Palmový olej v biopalivách bude od roku 2020 v Nórsku minulosťou
Nórsko schválilo zákon, podľa ktorého bude palmový olej, zodpovedný za masové odlesňovanie, od roku 2020 zakázaný.
Palmový olej v biopalivách
Nórsko sa čoskoro stane prvou krajinou na svete, ktorá zabráni jeho priemyslu biopalív nakupovať palmový olej, ktorý je spojený s masovým odlesňovaním. V pondelok o tom rozhodol parlament a zákon vstúpi do platnosti od roku 2020. Ide o víťazstvo v boji na záchranu dažďových pralesov, obmedzovaniu klimatických zmien a najmä ochranu ohrozených orangutanov. Nórski politici postupne tlačili na zákaz palmového oleja v ich krajine a minulý rok hlasovali o tom, aby samotná vláda prestala nakupovať biopalivá. Oficiálne rozhodnutie však neprichádzalo a vláda sa spoľahla na dobrovoľné opatrenia. Pondelkové hlasovanie podporila väčšina vlády a zahŕňa celý trh s biopalivami.
Príklad pre ostatné krajiny
V rámci hlasovania vyzvali nórski politici vládu, aby „sformulovala obsiahly návrh pre postupy a dane na to, aby sa vylúčili biopalivá s vysokým rizikom následkov odlesňovania, ako je práve palmový olej. Rozhodnutie vlády prichádza potom, ako spotreba palmového oleja v priemysle biopalív tento rok dosiahla rekordné maximum kvôli dôsledkom opatrení na obmedzovanie použitia fosílnych palív v doprave. Pondelkové hlasovanie privítali nórski environmentalisti, ktorí uviedli, že by malo toto rozhodnutie inšpirovať ďalšie národy a nasledovať nórsky príklad. Nils Hermann Ranum z Nórskej nadácie pre dažďové pralesy povedal, že „rozhodnutie nórskeho parlamentu ukazuje dôležitý príklad pre ostatné krajiny a demonštruje potrebu serióznej reformy celosvetového priemyslu palmového oleja.“
Palmový olej zodpovedný za odlesňovanie
Správa environmentálnej konzultačnej agentúry Cerulogy a Nórskej nadácie pre dažďové pralesy, publikovaná začiatkom tohto roka odhaduje, že globálny dopyt po palmovom oleji v nasledujúcej dekáde môže vzrásť až 6-krát. Výroba palmového oleja je však najmä v Indonézii spojená s masívnym odlesňovaním dažďových pralesov, čo vedie k čoraz nebezpečnejšiemu ohrozeniu viacerých druhov zvierat, ako sú napríklad orangutany a k zhoršeným životným podmienkam pre miestnych obyvateľov. Okrem toho sa odhaduje, že produkcia palmového oleja môže v nasledujúcich dvoch dekádach spôsobiť vznik až 7 miliárd ton CO2 emisií. To je viac než objem emisií vyprodukovaných v USA za rok. Európska únia chce takisto palmový olej a iné škodlivé biopalivá zakázať. Podľa všetkého sa tak ale nestane skôr, než v roku 2030.
Zdroj:
https://www.ecowatch.com
https://www.livekindly.co
Mohlo by vás zaujímať
Zelená elektrina
Už viac ako 125 000 zákazníkov sa stará o svoj domov ekologickejšie ako doteraz. Zelená elektrina od ZSE je ekologickejšia alternatíva zo 100 % obnoviteľných...