Nelegálne skládky pomôže odstrániť mobilná aplikácia

nelegálne skládky pomôže lokalizovať aplikácia trashout.me

Počas teplejších dní sa stále častejšie vyberáme na túry do hôr, trávime čas pri vode alebo si len tak vychutnávame prechádzky prírodou. Čarovné zákutia a nádherné výhľady však môžu pokaziť nelegálne skládky. Ak na nejakú náhodou narazíte, urobte prvý krok k jej odstráneniu.

Bezplatná mobilná aplikácia TrashOut vznikla ako environmentálny projekt s ambicióznym cieľom. Lokalizovať všetky nelegálne skládky po celom svete a nájsť riešenie na to, ako efektívne proti takýmto skládkam postupovať. Najväčšou „zbraňou“ aplikácie TrashOut je skutočnosť, že ju môže mať v rukách každý a každý ňou môže nelegálne skládky lokalizovať a označiť ich zloženie. Na druhej strane slúži aplikácia samosprávam a lokálnym inštitúciám, aby získali prehľad v oblasti, ktorá spadá do ich kompetencie a mohli efektívne zasiahnuť.

Ako postupovať?

V prvom rade si bezplatne stiahnite TrashOut aplikáciu do vášho telefónu. Keď narazíte na nelegálnu skládku, zapnite ju a pomocou niekoľkých klikov môžete skládku jednoducho nahlásiť. Pridané fotografie by nemali obsahovať tváre cudzích ľudí, ŠPZ alebo iné osobné údaje. Zamerajte sa najmä na skládku a jej okolie. Inak môže byť fotografia odstránená alebo rozmazaná. Ak nájdete nelegálnu skládku, ktorá už bola nahlásená, môžete ju potvrdiť. Potvrdením skládky informujete ostatných, že skládka stále existuje. Môžete osloviť miestne úrady alebo organizácie a informovať ich. Samozrejme, ak chcete, tak môžete nájdenú skládku odstrániť v rámci vlastných kapacít, napr. s vašimi kamarátmi.

Mobilná aplikácia, s ktorou nelegálne skládky jednoducho lokalizujete, je dostupná pre všetky mobilné zariadenia.
Mobilná aplikácia, s ktorou nelegálne skládky jednoducho lokalizujete, je dostupná pre všetky mobilné zariadenia. Zdroj: TrashOut.me

Kto bude čistiť všetky oznámené nelegálne skládky?

Asi všetci by sme radi videli nelegálne skládky odstránené a čo najviac organizácií, jednotlivcov a úradov zapojených do čistenia. Na Slovensku existuje viacero enviro organizácií, ktoré si práve zber odpadkov a odstraňovanie skládok stanovili za svoj cieľ. V rámci iniciatívy TrashOut sa ľudia snažia oslovovať a vytvárať partnerstvá, ktoré by k tomuto cieľu prispeli. Priebežne sa kontaktujú miestne úrady ako aj organizácie z regiónov a informujú sa o nahlásených skládkach. Predstavitelia samospráv často ani netušia, že skládka sa nachádza v ich okolí. Preto zdieľajte, emailujte, jednoducho buďte aktívni a začnite komunikáciu aj sami.

Najdôležitejšie je začať

Naštartujte zmenu. Každá aktivita je vítaná. Vytvorte podujatie, pozvite kamarátov cez Facebook alebo Twitter a zorganizujte čistenie alebo sa zúčastnite na akcii, ktorú vytvoril niekto iný. Pri odstraňovaní odpadkov ale nikdy nezabúdajte na vlastnú bezpečnosť. Nelegálne skládky môžu obsahovať aj nebezpečné a zdraviu škodlivé látky. Pri každej takejto iniciatíve si zadovážte ochranné prostriedky, aby sa dobrý úmysel náhodou neskončil ináč ako bol zamýšľaný.

 

Zdroj: trashout.me

 

Zdieľajte:   Facebooktwittermail