Nový material Finite je pevný ako betón, ale zanechá polovičnú uhlíkovú stopu
Vedci z Veľkej Británie vyvinuli nový stavebný materiál Finite, rozložiteľný konštrukčný materiál, vyrobený z púštneho piesku.
Materiál Finite
Skupina vedcov z britskej univerzity Imperial College London vyvinula stavebný materiál z púštneho piesku, ktorý sa doteraz pre stavebné účely považoval za nepoužiteľný. Finite, ako tento materiál nazvali, je pritom rovnako pevný ako betón, ale omnoho ekologickejší. V porovnaní s betónom by totiž mohol zanechať až o polovicu menej uhlíkovej stopy. Tento prielom prichádza v čase, keď existujú obavy z celosvetového nedostatku a poklesu dodávok stavebného piesku, ktorý je základnou zložkou betónu. Za vývojom Finite stoja post-graduálni študenti Carolyn Tam, Matteo Maccario, Hamza Oza a Saki Maruyami. Vytvorili preto vytvorili stavebný materiál, ktorý sa dá vyrobiť z bohatého a prirodzene sa vyskytujúceho materiálu.
Finite ako ekologická alternatíva k betónu
Púštny piesok sa doteraz na rozdiel od piesku z pláží či riek, považoval pre stavebné účely za nepoužiteľný. Jeho zrnká sú totiž príliš jemné a hladké na to, aby sa mohli využiť ako výplň v betóne. Finite by však mohol takéto zmýšľanie zmeniť. Základné spojovacie zložky tohto materiálu zatiaľ ostávajú výrobným tajomstvom, ale vedci sú presvedčení, že prekonávajú konkrétne kľúčové ukazovatele trvalej udržateľnosti. Jeden z autorov štúdie, Matteo Maccario uvádza, že hlavný spojovací prvok súčasného betónu je zodpovedný až za 5% globálneho objemu CO2 emisií. Čo sa týka zloženia, aj pri najhoršom odhade je uhlíková stopa pri Finite o polovicu menšia než pri betóne. Okrem nízkeho obsahu uhlíka a odbremenenia tradičných zdrojov piesku má tento materiál ešte jednu kľúčovú vlastnosť. Na rozdiel od bežného betónu, ktorý často končí na skládkach, je totiž jednoduchšie opätovne použiteľný.
Netoxický a opätovne použiteľný materiál na kratšie projekty
Finite je netoxický materiál a dokáže sa prirodzene rozložiť. Zároveň sa však môže preformovať a nanovo využiť v iných projektoch. Carolyn Tam poskytla príklad, kedy by sa mohol materiál využiť na stavbu výstavných pavilónov a po troch mesiacoch, keď sa podujatie skončí, môže byť materiál bezpečne odstránený. Tím vedcov verí, že je takýto materiál ideálny na použitie v krajinách Blízkeho Východu, kde sa púštny piesok bohato vyskytuje v prirodzených podmienkach a nemusí sa tak dovážať. Teoreticky by sa Finite mohol využívať aj pri rezidenčných projektoch, ale na takéto použitie bude musieť prejsť ďalším testovaním. Akonáhle sa tento materiál začne vyrábať vo veľkom meradle, stane sa podľa Maccaria aj z hľadiska nákladov životaschopnou konkurenciou pre betón v rámci stavebného priemyslu.
Zdroj:
https://www.dezeen.com
Mohlo by vás zaujímať
Fotovoltika
Získajte špičkové riešenie na splátky už od 44 € mesačne. Elektrinu na večer si odložíte do Virtuálnej batérie. Ročne usporíte na elektrine až 1 281...