Pasívny rodinný dom je energeticky sebestačný a postavený za menej ako deň

rodinný dom

Belgická konštrukčná spoločnosť Skilpod navrhla rodinný dom, ktorý je vyrobený z prefabrikovaných dielov a samotná konštrukcia tak trvá asi iba pol dňa.

Pasívny rodinný dom

Belgická spoločnosť Skilpod v spolupráci sa dizajnovým štúdiom UAU Collectiv navrhla a vybudovala nový model rodinného domu nazvaný #150 Skilpod. Tento rodinný dom je kompletne zásobovaný solárnou energiou a vyrobený z krížom lepeného dreva (CLT). Jeho celková výroba trvala zhruba 20 dní a všetky diely boli pred tým ako boli dovezené priamo na stavbu, vyrobené vo firemnej továrni v meste Geel. Vďaka použitému materiálu je možné takýto dom ďalej rozšíriť či prispôsobiť konkrétnym potrebám a spĺňa štandardy pasívneho domu. CLT panely sú zároveň ekologickou a progresívnou alternatívou nielen pre stavbu rodinných domov.

rodinný dom rodinný dom

rodinný dom rodinný dom

Najväčší rodinný dom v portfóliu

Rodinný dom 150 Skilpod má celkovú rozlohu 280 m² a je jedným z najväčších modelov tejto spoločnosti, pričom ich najmenší dom má rozlohu 30 m². Takéto menšie modulárne domy sú určené najmä pre slobodných rodičov, dôchodcov či krátkodobých nájomníkov.  Dajú sa však stohovať a vytvoriť tak bytové domy. 150 Skilpod bol postavený v Belgicku a jeho tri hlavné prefabrikované diely boli dopravené na stavbu. Samotná konštrukcia na stavbe trvala zhruba pol dňa. Dom stojí na betónovom základe a moduly sú obložené vysoko odolným drevom Padouk a novým systémom Rockwool, nazvaným Redair. Spĺňajúc princípy pasívneho dizajnu, bol použitý špeciálny typ skla so solárnym filtrom, ktorý dokáže optimalizovať využitie slnečných lúčov.

rodinný dom rodinný dom

rodinný dom rodinný dom

rodinný dom rodinný dom

Nulový rodinný dom

Ako sme na začiatku spomínali, rodinný dom 150 Skilpod je energeticky sebestačný, resp. nulový dom. Na splnenie týchto atribútov slúžia najmä strešné solárne panely, ktoré poskytnú všetku potrebnú energiu. Vďaka kvalitnému obloženiu, izolácii a vzduchotesnosti stačí napríklad na vykúrenie domu potrebný iba 1 kw elektrický ohrievač. Sú tu však aj luxusnejšie prvky ako podlahové kúrenie, ktoré ale získava energiu zo systému tepelného čerpadla vzduch voda, ktoré zároveň ohrieva vodu  v dome. Súčasťou domu je aj záhrada, pre ktorú boli použité prefabrikované betónové elementy v rámci rovnakej filozofie ako bol vybudovaný dom, so špeciálnym dôrazom na rýchlosť inštalácie a jednoduchosťou údržby.

Zdroj:

http://www.uaucollectiv.com

http://inhabitat.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail