Nízkoenergetický dom AIR House zabodoval v Kalifornii

nizkoenergetický dom AIR House

Medzinárodná súťaž Solar Decathlon – „Solárny desaťboj“ sa v USA organizuje už niekoľko rokov. Študenti z celého sveta majú za úlohu navrhnúť, postaviť a prevádzkovať nízkoenergetický dom. Tohto ročníka sa prvýkrat zúčastnil aj tím z Čiech a so svojím projektom AIR House hneď dosiahol veľký úspech!

Organizátorom Solárneho desaťboja bolo americké Ministerstvo energetiky a Národné laboratórium pre OZE. Vybrané univerzitné tímy súťažili v 10 disciplínach, ktoré spolu súvisia a navzájom sa ovplyvňujú. Českí študenti získali 1. cenu v Architektúre a energetickej bilancii, 2. Miesto v Technike, 3. Miesto v Atraktivite pre trh, ďalej v kategórii Komfort a Teplá voda. Celkovo sa umiestnili na treťom mieste. Víťazstvo si zo slnečnej Kalifornie odniesol rakúsky tím z Technickej univerzity vo Viedni.

Český tím 20 študentov z pražskej ČVUT predstavil nízkoenergetický dom nazvaný AIR House, na ktorom niekoľko dlhých mesiacov pracoval. AIR House vynikol tým, že minimalizoval vnútorný obytný priestor a naopak sa sústredil na veľkorysé poňatie priestoru vonkajšieho. Práve rozľahlá terasa je podľa autorov dôležitým prvkom domu, pretože slúži ako prostredník medzi domom a okolitou prírodou. Dom s rozmermi približne 13×13 m a úžitkovou plochou 55 m2 je koncipovaný ako chata pre generáciu aktívnych ľudí, prípadne ako dom pre starších ľudí, ktorí sa rozhodnú na dôchodok pre život na vidieku. Cena prototypu AIR House sa vyšplhala na skoro šesť miliónov českých korún (232 000 €), bežná cena by ale mohla byť polovičná.

Kvôli požiadavkám súťaže bol celý dom zostavený ako obria skladačka. Tak mohol byť ľahko skúšobne zostavený v ČR, opäť rozobratý, prevezený do USA, tam znovu zostavený. AIR House českých vysokoškolákov vzbudil veľký záujem staviteľov aj súkromných záujemcov. Plne energeticky sebestačný dom a jeho technické riešenia sú ale majetkom univerzity, preto sa predávať nebude. Škola plánuje dom vystaviť a využije ho na ďalší výskum. Teraz po súťaži chcú študenti „solárny dom“ znovu postaviť v univerzitnom areáli v Dejviciach, aby si ho mohla prehliadnuť aj verejnosť. Potom by mal byť umiestnený v práve dokončovanom Univerzitnom centre energeticky efektívnych budov v Buštěhrade neďaleko Kladna.

Zaujímavosťou je aj fakt, že mladí Česi si už úspech na súťaži Solar Decathlon nebudú môcť zopakovať. Americká strana po tomto ročníku zmenila pravidlá súťaže a v ďalších ročníkoch sa do súťaže môžu prihlásiť iba tímy z USA.

Zdroj: airhouse.cz, ekobonus.cz

Zdieľajte:   Facebooktwittermail