Nový trend v stavebnom priemysle: mini veža ako alternatíva k tradičným mrakodrapom

mini-veža

Mini veža, ktorú postavili v americkej Philadelphii, by mohla byť náznakom nového typu miniatúrneho bývania.

Mini veža ako alternatíva ku mrakodrapu

Americké architektonické štúdio ISA Architects postavilo vo Philadelphii stavbu s názvom Tiny Tower. Už z názvu vyplýva, že nejde o tradičnú stavbu, ale novú kategóriu stavby v rámci tzv. hnutia Tiny House. To propaguje a obhajuje bývanie v miniatúrnych domoch. Presná definícia neexistuje, ale všeobecne sa jedná o dom či iný typ obydlia, ktoré je menšie ako 46 m². Mini veža s rozmermi 11,5 x 8,8 x 3,6 metrov má iba šesť poschodí, ale funguje ako energeticky efektívna alternatíva k tradičným mrakodrapom. Základom budovy je dvoj-poschodový oceľový rám, ktorý stabilizuje predĺžená vertikalita dreveného rámu celej stavby. Celý dizajn propaguje vertikálny princíp bývania pre vonkajšie, ale aj vnútorné priestory.

mini-veža

mini-veža

mini-veža

mini-veža

mini-veža

Vertikálna mini veža

Interiér Tiny Tower sa skladá z obytnej časti, ktorá zahŕňa kuchyňu a vonkajšiu terasu, nachádzajúce sa na nižších poschodiach. Vrchné poschodia sa dajú využiť ako priestor pre spálne, kancelárie a kúpeľne. To umožňuje definovať konfigurácie pre jednotlivé funkcie priestoru a činnosti. Jednotlivé poschodia sú prepojené centrálnym schodiskom z ocele, ktoré do interiéru vpúšťa prirodzené svetlo. Zároveň pôsobí dramatickým, presvetleným dojmom a poskytuje prekvapivé výhľady ako zvonku, tak aj z vnútra. Celá mini veža podľa architektov vytvára dojem kinematického vertikálneho zážitku. Väčšinu exteriéru prednej časti tvoria najmä veľké okná, ktoré v interiéri vytvárajú pocit vzdušnosti. Ten dopĺňajú aj svetlé farby, ktoré v v interiéri prevládajú.

mini-veža

mini-veža

mini-veža

mini-veža

Riešenie problému s nedostatkom miesta

Hlavným princípom stavby bolo podľa architektov maximalizovanie minima. Kľúčom k uvoľneniu rozvojového potenciálu na malých priestoroch je totiž zvýšenie ponuky dostupného bývania pre rôznych ľudí s rôznymi životnými štýlmi. Takýto typ stavby umožňuje stavať budovy pre celé rodiny aj v mestách, kde nie je dostatok stavebných pozemkov. Príkladom je práve časť Philadelphie s názvom Brewerytown, ktoré prechádza developerskými zmenami a na menších uliciach ostávajú malé parcely opustené a neobývané. „Naša mini veža slúži ako prototyp pre flexibilné využitie budov na malých mestských pozemkoch“, dodáva ISA.

Zdroj:

http://www.is-architects.com

Zdieľajte:   Facebooktwittermail