Pasívny dom The Deerings je príkladom jednoduchého dizajnu s použitím prírodných materiálov

pasívny dom

Pasívny dom The Deerings má vďaka kvalitnej izolácii a využitiu prirodzeného svetla takmer nulové náklady na prevádzku a energiu.

Pasívny dom s odizolovaným dreveným rámom

The Deerings je pasívny dom pasívny dom v britskom meste Harpenden. Na návrhu a realizácii sa spoločne podieľali Gresford Architects a Nicholas Tye Architects. Jednoduchý poschodový dom bol v roku 2017 postavený na mieste, kde predtým stál rodinný bungalov. Pri výstavbe bol použitý super-izolovaný drevený rám, vybavený izoláciou a vzduchotesnou membránou od spoločnosti MBC Timber Frame. Rám bol dokončený už za tri týždne, čo výrazne zrýchlilo celú stavbu a minimalizovalo objem odpadu a hluku pre susedov v tomto malom mestečku.

pasívny dom

pasívny dom

pasívny dom

Pasívny dom z prírodných materiálov

Pri výstavbe sa dbalo na ekologický aspekt a preto bolo minimalizované využitie betónu a ocele. Pasívny dom obsahuje menej než 10% týchto materiálov. Na izoláciu sa, naopak, použil recyklovaný papier a drevené obloženie. Predné a zadné fasády domu sú pokryté obložením z anglického gaštanu. Elegantné horizontálne obloženie je doplnené starostlivo umiestnenými oknami. Priestor celého prízemia je otvorený, čo umožňuje výhľad na priľahlú záhradu už pri vchode cez veľké posuvné dvere. Za nimi sa nachádza veľká chodba a otvorené schodisko z dreva a ocele. Naľavo sa nachádza útulná pracovňa, obložená drevenými lištami. Rovnaké obloženie vizuálne spája strop obývačky a pravú časť schodiska. Zároveň dodáva pocit tepla a pohodlia do otvoreného priestoru jedálne a kuchyne.

pasívny dom

pasívny dom pasívny dom

pasívny dom

pasívny dom

pasívny dom

pasívny dom

pasívny dom

Energetická výkonnosť

Termálny energetický dopyt: (≤15kWh/m²/rok) : 12 kWh/m²/rok

Tepelná energetická záťaž:  (≤10W/m²) : 09 W/m²

Vzduchotesnosť : (≤0.6ach pri 50Pa): 0.5ach

Primárny obnoviteľný energetický dopyt: 37 kWh/m²/rok

Primárna obnoviteľná energetická produkcia: 25 kWh/m²/rok

Frekvencia prekurovania: (> 25 °C): 2%

Orientácia na juh a využitie prirodzeného svetla

Pasívny dom The Deerings má na poschodí päť spální, vrátane hlavnej, manželskej spálne, ktorá ma priamy prístup do japonského kúpeľa, umiestneného na strešnej terase s výhľadom na záhradu. Ďalšia kúpeľňa je takisto orientovaná na rovnakú stranu a ponúka pekný výhľad na stromy a oblohu. Nad schodiskom je časť s otvoreným výhľadom na jedáleň a obývačku, určená pre čítanie a relax. Majitelia sa do domu nasťahovali v máji a až do novembra nemali potrebu využiť kúrenie na plynový bojler. Príležitostne využili certifikované kachle, ale počas nasledujúcej zimy nezapli kúrenie ani raz. Aj v najchladnejších dňoch bola totiž teplota v dome okolo 21 °C. Výmenný systém tepla pritom poskytuje neustále prirodzené vetranie, ktoré odstraňuje vydýchaný vzduch a nahrádza ho čerstvým.

Zdroj:

http://passivhaustrust.org.uk

http://www.architecturetoday.co.uk

Zdieľajte:   Facebooktwittermail