá poskytuje viac súkromia. V tejto časti sa takisto symetrická strecha mení na asymetrickú a zároveň tak opticky mení vnímanie celej budovy. Celý interiér je vďaka posuvným priečkam prispôsobiteľný takže ak spálne nevyužívajú hostia, dá sa celý dom zmeniť na dom s jednou spálňou, osobitným apartmánom a pracovňou. Jednotlivé časti domu sa tak dajú nezávisle od seba teplotne kontrolovať, aby sa minimalizovala energetická strata.

drevodom drevodom

drevodom drevodom

drevodom drevodom

drevodom drevodom

Izolácia a vzduchotesnosť ako základ

Pri stavbe tejto budovy boli využitá technológia SIP (štrukturálne izolované panely). Ich panelová konštrukcia totiž ľahko prekonáva metódu drevených rámov ako z hľadiska termálnej efektivity, taka j celkovej vzduchotesnosti štruktúry domu. Panely sú v tomto prípade odizolované steny vo výške poschodia, z každej strany obložené tenkou drevenou vrstvou. Spolu tak podporujú potrebnú nosnosť celej budovy. Konštrukcia celého domu bola na miesto dovezená na dva krát a vztýčená už za 10 dní. Potom boli do pripravených otvorov v paneloch nainštalované okná a dvere. Vynikajúca vzduchotesnosť sa dosiahli konečným utesnením medzier medzi stenami a podlahou. Drevodom je zároveň vysoko termálne odizolovaný a zodpovedá nízkoenergetickým požiadavkám.

Zdroj:

http://www.alma-nac.com

http://www.archdaily.com

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail